I keni hasur nëpër filma, shtatë hotelet e njohura ku mund të qëndroni!

Marisa Karabeci
29/11/2023

Hotelet janë të përgatitura për tregime vizuale, një labirint korridoresh, pishinash, dhomash minimaliste ose të dekoruara me zbukurime. Një skenë për personazhet tanë teksa gjejnë ngushëllim, bien në dashuri ose pajtohen me diçka në jetën e tyre larg shtëpisë. Çdo banor është mysafir, secili duke sjellë me vete bagazhet e veta, fjalë për fjalë dhe figurative. Përveç se këto hotele janë të zhytur në historinë kinematografike, shumë prej tyre janë thjesht vendpushime të shkëlqyera në vetvete. Këtu, ne kemi përpiluar disa nga të preferuarat tona:

1. VALLDAL, NORVEGJI
Juvet Landskapshotell

Nuk është për t’u habitur që Juvet i pastër dhe minimalist u zgjodh si mjedis për thrillerin robotik Ex Machina me protagonistë Oscar Isaacs dhe Alicia Vikander, është pikërisht vendi ku mund të dyshoni se gjenitë miliarderë të teknologjisë do të largoheshin nga kampi dhe për një arsye të përsosur. I vendosur në Valldal, Norvegji, hoteli është një perlë arkitekturore me 24 shtretër, i rrethuar nga pamje piktoreske. Mysafirët mund të zgjedhin midis dhomave të peizazhit, shtëpitë më të vogla të shpendëve ose Shtëpia e Shkrimtarëve, një shtëpi private 70 m2. Kalojini ato ditë të qeta duke medituar ndërsa shikoni lumin ose duke huazuar një libër nga biblioteka e Barn dhe duke gjetur një vend të izoluar në terren për një kohë të qetë private.

2.LONDON
The Lanesborough

Drama psikologjike erotike e Stanley Kubrick, ku luan Tom Cruise si një mjek që i bashkohet një kulti të pashmangshëm seksi, është plot me ambiente madhështore, me regjisorin që punëson të gjithë katin e dytë të The Lanesborough dhe xhiron një skenë të fundit në Suitën Mbretërore të dekoruar me zbukurime. I hapur për herë të parë në 1991, hoteli ikonik i stilit Regency ndodhet në qendër pranë Hyde Park të Londrës dhe rrugës kryesore tregtare, por dihet se është një pushim paqësor nga qyteti. Lanesborough është i vetmi në qytet që ofron shërbim të dedikuar gjatë gjithë orarit dhe sallat e tij me panele të errëta dhe të veshura me portrete janë si të rrëshqasin në një banjë të ngrohtë. Zgjedhja më e mirë për ata që kërkojnë rehati dhe elegancën e botës së vjetër.

3.NEW YORK, US
The Plaza Hotel

The Plaza është një nga hotelet më të filmuara në të gjithë kinemanë, duke shfaqur gjithçka nga Funny Girl deri në Home Alone 2. Megjithatë, pamja e tij më ikonike është padyshim në North By Northwest të Alfred Hitchcock. Mbetet një institucion i Nju Jorkut, një kështjellë në Central Park Jugor që ruan një bukuri unike të Beaux Arts që duket se mjerisht po zbehet në metropolin modern. Udhëheqësit botërorë, yjet, personalitetet dhe të gjithë tipat e tjerë shembullorë kanë zgjedhur të mbështesin kokën këtu. Dhe kineastët dhe aktorët e mëdhenj të Hollivudit nuk janë të ndryshëm, duke admiruar Plaza për karakterin e tij të pandryshueshëm të botës së vjetër. Për të cituar një nga të ftuarit më të famshëm, Frank Sinatra, The Plaza është thelbësore në Nju Jork.

4. VENECIA, ITALI
Palazzetto Pisani Moretta

Palazzetto Pisani ka gjithë shkëlqimin venecian të një ndërtese në një pikturë Canaletto. Këtu janë xhiruar disa skena, duke përfshirë sekuencat e kërcimit. Suite Royal Grand Canal View është ndër dhomat superiore këtu, me pamje nga Chiesa della Salute dhe Ura Accademia dhe mobilje antike të veshur me susta me pëlhura veneciane. Ose mund të zgjidhni diçka edhe më të pasur me Double Prestige del Doge, një suitë me tavan të lartë që është zbukuruar me ar.

5. SAN DIEGO
Hotel del Coronado

Komedia origjinale e Billy Wilder-it me aktorët Jack Lemmon, Tony Curtis dhe Marilyn Monroe, është vendosur në mënyrë të famshme në Hotel del Coronado në San Diego. Hoteli që atëherë është bërë një vend pelegrinazhi për fansat. në veçanti, pjesa e jashtme e tij me çati piramidale, e cila shihet kudo. Këto ditë, mysafirët mund të rezervojnë në ndërtesën ikonike viktoriane dhe të shijojnë izolimin e fshatit ekskluziv të Beach, me vilat buzë oqeanit. Hoteli ofron gjithashtu gjithçka, nga patinazhi në akull në natyrë deri te darkat në plazh, si dhe një banjë idilike buzë detit.

6. PANTELLERIA, ITALI
Tenuta Borgia

Tenuta Borgia është e dizajnuar në mënyrë unike për të çlodhur mysafirët, disa me pishina private, të tjera me kopshte mesdhetare. Ju madje mund të jepni me qira të gjithë vendin e tokës bujqësore, duke e bërë atë vendndodhjen e përsosur për t’u arratisur me një grup miqsh.

7. LOS ANGELES
Chateau Marmont

Chateau Marmont është ndër hotelet më të famshëm dhe për më shumë se një shekull, yje të tillë si Katharine Hepburn dhe Sir Mick Jagger kanë kërkuar privatësi në kufijtë e mureve të saj të ngjashme me kështjellën. Shumë filma janë xhiruar këtu, natyrisht, por filmi Somewhere i Sofia Coppola, i cili sheh një aktor të suksesshëm por të trazuar të zbresë në Chateau, vetëm për t’u habitur nga ardhja e vajzës së tij 11-vjeçare, është vendosur pothuajse tërësisht në hotel, duke ofruar një paraqitje të shkurtër të plejadës së tij plot ngjyra të personazheve. Përveç suitave, hoteli është shtëpia e një restoranti po aq ikonik, i cili shërben një gamë eklektike të pjatave me ndikim global dhe është një vend kryesor për zbulimin e yjeve.

Më shumë