Udhëzuesi i duhur për meshkujt për të veshur pantallona të shkurtra!

Marisa Karabeci
01/06/2023

Është ndoshta çështja e vetme më e diskutueshme në stilin e meshkujve, a duhet të veshin pantallona të shkurtra meshkujt e rritur? Për këtë qëllim, ne kemi krijuar një udhëzues përfundimtar, me pesë pika për ti veshur ato siç duhet.

1.Zgjidhni pantallona të shkurtra që i përshtaten këmbëve tuaja

Gjëja e parë që çdo mashkull duhet të pyesë veten kur zgjedh një palë pantallona të shkurtra është se sa mirë i përshtaten përmasave të trupit të tij. Qëndroni para një pasqyre të plotë dhe hidhini një sy atyre. A janë të nxirë apo të zbehtë? Sa qime kanë? Përfundimet që do të nxirren nga ky ushtrim duhet të jenë mjaft të qarta. Nëse keni kofshë muskuloze, pantallonat e shkurtra të hollë do të jenë të ngushta në mënyrë të pakëndshme, ndaj zgjidhni një palë me përmasa më të gjera. Nëse keni këmbë të shkurtra, një palë pantallona të shkurtra të stiluara pak mbi gju do të përfundojnë më poshtë, kështu që zgjidhni disa me shtresa më të shkurtra. Nëse i keni këmbët e zbehta, shmangni pantallonat e shkurtra të bardha dhe zgjidhni një palë në një ngjyrë që ofron pak më shumë kontrast. Asnjë nga këto nuk ka për qëllim t’ju japë një kompleks, vetëm një kuptim më të mirë të trupit tuaj.

2.A mund të veshin meshkujt pantallona të shkurtra në të gjitha rastet?

Ne burrat e shekullit të 21-të jetojmë në një epokë të iluminizmit sartoral dhe kjo nuk është më evidente sesa në emancipimin e këmbëve tona. Në vitet e shkuara, pantallonat e shkurtra të meshkujve ishin të neveritshme. Në traktatin e tij të vitit 1964 mbi stilin, ABC Of Men’s Fashion, Sir Hardy Amies shkroi se një burrë nuk duhet kurrë të veshë pantallona të shkurtra, përveçse në plazh. Tom Ford në vitin 2011 tha se ppantallonat e shkurtra duhet të vishen vetëm në fushë tenisi ose në plazh. Komente të tilla duken të çuditshme sipas standardeve të sotme dhe është e vështirë të imagjinohet se ato përfaqësonin ndonjëherë konsensusin popullor. Ndoshta pantallonat e shkurtra nuk janë aq formale sa pantallonat me gjatësi të plotë. Ndoshta ato nuk duhet të vishen kudo.  Nuk ka asnjë rregull të vetëm për të veshur pantallona të shkurtra, që ndoshta është arsyeja pse ato janë kaq të diskutueshme. Duke qenë se ky është udhëzues për një të rritur, ndoshta këshilla më e mirë që mund t’ju japim është të veproni si një i rritur, që do të thotë t’i kushtoni vëmendje të plotë natyrës dhe kontekstit të veprimeve tuaja.

3.Pantallona të shkurtra për meshkuj/katër palët që ju nevojiten

u keni marrë parasysh rrethanat në të cilat është e përshtatshme të vishni pantallona të shkurtra. Po tani? Hapi tjetër është të nxjerrim kartën tuaj të kreditit sepse ne do të bëjmë pazar.  Së pari, blini një palë pantallona të shkurtra chino të qepura mirë. Zgjidhni një palë që plotëson formën e këmbëve tuaja. Me pak fjalë, do të thotë që nëse jeni të dobët, zgjidhni një përshtatje të hollë. Nëse nuk jeni, mos e bëni.

Po ngjyra? Ju gjithashtu mund të konsideroni të zgjidhni të njëjtin ose një palë të ngjashme në një nuancë më të lehtë. Shmangni veshjen e pantallonave të shkurtra chino ngjyrë bezhë me një këmishë të bardhë polo, përveç nëse dëshironi të dukeni si djali i pishinës.  Një tjetër palë në qendër të vëmendjes së modës tani janë pantallonat e shkurtra xhins. Prerjet janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për fundjavat në park dhe nëse nuk keni tashmë një palë, është mjaft e lehtë të bleni disa. Thjesht merrni disa xhinse të vjetra dhe pritini me një palë gërshërë të mprehtë.

4.Si pantallonat e shkurtra mund të shtojnë ngjyrë në veshjen tuaj?

Në Nantucket, një ishull turistik elitar në brigjet e Cape Cod në Massachusetts, pushuesit e pasur veshin pantallona të shkurtra ose chinos në një nuancë rozë si Nantucket Reds. Fqinjët e tyre më aventurierë në Martha’s Vineyard mund të zgjedhin një palë në jeshile ose me ngjyra të ndezura. Këshilla jonë? Përqafoni ngjyrën dhe modelin, por bëjeni këtë me kujdes. Pantallonat e shkurtra janë një mënyrë e shkëlqyer për t’i shtuar pak gjallëri pamjes suaj.

5.Pantallonat e notit

Pantallonat e shkurtra të notit nuk janë më vetëm për not. Me shtimin e një këmishe me mëngë të shkurtra, një palë syze dielli me frymëzim retro dhe disa sandale lëkure, rrëshqitje ose mushka do të dukeni super yje. Në shikim të parë, pra, ky është një trend me të cilin të gjithë mund ta pranojmë. Së dyti, merrni parasysh materialin. Shumica e pantallonave të shkurtra të notit janë prerë nga një najloni i lehtë, që thahet shpejt, në vend të një tyl pambuku më të konsiderueshëm, i cili u jep atyre një faktor ngjitjeje që mund të rezultojë i rrezikshëm kur ulen. Pëlhura është gjithashtu një konsideratë. Pantallonat e shkurtra të notit të Thom Browne janë në thelb më të zgjuara dhe më të gjithanshme se një palë najloni me shkëlqim. Dhe mos harroni ngjyrën dhe modelin. Nëse keni ndërmend të vishni pantallonat e shkurtra të notit, një ngjyrë e thjeshtë blu ose e zezë do t’ju çojë më larg sesa një model i gjallë me lule.

Më shumë