29 vendet më të bukura të Italisë!

Silvia Tabaku
22/03/2023

Të zgjedhësh vendet më të bukura në Itali është si të të kërkohet të zgjedhësh fëmijën tënd të preferuar. Ju i doni të gjithë për arsye të ndryshme dhe është praktikisht e pamundur të shprehni një preferencë. Italia është e mbushur me vende epike të mrekullueshme – mund të përmendim me dhjetra vetëm në Romë – dhe ka kaq shumë lloje të ndryshme vendesh që mund të konsiderohen të bukura, nga rrënojat ikonike te qytetet romantike, ishujt magjepsës te peizazhet detare, vargmalet spektakolare malore te liqenet me gaz, plus një mijë qytete të vogla dhe fshatra, njëri më piktoresk se tjetri.

Por ne duhet të zgjedhim. Ne u përpoqëm të krijonim një rrjet të gjerë për sa i përket pamjeve të mëdha dhe të vogla, dhe përkufizuam “bukurinë” në termat e saj më të gjerë, jo vetëm për pamjen e një vendi, por se si ndihet të jesh atje, rëndësia e tij kulturore e shumë të tjera. Në mënyrë që askush të mos ndihet i lënë anash, ne përfshimë gjithashtu të paktën një vendndodhje në secilin prej 20 rajoneve të Italisë.

Ashtu si të gjitha rivalitetet e vëllezërve dhe motrave, do të ketë ndjenja të lënduara dhe akuza se janë të preferuarat e mamit ose babit. Por me shpresë, kjo listë e bukur e 29 vendeve më të bukura në Itali përfshin të paktën disa nga të preferuarat tuaja dhe prezanton disa atraksione të reja për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

1. Pamje nga Kodra Capitoline, Romë

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Romë është absolutisht falas: Ecni në majë të Kodrës Capitoline – ngjitni një shkallë të projektuar nga Michelangelo dhe përreth në pjesën e pasme të Palazzo Senatorio. Atje, ju do të shihni një panoramë mahnitëse – rrënojat e Forumit Romak, me Kodrën Palatine në të djathtë dhe Koloseun që ngrihet në distancë të afërt. Në një natë vere, nuk ka vend më ëndërrues se ky në të gjithë Romën.

2.Grand Canal, Venecia

Ndiq muzikën romantike. Pavarësisht turmave, restoranteve të këqija që ofrojnë menu turistike dhe, po, herë pas here erën, Venecia mbetet një destinacion mahnitës vizual – thjesht nuk ka vend tjetër si ai në tokë. Pra, jepini vetes mundësinë që të mahniteni nga bukuria e Kanalit të Madh, rrugës ujore të gjerë e gjarpërore të Venecias. Opinioni popullor ndryshon shumë për këtë, por ne themi se një udhëtim me gondolë në muzg ia vlen të bëhet.

3. Val d’Orcia, Toskana

Toskana shpaloset me gjithë lavdinë e saj në Val d’Orcia, zona unike në jug të Sienës, e njohur për peizazhet e saj mahnitëse të fushave të valëzuara nga era, kodrat e rrotulluara, vreshtat e ruajtura mirë dhe rreshtat e selvive. Qytetet e famshme kodrinore si Montalcino, Pienza dhe Montepulciano shfaqen në horizont, ku udhëtarët me fat mund të provojnë verërat e kuqe të përzemërta të luginës, djathërat e mykur dhe mishrat e pjekur.

4. Ortigia, Siçili

Ndërsa të gjithë të tjerët shkojnë në Taormina për të “përjetuar” momentin e tyre nga White Lotus, udhëtarët që shkojnë më poshtë në bregun lindor të Siçilisë mund të humbasin në rrugët e ngushta të Ortigia-s antike. Ky ishull ngjitur me Sirakuzën ka qenë i banuar që nga shekulli i 14-të p.e.s. dhe ka origjinën arkitekturore për ta vërtetuar atë. Vizitoni tempujt grekë, katedralet baroke dhe një nga shëtitoret më të bukura bregdetare të Italisë.

