Si të planifikojmë pushime si në ëndrra në ishujt grekë sipas ekspertëve!

Anja Dervishi
01/06/2023

Nga peizazhet madhështore dhe detet vezulluese te arkitektura e lashtë dhe mikpritja e famshme, Greqia nuk del kurrë nga moda. Por ku shkojnë ata që dinë të zgjedhin për një përvojë të ishullit grek si askush tjetër? Ja disa këshilla nga pesë pronarë të shtëpive të pabesueshme greke të cilët ndajnë sekretet e tyre.

Kalia Eliopoulos, Parīlio në Paros dhe Istoria në Santorini

Vendet e mia të preferuara në Paros dhe Santorini

“Megalochori në Santorini është vendi im i lumtur – një fshat i vogël tradicional i paprishur, ku jeta ka ndryshuar shumë pak gjatë viteve. Unë gjithashtu adhuroj qytetin Naoussa në Paros. Është qendra e padiskutueshme e stilit të jetesës dhe jetës së natës të ishullit, e cila rrënqeth ditë e natë. Kishat e vogla, varkat e peshkimit dhe sheshi kryesor i populluar gjithashtu ofrojnë shumë për të eksploruar.”

Përvojat që ndodhin një herë në jetë

“Kur jeni në Paros, bëni një udhëtim me varkë në Despotiko, një ishull i vogël që ruan të gjithë misterin dhe magjinë e një vendi që është i pacenuar dhe pothuajse i padepërtueshëm. Shenjtërorja Delion e Apollonit dhe Artemidës shkëlqen nën diellin cikladik, i rrethuar nga ujërat blu në zemër të arkipelagut. Ajo që dikur ishte vendi i grumbullimit të turmave të besimtarëve, tani është një ilustrim i bukurisë greke antike.

“Në Santorini, eksploroni fshatrat piktoreske të Pyrgos dhe Emporio, të cilët janë jashtë shtegut turistik të rrahur dhe të banuara vetëm nga vendasit. Vizitoni një kantinë për verë të jashtëzakonshme Assyrtiko dhe uluni në një ‘kafenio’ tradicionale për t’u përzier me komunitetin. Është një përvojë që do t’ju mbushë me një ndjenjë të jetës autentike cikladike.”

Ku të pini dhe të darkoni

“Këmbëngul që të provoni një birrë greke – Santorini është i njohur për Gomarin e Verdhë, një ‘alë e freskët’, ndërsa Paros është krenar që prodhon 56 Ishujt, një ‘Wit’ me zemër të Egjeut. Sa i përket ushqimit, ushqimet e detit të sapokapura nga deti Egje janë më mirë të hahen të papërpunuara. Thjesht zgjidhni një tavernë buzë detit, uluni dhe shijoni ndërsa dëgjoni zhurmën qetësuese të valëve që përplasen pranë jush.”

Ku të bëni pazar

“Kur jam në Paros, më pëlqen të bëj një shëtitje nëpër rrugicat e lulëzuara me bougainville të Naoussa, të cilat janë të mbushura me butikë të vegjël. Aty mund të gjesh thesare të vërteta, nga bizhuteritë e punuara me dorë deri te qeramika dhe kaftanet e stilistëve grekë.”

Diçka që e dinë vetëm vendasit

“Santorini është një ishull që është zbuluar gjerësisht, por ka kaq shumë pika që mbeten të njohura vetëm për vendasit. Vendi më i qetë për të parë perëndimin e mrekullueshëm të ishullit dhe për të ndjerë një lidhje të vërtetë me natyrën është Profitis Ilias, një kishë e vogël që përqafon shkëmbin në kaldera midis Oia dhe fshatit Finikia. Pamjet panoramike që ofron mbi ishullin dhe vullkanin të lënë pa frymë.

“Gjithashtu nuk ndalem kurrë së zbuluari rrënojat antike dhe bizantine që janë përhapur rreth Paros dhe e bëjnë atë të ndihet si një muze i hapur. Kohët e fundit kam vizituar guroret e mermerit Marathi – disa nga kryeveprat më të mëdha të të gjitha kohërave në botë, duke përfshirë Venus de Milo dhe Hermes, janë skalitur duke përdorur këtë mermer parian.

Kalia Eliopoulos dhe burri i saj janë pronarë të Parīlio në ishullin Paros dhe Istoria në Santorini

Allegra Pomilio, Mèlisses në Andros

Vendi im i preferuar në Andros

“Kam udhëtuar poshtë e lart nëpër ishujt grekë dhe, në fund, shumica e kujtimeve të mia më të mira qëndrojnë nën ujë dhe jo sipër. E kombinuar me dashurinë time për historinë dhe trashëgiminë kulturore, mendoj se nuk ka vend më të veçantë për mua sesa porti i zhytur në Paleopoli, Andros. Më pëlqen të zhytem në ujë dhe të eksploroj çdo cep të gjirit, ku shoh barbunë të kuq që folezojnë nën kolona të papërlyera prej mermeri të bardhë ose shkëmbinj të gdhendur që mbrojnë iriqët e detit.”

Përvoja që ndodh një herë në jetë

“Merrni me qira një varkë dhe eksploroni ishullin në ujë. Ajo ofron një ndjenjë krejtësisht të ndryshme dhe do të mahniteni nga sa limane të mrekullueshme ka që janë krejtësisht të paprishur. Për një eksperiencë edhe më autentike, gjeni një vendas që t’ju çojë përreth.”

Ku të pini dhe të darkoni

“Ka shumë vende që i dua, dhe secila prej tyre është vërtet unike dhe autentike. Unë u dashurova me tavernat Agia Marina, të vendosura në këndin më të përsosur të Andros. Një zhytje në det e ndjekur nga një gotë birrë e ftohtë dhe sallatë greke është një lumturi e pastër.”

