Nëse keni planifikuar të shkoni në Ibiza në këtë artikull keni gjithçka që duhet të dini!

Marisa Karabeci
09/03/2023


Ibiza është plot befasi dhe kënaqësi, duke u ofruar vizitorëve një gamë të gjerë atraksionesh të larmishme nga ahengjet me famë botërore dhe peisazhet e gjelbëruara deri te plazhet e bukura dhe mundësitë e panumërta për relaksim. Këtu, katër persona që kanë njohuri për ishullin ndajnë sekretet e tyre për një itinerar në Ibiza si askush tjetër.

Serena Cook, themeluese e kompanisë së mikpritjes Deliciously Sorted…

Ajo që e bën Ibizën kaq të veçantë është energjia e saj magjike gjithëpërfshirëse. 

Vendi im i preferuar

“Më pëlqen të notoj gjatë gjithë vitit dhe Cala Benirrás, plazhi im lokal, është vendi më i mirë. Deti është kaq i pastër, me një sasi befasuese të jetës së peshkut dhe është jashtëzakonisht i veçantë sepse ka një formacion të jashtëzakonshëm shkëmbor në mes të gjirit, rreth të cilit notoj.

Për një eksperiencë një herë në jetë…

“Vallëzimi! Vallëzimi në Ibiza është unik. Ajo që e bën atë kaq të veçantë është energjia magjike gjithëpërfshirëse e ishullit. Për mua është si terapi.”

Ushqimet lokale për të provuar

“Pimientos de padrón janë specat e vegjël jeshilë që shërbehen si meze ku një në 10 është jashtëzakonisht pikante! Provojini në Jondal, një i sapoardhur në ishull. Gjithashtu ia vlen t’i provoni espardenyas, ose kastravecat e detit, të cilët janë si një version më i trashë i molusqeve të servirura në shumë hudhra… Shijoni ato në restorantin origjinal të detit në Ibiza, Es Torrent. Për dekadencë totale në një mrekulli me një pjatë, provoni langoustines, patate dhe vezë të skuqura. Dhe ju duhet të pini hierbas, natyrisht, pijet lokale, që prodhohen në ishull. E preferuara ime në shtëpi është në tabac në San Joan. Është një tretje e shkëlqyer që shërbehet me shumë akull.”

Për ofertat më të mira të Ibiza-s…

“Unë qëndroj në një vilë të re të jashtëzakonshme të quajtur Fincadelica. Është një fermë autentike, 300-vjeçare e Ibicencanit, e vendosur në fshatin e mrekullueshëm të ishullit dhe ka gjithçka që ju nevojitet për një rivendosje të mirëqenies: mund të ecni nëpër pyll për të parë detin, të bëni joga, të notoni në ujërat e kripura. pishinë dhe shijoni trajtimet shëruese në suitën e bukur të spa. Për më tepër, ajo ka një serë të mahnitshme, e cila ofron shumë prodhime biodinamike nga ferma në tryezë.”

Pamja më e mirë…

“Es Vedrà ku mund të shihni enklavën magjike nga një distancë. Një nga ecjet e mia të preferuara në bregdet quhet Heaven’s Gate.”

Diçka që vetëm të brendshëm e dinë…

“Ibiza quhet Ishulli i Bardhë për shkak të lulëzimit të bajames që lulëzon në shkurt. Është një kohë e shkëlqyer për të ardhur dhe për të zbuluar Ibizën jashtë sezonit. Organizata ime bamirëse, Ibiza Preservation, punon për të ruajtur bukurinë natyrore të ishullit, si dhe pemët ikonike të bajameve, prej të cilave kemi mbjellë qindra gjatë 15 viteve të fundit.

Leane Lacase, grupi i hoteleve Atzaró

Ibiza ka shumë dhurata për të zbuluar

Për një eksperiencë një herë në jetë…

“Vizitoni fshatin e paprekur të veriut. Shëtitjet e gjata në fshat për të zbuluar shtigjet e egra dhe pyjet e veshur me pisha janë shumë të veçanta.”

Ushqimet lokale për të provuar…

“Ibiza është kthyer në një destinacion ushqimor, që do të thotë se mund të provoni një delikatesë të ndryshme çdo ditë.