5.Golfo di Orosei, Sardenjë

Mos e vizitoni Golfo di Orosei për plazhe me rërë ose kokteje me çadra letre. Bukuria këtu është në natyrën e paprekur të egër, mahnitëse dhe paksa të rrezikshme. Disa nga limanet më të bukura dhe të vështira për t’u arritur të Sardenjës, janë në këtë shtrirje të bregdetit të Detit Tirren. Merr me qira një varkë për t’ju dërguar në Cala Mariolu ose Cala Goloritzé, ose notoni në Piscine di Venere (Poolet e Venusit), bukuria e së cilës është e denjë për emërtimin e saj mitik.

6.Piazza del Campo, Siena

Sheshi kryesor i shekullit të 13-të të Sienës ka dëshmuar murtaja, rrethime dhe klane ndërluftuese dhe ka mbetur një mësim arkitekture në planifikimin e qytetit mesjetar – nuk është çudi që “Alegoria e qeverisë së mirë dhe të keqe” të Ambrogio Lorenzetti-t qëndron në shesh dhe bashkia ngjitur me sheshin. Një qytet si ky do t’ju bëjë në një farë mënyre të dashuroheni me periudhën antike dhe me historinë e saj.

7. Pamje e Ponte Vecchio Nga Ponte Santa Trìnita

Ashtu si Venecia, Firence është një viktimë e mbiturizmit. Por pamja e papenguar e Ponte Vecchio nga ura tjetër poshtë lumit – Ponte Santa Trìnita – veçanërisht kur shihet në dritën e mbrëmjes ose më saktë perëndimin magjik, do t’ju ndihmojë të harroni turmat e mëdha të njerëzve dhe zhurmat.

8.Fioritura e Castelluccio di Norcia, Umbria

Planifikojeni saktë udhëtimin tuaj në Umbria dhe do të jeni në një shfaqje vizuale: lulëzimi i luleve të egra sezonale – fioritura – në fushat e gjera të Castelluccio. Sigurisht, lulet marrin një ndihmë të vogël njerëzore për të lulëzuar kaq shumë, por kaleidoskopi i lulekuqeve të kuqe, tulipanëve të verdhë, lule misri blu dhe bukurive të tjera të lulëzuara është një kënaqësi dhe ndjesi magjepsëse.

9.Casa dei Vettii, Pompeii

E sapohapur pas një mbylljeje dhe restaurimi prej dekadash, Shtëpia e Vettii-ve të Pompeit ofron një pamje magjepsëse se si jetoi gjysma tjetër në shekullin e parë të e.s., përpara se Vezuvi të shpërthejë majën e tij dhe të çimentonte vendin e qytetit në histori. Akoma më e mrekullueshme është se pronarët e kësaj shtëpie pallati ishin skllevër të liruar – një dëshmi e lëvizshmërisë së lashtë shoqërore. Afresket e gjalla në disa pjesë të shtëpisë i lënë pak vend imagjinatës dhe ilustrojnë disa nga praktikat më të zymta të biznesit që u zhvilluan nën çatinë e saj.

10. Bazilika e San Vitale, Ravenna

Studentët e historisë së artit do të njohin menjëherë arin vezullues dhe mozaikët me ngjyra të kësaj bazilike të shekullit të gjashtë, e ndërtuar kur Ravenna ishte pjesë e Bizantit. Tani është pjesë e një siti të kombinuar të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Për paratë tona, ka padyshim pak më shumë skena dhe të lë pa frymë në të gjithë artin perëndimor. Kërkoni dorën e Perëndisë që del nga retë për të ndaluar sakrificën e Isakut dhe shikoni perandorin Justinian dhe perandoreshën Theodora në galeri të plotë.

