6 përfitimet më të mira shëndetësore nga konsumimi i shafranit të Indisë!

Silvia Tabaku
22/03/2023

Rrënjët e bluara të bimëve përdoren për të bërë shafranin e Indisë që shfaqet në raftet e kuzhinës dhe në dollapët tanë t erëzave. Ngjyra e verdhë e kerit është rezultat i erëzës së Indisë. Tumeriku, përbërësi kryesor aktiv i erëzës dhe ai që i jep ngjyrën e saj të verdhë të veçantë, është ajo që i jep shafranit të Indisë vetitë e tij terapeutike. Përveç të qenit një antioksidant shumë i fuqishëm, ai ka veti të fuqishme anti-inflamatore. Shumica e avantazheve të mundshme shëndetësore të shafranit të Indisë janë, në fakt, për shkak të tumerikut. Shikoni këto 6 përfitime shëndetësore të shafranit të Indisë që janë të dobishme për ju.

1. Ndihmon në tretje

Shafrani i Indisë përfshihet në erëzat indiane si pjesë sepse i jep ushqimit një aspekt aromatik. Por shafrani i Indisë mund të jetë gjithashtu mjaft i dobishëm në tretjen e një ushqimi të tillë. Për shkak të cilësive anti-inflamatore të përbërjes, ai është veçanërisht i dobishëm në trajtimin e çështjeve të tretjes si gazrat, ngërçet dhe çrregullimet inflamatore të zorrëve.

2. Përmirëson funksionin e mëlçisë

Efektet e fuqishme antioksidante të shafranit të Indisë mund të parandalojnë dëmtimin e mëlçisë nga radikalet e lira, ndotësit, ilaçet dhe produktet e mbeturinave duke promovuar pastrimin e shëndetshëm të mëlçisë. Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në uljen e depozitave yndyrore të mëlçisë dhe shqetësimit dhe acarimit të mëlçisë duke eliminuar kolesterolin e tepërt.

3. Mund të ndihmojë në menaxhimin e diabetit

Sipas studimeve, shafrani i Indisë mund të ketë aftësi për të ulur dhimbjet inflamatore dhe stresin, dy gjendje që mendohet se lidhen me rritjen e insulinës. Besohet se shafrani i Indisë mund të jetë i dobishëm për diabetikët për shkak të kësaj. Edhe shtimi i shafranit të Indisë ose kurkuminit në dietë mund të jetë në gjendje të ndalojë përparimin e prediabetit ose të paktën ta ngadalësojë atë.

4. I jep shkëlqim lëkurës tuaj

Antioksidantët dhe elementët anti-inflamatorë që gjenden te shafrani i Indisë mund të ndihmojnë që lëkura të duket më e re dhe më e shndritshme. Përdorimi i shafranit të Indisë ndalon qelizat e lëkurës të ngjiten me njëra-tjetrën dhe të bllokojnë poret. Mund të ndalojë me sukses rritjen e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre pasi ka edhe veti antiseptike dhe antibakteriale.

5. Përmirëson shëndetin e zemrës

Përparësitë e shumta shëndetësore të mbështetura shkencërisht të shafranit të Indisë, veçanërisht ato që lidhen me përbërësin e tij më efektiv, tumerikun, përfshijnë potencialin për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Shafrani i Indisë mund të përmirësojë funksionin e përgjithshëm të enëve të gjakut dhe të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare apo edhe arrestit kardiak duke ulur presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

6. Mbron nga infeksionet virale

Shafrani i Indisë është i shkëlqyeshëm për rritjen e imunitetit dhe zhvillimin e mbrojtjes kundër sëmundjeve dhe ndjeshmërisë sezonale për shkak të pranisë së kurkuminës në të. Herpesi dhe gripi janë disa nga viruset që tumeriku mund t’ju ndihmojë t’i luftoni, gjithashtu ka shumë potencial si një përforcues i sistemit imunitar.

Më shumë