Për ofertat më të mira të Ibiza-s…

“Atzaró Spa në kopshtet e pasurisë së hotelit Atzaró Agroturismo është një gjë që duhet ta provoni. Pishina 43 metra e ujërave të ëmbla, kopshti spa dhe objektet janë ikonike.”

Diçka që vetëm vendasit e dinë…

“Ishulli ka ende disa plazhe të fshehta dhe të paprekura dhe zona fshati që kanë qenë të njëjta për breza. Ibiza ka shumë dhurata për të zbuluar.”

Xavier Padovani, partner në Experimental Group, i cili drejton Experimental Beach Ibiza

Vendi im i preferuar

“La Paloma është një vend i mrekullueshëm, staf i jashtëzakonshëm dhe ushqimi është në dispozicion. Për mua, ajo përmbledh më të mirat e Ibiza-s. Unë kurrë nuk kam takuar dikë që nuk ka rënë në dashuri me vendin.”

Për një eksperiencë një herë në jetë…

“Shkoni për një notim në Aguas Blancas, në veri dhe shikoni perëndimin e diellit në Experimental Beach Ibiza.”

Për ofertat më të mira të Ibiza-s…

“Shkoni në Rezidencën Giri, është një vend i jashtëzakonshëm. Giri Café është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për ushqim të freskët dhe të shijshëm.”

Pamja më e mirë…

“Duhet të ngasësh një motoçikletë përgjatë rrugës bregdetare, në anën veriore të ishullit. Është një rrugë e mrekullueshme, me disa pika të nivelit të lartë përgjatë rrugës për të kapur pamjet.”

Diçka që vetëm të brendshëm e dinë…

“Një atelie e mrekullueshme e qeramikës që ia vlen të vizitohet është Alfarería Sa Teulera, e cila është e specializuar në statuja të vogla. Sa herë që shoh statujat që kam blerë prej andej në shtëpinë time, ndjej se kam një copë të vogël Ibiza me vete.”

Maga von Korff, pronare e hotelit butik Cas Gasi

Ka paqe dhe qetësi përreth

Vendi im i preferuar është…

“Aty ku jetoj, Cas Gasi. Është në zemër të ishullit, qendra gjeografike dhe unë jam i rrethuar nga natyra, ullinjtë e mi dhe kopshti i heshtur me perime, i cili është pjesë e programit bujqësor rigjenerues të Cas Gasi.”

Për një eksperiencë një herë në jetë…

“Vërtet varet nga stili juaj i jetesës. Në ditët e sotme, ajo që më duket një luks i vërtetë është mundësia për të bërë shëtitje të mrekullueshme nëpër fshat. Çdo mëngjes, unë ec nga Cas Gasi në fshatin Santa Gertrudis, i cili zgjat rreth 40 minuta, përmes gjurmëve të fshehura dhe pyllit. Një tjetër përvojë e mrekullueshme është një shëtitje përgjatë pellgjeve të kripura në Es Cavallet, gjurmët e vogla që çojnë në pamje befasuese të jetës natyrore të shpendëve atje. Për të sapoardhurit, ekziston një program i tërë udhëtimesh me varkë në Formentera, Lío Ibiza dhe vende të tjera interesante, të cilat janë të gjitha fantastike. Këto ditë preferoj kënaqësinë e pavarur të qetësisë sime individuale.”

Ushqimet lokale për të provuar…

“I dua perimet tona lokale nga kopshti ynë rigjenerues i perimeve, të gjitha sezonale dhe kaq të shijshme. Janë po aq të shijshme të papërpunuara sa janë gatuar në furrën tonë me dru. Veç kësaj, më pëlqejnë gjithmonë sardelet, açugat, skumbri dhe barbuni. Një kënaqësi e veçantë është peshku akrep, i pjekur në skarë ose me salsa verde, kur vizitoj Formentera.

Pamja më e mirë…

“Më pëlqen pamja e qytetit të vjetër të Ibizës nga marina, është kaq bindëse. Gjithashtu, pamja nga maja e pronës sonë është e mrekullueshme, ju mund të shihni më shumë se gjysmën e ishullit.”

Më shumë