11. Leçe, Pulia

Gëlqerorët me ngjyrë rëre të Leçes i jepet vetes atë ndjesinë e gdhendjes. Dhe gdhendësit atë bënë. Kryeqyteti i provincës praktikisht është i tejmbushur me fasada baroke të përpunuara – jo vetëm në kishat e shumta, por edhe në pallatet, ndërtesat komunale dhe portat e lashta të qytetit. Romakët gdhendën një ose dy gjëra edhe këtu, duke përfshirë një amfiteatër jashtëzakonisht të ruajtur mirë në qendër të qytetit të vjetër.

12. Lago di Braies, Tiroli i Jugut

Ky liqen me lartësi të madhe në Dolomite është një nga ato që me siguri keni parë foto ku uji është i qetë, në ngjyrë blu-jeshile me male të thepisura, shpesh të mbuluara me borë, të reflektuara në sipërfaqen e tij. Guximtarët do të notojnë në liqenin e vrullshëm gjatë verës, por edhe nëse nuk e zhytni gishtin e këmbës, prapëseprapë mund të shijoni këtë skenë të përsosur alpine me anë të një shëtitjeje ose një dreke buzë liqenit.

13. Duomo di Milano, Milano

Ndërtesa e katedrales më të madhe të Italisë është e mbushur me zbukurime – një model i përsosmërisë gotike që dominon një shesh të madh të veshur me ndërtesa historike, duke përfshirë arkadën tregtare të nderuar Galleria Vittorio Emanuele II. Një shëtitje rreth Duomo-s ju lejon të vëzhgoni nga afër punimet me gurë dhe të ofroni një pamje nga sytë e qytetit. Gjeni kohë për një ecje në mbrëmje për të shëtitur nën hijen e kësaj bukurie.

14. Spaccanapoli, Napoli

Duke e quajtur Spaccanapoli – rruga që “ndan” në gjysmë qendrën e Napolit – mund të zgjasë përkufizimin e termit. Por kjo rrugë e ngushtë, kakofone, e mbuluar vazhdimisht nga ndërtesat e prishura të apartamenteve që e rrethojnë atë, është e gjithë bukuria e rënduar dhe pulsuese e Napolit në një korridor të vetëm. Pica, tregjet e peshkut, skuterët me kullota të gjata që kalojnë gjatë gjithë orëve dhe një bollëk ngjyrash, tingujsh dhe aromash ose do t’ju zhgënjejnë ose do t’ju magjepsin – shpresojmë që kjo e fundit.

15. Matera, Basilicata

Daniel Craig lëvizi nëpër rrugët e Matera me një Aston Martin në filmin e tij të fundit si James Bond, por ne ju rekomandojmë ta shihni atë me një ritëm më të ngadaltë. Qyteti më i njohur i Bazilikatës është i famshëm për shpellat e tij enigmatike, të cilat kanë qenë të banuara që nga epoka e Paleolitit – megjithëse vështirë se do të ndiheni si një person i asaj kohe në një nga hotelet e shumta të shpellave të zonës së caktuar nga UNESCO. Ecni deri në Piazzetta Pascoli për një pamje mjaft të bukur të qytetit gjatë natës.

16. Sentiero degli Dei (Rruga e perëndive), Bregu i Amalfit

Shtegu më i njohur i ecjes përgjatë bregut të Amalfit shtrihet midis qyteteve kryesisht anonime në brendësi të Bomerano dhe Nocelle. Gjatë rrugës, ajo ka një pamje gjithëpërfshirëse të Gjirit të Napolit dhe qyteteve shumëngjyrëshe që ngjiten pas bregut si Positano ku duhet ta theksojmë se janë veçanërisht të këndshme. Shtegu relativisht i gjatë prej pesë milje kërkon disa orë për t’u përfunduar si rrugëtim por ia vlen sepse është një pikë kyçe e një vizite në Bregun e Amalfit.

17. Funicular Como-Brunate

Arritja atje është të paktën gjysma e kënaqësisë, dhe pamjet nuk janë gjithashtu shumë të dobëta. Kjo hekurudhë historike e teleferikut ka tërhequr banorët dhe vizitorët përpara dhe mbrapa midis brigjeve të liqenit të Komos dhe qytetit të vogël të Brunate. Udhëtimi gati një milje i gjatë një pistë të vetme dhe një shkallë shumë të pjerrët. Gjatë rrugës, pamjet e liqenit dhe Alpeve përreth janë të mrekullueshme.

