Për një pamje të paharrueshme si yll filmash, provoni stilin e pizhameve të aktorit Erland Josephson!

Anja Dervishi
18/01/2023

Për ata që janë në biznesin e shitjes së rrobave, janari është ajo që ne priremi të mendojmë si “sezoni thelbësor”. Pas bërjes së dhuratave për festat e fundvitit dhe blerjeve me impuls, ka të ngjarë të keni grumbulluar më shumë veshje në gardërobën tuaj. Prandaj, janari duhet të jetë rreth një vlerësimi me sy të qartë të asaj që nuk keni dhe asaj që ju nevojitet për t’ju kaluar në atë që ka të ngjarë të jetë muaji më i zymtë i vitit. Po dalim menjëherë në temë: ju duhen një palë pizhame.

Jo lloji i hareshëm, i zbukuruar me temë festash që keni veshur në ditën e Krishtlindjes. Jo bluza dhe pantallonat sportive të cilat do t’i vishni pas një nate feste. Po flasim për një set pizhamash për të rritur, me një model të mirë, të cilin nuk do t’ju vinte turp ta vishni nëpër shtëpi një të dielë të ftohtë janari. Në fund të fundit, është muaji zyrtar i ‘letargjisë’.

Për t’u frymëzuar, mund të shikojmë drejt suedezëve, të cilët kanë ndërtuar një estetikë të tërë jetese rreth konceptit të qëndrimit brenda në shtëpi kur është ftohtë. Merrni parasysh, pra, mini-serialin me shumë ndikim (dhe kontrovers) të Ingmar Bergman “Scenes From A Marriage“, i cili feston 50 vjetorin e tij këtë vit. Seriali, i cili ndjek marrëdhëniet e tensionuara në mënyrë të pakëndshme midis një çifti intelektualësh (të luajtur nga Erland Josephson dhe Liv Ullman), ishte i sinqertë në portretizimin e abortit, aferave dhe divorceve.

Në stilin e tij, gjithashtu, shfaqja ndihet ende shumë moderne. Josephson shpesh është konsideruar si një ikonë e stilit të asaj periudhe, por veshjet e tij ia vlen të rishikohen: qasja e tij për t’u veshur mund të ishte tërhequr drejtpërdrejt nga binarët e Massimo Alba ose Loro Piana. Gjatë gjithë serialit, ai ka një estetikë të qetë, por të rritur që shmang klishetë e stilit të fillimit të viteve 1970.

Por janë pizhamet e tij që kërkojnë një vështrim më të afërt. Kombinimi i këmishës dhe pantallonave që Josephson favorizon gjatë gjithë serialit (në një larmi ngjyrash dhe modelesh) ka rënë në favor në vitet e fundit, por nuk duhet të ishte. Një: të mbajnë ngrohtë kur moti është i ftohtë. Dy: ata kanë më pak gjasa të grisen. Tre: forma e tyre më e gjerë do të thotë që ju mund t’i vishni para familjes pa u shqetësuar për zbulimin e të gjithë përmbajtjes së… artilerisë tuaj të luftës. Katër: nëse një punëtor vjen te dera, ose ju duhet të dilni për të mbledhur postën tuaj, nuk do të ndiheni gjysmë të ekspozuar.

Shmangni çdo gjë që mund të përshkruhet si “i çmendur” dhe në vend të kësaj shikoni për detaje delikate, klasike – vijat e bardha në këmishën e Josephson i japin definicion dhe saktësi. Pambuku dhe liri janë, në përgjithësi, një alternativë më e mirë se fanella, e cila ka të ngjarë t’ju bëjë të ndiheni të djersitur.

Sa i përket markave, mund të bësh shumë më keq sesa të përkulesh në drejtimin skandinav të shfaqjes; marka daneze TEKLA është eksperte në komplete pizhamesh minimale, të bëra nga pambuku organik në një mori ngjyrash të këndshme. Diku tjetër, pizhamet e rrobaqepësve të Savile Row Anderson & Sheppard janë bërë nga një përzierje pambuku dhe lesh kashmiri, e cila vërtet sjell gëzimin e qëndrimit në nivelet e përkëdheljes pothuajse të Marie Antoinette.

Së fundmi: me sa duket, është një ide e mirë të lani pizhamet tuaja të reja në lavatriçe përpara se t’i vishni ato. Jo vetëm që do t’i bëjë ato më pak të ngurtësuara, por, me sa duket, do t’i bëjë ato më pak të prirur të thithin aromat. Edhe skenat më të tensionuara të skenave të një martese nuk patën tendosjen e shtuar të shenjave të djersës në sqetull herët në mëngjes.

Më shumë