Nuk e preferoni ujin gjatë verës?! Atëherë njihuni me ushqimet që mund të konsumoni për të shuar etjen!

Marisa Karabeci
24/05/2023

Hidratimi i pamjaftueshëm mund të çojë në probleme serioze si lodhje, dhimbje koke, sëmundje të lëkurës, ngërçe, presion të ulët të gjakut dhe takikardi. Rekomandimi më i përgjithshëm nga ekspertët është konsumimi adekuat i ujit. Megjithatë, hidratimi i nevojshëm mund të arrihet edhe me ndihmën e ushqimit të duhur. Shalqiri përmban 92% ujë. Një porcion prej 154 g përmban më shumë se gjysmë filxhani ujë, fibra dhe shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë vitaminën C, vitaminën A dhe magnezin.

Luleshtrydhet përmbajnë 91% ujë. Konsumi i tyre kontribuon në mbulimin e sasisë së nevojshme ditore të ujit. Ato përmbajnë shumë fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale, si vitamina C, acid folik dhe mangan. Konsumimi i rregullt i tyre ka treguar se redukton inflamacionin, duke reduktuar shanset për sëmundje të zemrës, diabetit, sëmundjes Alzheimer dhe llojeve të ndryshme të kancerit.

Pjeshkat përmbajnë 89% ujë. Ato ofrojnë shumë vitamina dhe minerale të rëndësishme, të tilla si vitamina A, vitamina C, vitamina B dhe kalium. Përveç kësaj, ngrënia e pjeshkës me lëkurë mund ta pasurojë trupin me antioksidantë. I përbërë kryesisht nga ujë dhe fibra, ju ndihmon të ndiheni të ngopur, ndërsa siguron shumë pak kalori. Portokallet përmbajnë 88% ujë. Pothuajse gjysmë filxhani ujë fshihet në një portokall, së bashku me fibra dhe shumë lëndë ushqyese si vitamina C dhe kaliumi, të cilat nxisin funksionin e sistemit imunitar dhe shëndetin e zemrës.

Ato janë të pasura me antioksidantë, duke përfshirë flavonoidet, të cilat mund të parandalojnë dëmtimin e qelizave duke reduktuar inflamacionin. Konsumimi i rregullt i frutave, si portokalli, mund të parandalojë formimin e gurëve në veshka, falë acidit citrik që përmban, i cili lidhet me oksalatin e kalciumit përgjegjës për gurët, duke ndihmuar në eliminimin e tyre nga trupi. Kastraveci përmban 95% ujë. Ai përbëhet pothuajse tërësisht nga uji dhe siguron disa lëndë ushqyese, si kalium dhe magnez. Selinoja përmban 95% ujë. Pothuajse gjysmë filxhani ujë siguron një porcion selino, me vetëm 16 kalori për filxhan.

Ashtu si perimet e tjera të pasura me ujë, selino mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Përveç kësaj, ai përmban fibra dhe lëndë ushqyese të rëndësishme, me një përmbajtje veçanërisht të lartë të kaliumit, duke ju mbrojtur kundër sëmundjeve të zemrës, llojeve të caktuara të kancerit dhe sëmundjeve të lidhura me kockat, si osteoporoza. Domatet përmbajnë 94% ujë. Përveç kësaj, ofron një sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë vitaminat A dhe C që forcojnë imunitetin. Domatet janë të pasura me fibra dhe disa antioksidantë dhe ndihmon me parandalimin e kancerit të prostatës.

Më shumë