18. Campo Imperatore, Abruzzo

I cilësuar edhe si “Tibeti i vogël” pavarësisht se lartësitë mund të mos krahasohen, Campo Imperatore nga 1,5 km deri në 2 km ndan disa karakteristika me Himalayan, është një pllajë e largët, e valëzuar me livadhe të lulëzuar në verë dhe reshje mbresëlënëse bore në dimrit. Campo, e cila është pjesë e parkut kombëtar Gran Sasso dhe Monti della Laga prej 150,000 hektarësh, arrihet më së miri përmes teleferikut. Maja më e lartë e Apenineve, Corno Grande, duket e madhe dhe është objektivi i shumë alpinistëve.

19. Ecni midis Vernazza dhe Monterosso al Mare, Cinque Terre

Nuk do të mund ta shijojni të vetëm këtë shtrirje prej dy miljesh të Sentiero Azzurro, ose Shtegun Blu, pasi është një nga shëtitjet më të njohura në Cinque Terre dhe ka pafund vizitorë. Por pamjet plotësojnë kushtet e shtegut ndonjëherë të mbingarkuar në këtë shëtitje mahnitëse, e cila është disi më e lehtë me Vernazza si pikënisje. Prisni streha të dendura dhe aromatike të makias mesdhetare (scrub), vreshta me tarraca dhe pamje mahnitëse të detit dhe fshatrave ikonë Cinque Terre.

20. Pamje nga teleferiku Monte Bianco, Lugina e Aostës

E vetmja mënyrë për t’iu afruar Monte Bianco-s (Mont Blanc), majës më të lartë në Alpe, është ngjitja e saj. Në vend të kësaj, ky teleferik rrotullues 360 gradë transporton skiatorë, alpinistë dhe vizitorë në një ngjitje prej tre miljesh në Pointe Helbronner, ku mali rreth 4 km, i cili përshkon kufirin italian me Francën, do të duket mjaft afër për t’u prekur. Në një ditë të kthjellët, Matterhorn, Monte Rosa ofron një pamje mjaft spektakolare.

21. Langhe, Piemonte

Tani është radha që të mendoni për Langhe në Piemonte. Ky territor pjellor verior është vendi i verërave të kuqe të përzemërta Barolo dhe Barbaresco, Asti me gaz dhe tartufi të bardhë të athët e të çmuar nga Alba. Shëtitjet nëpër vreshtat që ndërthuren butësisht, turne me verë dhe ushqim, dhe vizita në qytete të vogla të mrekullueshme janë pikat kyçe këtu. Peizazhi është thjesht i mrekullueshëm, dhe a nuk është kjo gjithçka që keni imagjinuar?

22. Perëndimi i diellit në Piazza Unità d’Italia, Trieste

Sheshi më i madh ujor i Evropës është madhështor dhe elegant gjatë ditës dhe i bukur në perëndim të diellit, kur dritat e rrugëve ndizen dhe sheshi merr një shkëlqim paqësor. Ndërsa këtu ka ekzistuar një shesh me shekuj, pamja e tanishme u përsos në shekullin e 19-të, kur Trieste ishte një udhëkryq dhe port i rëndësishëm për Perandorinë Austro-Hungareze.

23. Tropea, Kalabria

Ai plazh jugor italian që keni parë foto, me gjysmëhënat e rërës së bardhë, ujin e pastër bruz dhe qytetin antik të shtrirë dhe të ndërthurur së bashku. Është Tropea, një nga vendet bregdetare më mahnitëse vizualisht në të gjithë Italinë. E vendosur në “Bregun e Zotave” të Kalabrisë, Tropea është një destinacion plazhi i zhurmshëm për italianët që pushojnë, dhe një destinacion që turistët ndërkombëtarë po e zbulojnë gjithnjë e më shumë vit pas viti.

