Çfarë tregon për ju stili juaj i gatimit…

Marisa Karabeci
18/01/2023

Shumë ‘krime’ shqetësuese ushqimore kryhen çdo ditë. Zgjedhje të tilla dihet se testojnë miqësitë, prishin marrëdhëniet dhe ofendojnë thellësisht vende të tëra. Por këto lloj qëndrimesh ndaj ushqimit dhe gatimit ofrojnë një pasqyrë magjepsëse për jetën dhe karakterin e një personi. Disa njerëz hanë për të jetuar, ndërsa të tjerët jetojnë për të ngrënë. Dhe pastaj, sigurisht, ka nga ata që jetojnë për të mërzitur të tjerët me atë që hanë në Instagram. Kudo që bini në spektrin e mega-ushqyesve kundrejt atyre që nuk shqetësohen, padyshim që do t’i njihni personazhet më poshtë. Pra, çfarë po gatuani në kuzhinën tuaj?

1.Ai që gatuan 100 gjëra me një përbërës

Ky djalosh mund të gatuajë 100 gjëra me një patëllxhan. Për më tepër, ai dëshiron që të gjithë të dinë për të. Ai ndan të gjitha recetat në TikTok. Një e diel ideale është të shikoni menutë e restoranteve dhe të shikoni video gatimi ASMR në shtrat. Gjysma e dytë e ditës përbëhet nga orë të tëra të përgatitjes së ushqimit për një pjekje alternative si wagyu ‘nduja me ullinj. Sapo kamera fiket, një sanduiç me peshk.

Erëza e zgjedhur: vaj speci krokan i Lao Gan Ma

2.Fanatik i mishit të kuq

Ka një mentalitet “mishngrënës deri sa të vdes”. Vera është ajo për të cilën jeton ky djalë. Heroi i këtij djaloshi është Adam Richman, i njohur si Mbreti i Ushqimit. Statusi i marrëdhënies së tij me perimet? “Eshte e komplikuar”.

Erëza e zgjedhur: salcë e nxehtë Smokey BBQ 

3. Armiku i erëzave

Ky njeri i sheh erëzat si armik. Ai nuk ka turp të porosisë një burger të thjeshtë pa domate, qepë, marule, turshi. Ai ha vetëm pica margarita. Gjatë pushimeve jashtë vendit, ai do të hajë copa pule dhe patate të skuqura. Sigurisht, dhe drithërat e mëngjesit janë vetëm për mëngjes.

Erëza e zgjedhur: majonezë

4.Vegjetariani

Një njohës i gjalpit të arrave. Një kampion i qëndrueshmërisë. Për shkak se konsumi industrial i mishit po shkatërron planetin tonë. Hobi i tij përfshin kërkimin e ushqimit, ecjen dhe ngjitjen në autostrada. Thellë brenda vetes, ai dëshiron të shpëtojë njerëzimin, edhe nëse është i tmerruar nga zgjedhjet tona ushqimore.

Erëza e zgjedhur: gjalpë organike e arrave braziliane të papërpunuara

5.Ai që nuk lodhet aspak duke gatuar

Koha, përpjekja minimale dhe një mikrovalë janë thelbësore për planifikimin e vakteve të këtij djali. Ai është një nga ata njerëz të rrallë që mund të “harrojë të hajë”. Atij i pëlqen një byrek që nuk e ka gatuar vetë.

Erëza e zgjedhur: ketchup 

Më shumë