Çfarë duhet të veshësh në një festë…

Marisa Karabeci
24/11/2022

Të jesh i veshur mirë për një festë është një ekuilibër i mirë i nuancës kulturore dhe besimit. Nga pantallonat më të guximshme deri te kostumet dhe palltot prej lëkure me gëzof në këtë artikull do të zbuloni më shumë se çfarë duhet të vishni në një festë apo event të caktuar.

1.Pantallona të gjera

Pantallonat e gjera po përqafohen shumë edhe nga meshkujt. Shikoni pantallonat e Umit Benan B+, Gucci dhe Dries Van Noten të cilat do t’ju japin një pamje më gravitacionale. Koleksioni AW22 i Dries Van Noten u frymëzua nga entuziazmi i një feste të zhurmshme në shtëpi, si një rebelim kundër zbatimit të distancimit social gjatë pandemisë, duke reflektuar gjithashtu se sa më të guximshëm mund të jenë burrat kur bëhet fjalë për këto stile pantallonash.

2.Më shumë lëkurë

Kohët e fundit ka pasur mjaft lëkurë në veshjet e meshkujve. Për AW22, Versace tregoi xhaketa me këmisha me print gati për festa dhe pantallona me shirita, ndërsa CELINE HOMME dhe Hermès shfaqën kostume lëkure të plota. Të paktën merrni parasysh të shtoni në gardërobë një palë pantallona lëkure ose një xhaketë sportive prej lëkure, një nga tendencat më të mëdha të momentit. Të dyja do të sjellin një element ‘të egër’ në çdo veshje, plus mënyra se si drita reflektohet nga pëlhura gjatë natës do t’i shtojë thellësi dhe strukturë pamjes suaj.

3.Veshjet rozë si flamingo

Kostumi rozë është një nga tendencat më të spikatura të këtij sezoni. Një kostum kaq i ndritshëm do të duket i sigurt dhe i guximshëm, gjë që nuk është kurrë një ide e keqe për një festë. Por nëse jeni mjaft të guximshëm, visheni atë me një këmishë të relaksuar.Nëse një kostum rozë ju tmerron, nuancat si vjollca janë opsione po ashtu të mira.

4.Palltot prej pellushi

E veshur nga P Diddy edhe nga Del Boy, palltoja gjigante me gëzof është një element kryesor i veshjeve për meshkuj. Një pallto me gëzof është gjithashtu e mrekullueshme për evente, duke e bërë menjëherë një veshje me ndikim. Këtë sezon, ato vijnë në stile të ndryshme si në LOEWE.

5.Një kravatë e papritur

Kravata këtë sezon është më stil se kurrë dhe jo vetëm për zyrë. Në disa vende ishte e pritshme, si për shembull në Dunhill, por u shfaq edhe në markat si Rhude dhe KENZO. Ndoshta më i dalluari, megjithatë, ishte në Reese Cooper®, ku dhe tregoi se kravatat mund të duken bukur me çdo gjë.

Më shumë