24. Tempujt e Paestum, Kampania

Sigurisht, rrënojat në Romë janë goxha të vjetra dhe ikonike, por tempujt e fuqishëm në Paestum ishin aty kur Roma ishte thjesht një vendbanim në moçal. Ky kompleks tempujsh grekë jashtëzakonisht të ruajtur mirë ndodhet në jug të Napolit, në një pjesë të zonës së njohur dikur si Magna Graecia. Planifikimi i kujdesshëm i vendit do të thotë që të ecësh mes këtyre rrënojave ndihet vërtet si të hysh në të kaluarën dhe muzeu arkeologjik ngjitur është i klasit të parë.

25. Polignano a Mare, Pulia

Edhe pse ky fshat i mrekullueshëm bregdetar është ndër vendet më të vizituar në Pulia në bazë edhe të rrejteve sociale, prapë do të ndiheni sikur keni zbuluar diçka mjaft të mrekullueshme. Polignano a Mare është shtëpia e Lama Monachile të fotografuar shpesh, një liman i vogël, i mbrojtur dhe plazh me guralecë në shkëmbin masiv mbi të cilin ndodhet qyteti. Rezervoni një dhomë në një hotel buzë shkëmbi dhe ai det i përsosur do të duket sikur është i gjithi juaji.

26. Urbino, Marche

Një monument për idealet e Rilindjes të ekuilibrit, simetrisë, elegancës dhe festimit të shkencave humane, Urbino është një perlë e pakënduar e Italisë qendrore. Pallati Dukal i mbushur me art, ku humanisti me ndikim Federico da Montefeltro dikur priste mendimtarët më krijues të shekullit të 15-të, flet për ndikimin e kaluar të Urbinos. Ky destinacion i Marche është mjaft larg nga rruga e gjatë për ta bërë aventurën e mbërritjes unike.

27. Termoli, Molise

I dominuar nga një kështjellë e shekullit të 11-të dhe i vendosur në majë të një muri mbrojtës, Termoli është qyteti më i rëndësishëm bregdetar në rajonin e vogël jugor të Molise. Shtrirja e saj e gjatë e plazheve të mbrojtura me rërë, një zemër komode mesjetare dhe historia e pasur e bëjnë atë një nga destinacionet më tërheqëse në Molise. Ju mund të mos keni dëgjuar shumë për këtë zonë të vogël, pak të njohur të Italisë jugore, por ne parashikojmë se do të ketë momentin e saj së shpejti. Dhe kur të ndodhë, qytetet e vogla të bukura si ky nuk do të jenë më aq sekret.

28. Spiaggia dei Conigli (Plazhi i Lepurit), Lampedusa

Fshihni në njëfarë mënyre gishtat e këmbëve në rërë në Spiaggia dei Conigli dhe së shpejti mund të harroni çdo plazh tjetër që keni parë dhe që keni vizituar ndonjëherë. Harku i gjerë me rërë mbulohet me ujë të pastër e të cekët dhe mbrohet nga Isola dei Conigli i vogël (Ishulli i Lepurit), drejt të cilit mund të ecësh. Ka edhe një bonus: Si ishulli më jugor i Italisë dhe me ndikime të mëdha nga Afrika e Veriut, Lampedusa ofron më shumë peizazhe për të parë sesa ky liman spektakolar.

29. Tre Cime di Lavaredo, Dolomites

Kërkoni për foto të Dolomiteve dhe do të shihni pa asnjë ndryshim edhe imazhet e Tre Cime di Lavaredo, tre maja të dhëmbëzuara, të bashkuara që ndodhen në kufirin midis rajoneve të Tirolit Jugor, Trentino dhe Veneto. Treshja mund të shihet nga afër nga harku i krijuar i Tre Cime di Lavaredo, një rrugë e gjatë ecjeje që do të marrë nga tre deri në pesë orë për t’u përfunduar, në varësi të numrit të pushimeve dhe ndalesave që bëni për foto ose për të ngrënë në një nga vendet komode aty në mënyrë të shpejtë.

Më shumë