Diçka që e dinë vetëm vendasit

“Abati i vjetër i manastirit Panachrantou është një kuzhinier legjendar dhe ushqimi i tij është bërë i njohur në të gjithë Greqinë. Një herë më mësoi si të bëja hallvë tradicionale me bollgur, hap pas hapi. Sot, nëse jeni me fat dhe ju ndodh të vizitoni manastirin në kohën e duhur, priftërinjtë mund t’ju ftojnë për një vakt ose kafe – kuintesenca e mikpritjes greke.

Allegra Pomilio zotëron Mèlisses në ishullin Andros

Aby Saltiel, Kalesma Mykonos

Ishujt e mi të preferuar grekë

“Ka kaq shumë ishuj dhe secili ka një atmosferë të ndryshme, por unë i dua ishujt cikladik, natyrisht. Mykonos është në krye sepse u ofron vizitorëve kaq shumë zgjedhje dhe ka plazhet, restorantet dhe argëtimet më të mira. Parosi është gjithashtu një ishull i mrekullueshëm. Pastaj më pëlqejnë Ios dhe Koufonisia, të cilat janë të vogla, por me atmosferën e Mykonos të viteve ’70.”

Ku të shkoni për të ngrënë

“Vendasit duan të hanë në sheshin në Ano Mera, ku ka restorante të shkëlqyera të stilit të vjetër. I preferuari im është Tsaf – peshku është i mahnitshëm.”

Përvoja që ndodh një herë në jetë

“Shih perëndimin e diellit në Kalesma – përballë ishullit Delos, ka një energji të pabesueshme këtu. Dhe përjetoni atmosferën e klubeve rë plazhit të shtunën.”

Aby Saltiel është bashkëpronare e Kalesma Mykonos

Oana Aristide, Hotel Aristide në Syros

Vendi im i preferuar në Siros

“Një nga vendet e mia të preferuara në të gjithë botën është plazhi urban në qytetin e vjetër të Vaporias – veçanërisht në mëngjes. Sfondi i arkitekturës neoklasike është i lavdishëm dhe, i kombinuar me ujin e pastër dhe atë kohë të qetë të ditës, është diçka e veçantë. Ndonjëherë, një burrë i moshuar, i cili i kalon orët e tëra në bankinë, do të luajë një pjesë të mrekullueshme të qetë nga Hatzidakis.

Përvoja që ndodh një herë në jetë

“Merr pjesë në një nga festivalet dhe festat e shumta të rrugës që zhvillohen kryesisht jashtë sezonit. Kryeqyteti, Hermoupolis, shndërrohet në një lloj Rio mini-mesdhetare, me rrugët plot vallëzime dhe këngë.

Ku të pini dhe të darkoni

“Greqia ka një kuzhinë jashtëzakonisht të larmishme dhe të gjithë ishujt kanë pjatat dhe përbërësit e tyre. Mënyra më e mirë për të shmangur ushqimin “gjenerik” grek është të shkoni në restorante apo taverna që ofrojnë pjata lokale. Për pije, unë do të sugjeroja barin në çati të Hotel Aristide, i cili ka një listë të gjerë të verërave greke dhe cikladike.”

Diçka që e dinë vetëm vendasit

“Veriu i Siros është një rezervat natyror dhe është i mrekullueshëm për shëtitje në disa nga plazhet e izoluara që mund të arrihen vetëm në këmbë ose me varkë. Dhe këto shëtitje janë spektakolare edhe gjatë natës. Qielli i kthjellët grek dhe hëna e plotë janë më se të mjaftueshme për të ndriçuar shtigjet, dhe peizazhi gjatë natës është i një tjetër bote”.

Oana Aristide drejton Hotelin Aristide të Syros me nënën dhe motrën e saj

Yannis Bellonias, Vòra në Santorini

Vendi im i preferuar në Santorini

“Kam kaq shumë, por shumë e preferuara ime duhet të jenë verandat private të Vorës, në Imerovigli. Unë jam i njëanshëm, por pamja dhe ndjenja që keni këtu është e mahnitshme. Është fjalë për fjalë në buzë të kalderës, me një nga pikat e favorshme që të lë pa frymë në ishull.”

Përvoja që ndodh një herë në jetë

“Qëndroni në plazh deri në perëndim të diellit dhe shikoni diellin duke perënduar me kripën e detit ende në lëkurën tuaj. Porositni një pjatë të freskët peshku me verë Assyrtiko dhe hani darkë në plazh.”

Ku të pini dhe të darkoni

“Patjetër provoni produktet e shijshme vendase që i gjeni vetëm këtu, si patëllxhani i bardhë, fasulet, varietetet e famshme të verërave vullkanike dhe domatja e vogël e Santorinit. Vendet më të mira për t’i provuar këto janë tavernat lokale, në pronësi të familjes që mbajnë të gjallë traditën nga njëri brez në tjetrin.”

Diçka që e dinë vetëm vendasit

“Vendbanime të mëdha ishin këtu në kohët e lashta dhe, pas gërmimeve arkeologjike, u zbulua një qytet i tërë. Këtu mund të vizitoni edhe një nga ujësjellësit më të vjetër në botë – një vepër e vërtetë e dizajnit të lashtë. Santorini nuk ka të bëjë vetëm me bukurinë, pamjet dhe magjepsjen (edhe pse ne i bëjmë ato shumë mirë) – ai ka një histori vërtet magjepsëse dhe sfond arkeologjik nëse gërmoni më thellë.”

Yannis Bellonias zotëron Vòra, një koleksion vilash luksoze në ishullin e Santorinit

Më shumë