Çfarë po humbisni nëse nuk po vishni sa duhet ngjyrën e kuqe?!

Anja Dervishi
12/03/2024

Nëse, një herë e një kohë, tapeti i kuq i veshjeve për meshkuj dominohej nga një gamë e nuancave gri, e zeza dhe blu, diçka ka ndryshuar. Me pak ndryshim, e kuqja po bëhet trendi i momentit. Shikoni z. Andrew Garfield me një triko të kuq në shfaqjen LOEWE në Javën e Modës në Paris, z. Paul Mescal me një triko të kuqe me vija në promovimin e “All Of Us Strangers” ose Z. Zac Efron në Governors Awards me një golf të kuq flakë. Dhe, së fundmi, Baftat: si z. Andrew Scott ashtu edhe z. Josh Hartnett kishin veshur kostume të kuqe, ndërsa z. Dominic Sessa veshi një këmishë të kuqe të ndezur, të SAINT LAURENT.

Edhe në pasarelë ndihet ky trend, gjithashtu, me sasinë e pamjes së kuqe që dyfishohet nga Vjeshtë – Dimër 2023 në Pranverë – Verë 2024 sipas faqes së të dhënave të pasarelave, Tagwalk. Në BODE, një ngjyrë e kuqe e ndezur funksionoi kundër pasteleve të një koleksioni me nuanca nostalgjike. Ndërkohë, Paul Smith përdori të kuqen si theks në një koleksion të dominuar ndryshe nga grija dhe bluja e veshjeve klasike.

Diku tjetër, Gucci “zotëron” disi ngjyrën, falë drejtorit të ri krijues, z. Sabato De Sarno. Duke prezantuar “Gucci Rosso” menjëherë pasi ai mori drejtimin, nuanca e kuqe si vera, pati një rol kryesor në koleksionin e tij të parë të veshjeve për meshkuj, të paraqitura në rrobaqepësi, aksesorë dhe më shumë.

Të famshmit dhe modelet e pasarelave po e ndjekin shumë mirë, por a do të hyjë e kuqja në veshjet e njerëzve të zakonshëm që ndjekin më shpesh ngjyrën e zezë dhe blu? Këshilla e ekspertëve është e drejtpërdrejtë: mbajeni veshjen të thjeshtë. Stilistja e tapetit të kuq znj. Ilaria Urbinati, e cila punon me yje duke përfshirë Rami Malek, Barry Keoghan dhe Donald Glover – të gjithë janë fotografuar me kostume të kuqe në muajt e fundit – shprehet:

Njerëzit janë nervozë për [të kuqen], por ajo u duket mirë të gjithëve. Është tepër lajkatare. Nëse keni sy blu, do t’i bëjë ata me të vërtetë të ndezur. Nëse keni flokë të errët ose flokë bjonde, duket e pabesueshme. Nëse keni një çehre të hapur, do t’ju bëjë të dukeni më pak të zbehtë… Mos e teproni, thjesht visheni atë. Duket shkëlqyeshëm me ngjyrë të zezë ose bezhë ose xhins.

Z. Stephen Doig, redaktori i stilit të meshkujve në The Telegraph, vesh të kuqe – ai ka një palë pantofla të kuqe mbrëmjeje dhe një triko nga The Elder Statesman. Ai thotë se mënyra për të veshur këtë ngjyrë tani ka të bëjë me shmangien e “të dukurit sikur po e vesh për Krishtlindje”. Për ta bërë këtë, ai këshillon përdorimin e ngjyrës së kuqe në dy mënyra.

Ka kampin e veshjeve të mbrëmjes, ku thellësia e së kuqes është e rëndësishme, si me një kadife të shndritshme, ose thekse. Dhe pastaj ka veshje sportive të kuqe, si me xhaketat sportive. Është shumë ndikues dhe i krijuar për Instagram.

Kjo e fundit është ndoshta një pamje e re e ngjyrës, në rritje e veshjeve për meshkuj – e parë në markat që variojnë nga CELINE HOMME deri te CHERRY LOS ANGELES, Pendleton dhe Polo Ralph Lauren. Është ai që aludon për një zonë tjetër miqësore për meshkujt ku dominon e kuqja – sporti. Ekipet e Premierligës duke përfshirë Arsenalin, Liverpoolin dhe Manchester Unitedin veshin të kuqe, po ashtu edhe kampionët e Super Bowl Kansas City Chiefs. Në një studim të vitit 2015, u zbulua madje se skuadrat që mbanin ngjyrën e kuqe në Premier League kishin më shumë gjasa të fitonin. Z. Tiger Woods e veshi atë për dekada të tëra si numri një në fushën e golfit. Dikur ai tha:

Mamaja ime thotë se ngjyra ime e fuqisë është e kuqe.

Prirja aktuale e modës për një ngjyrë të kuqe në stilin e universitetit nënkupton se ajo mund të jetë edhe ngjyra e fuqishme e të tjerëve – veçanërisht kur vishet në këto pjesë të frymëzuara nga veshjet sportive. Urbinati thotë, në përvojën e saj, më shumë meshkuj të famshëm po eksperimentojnë me ngjyrat dhe ajo mendon se zgjedhja nga një gamë më e gjerë ngjyrash është diçka që rrjedh përtej atyre në sy të publikut.

Mendoj se meshkujt janë veshur me ngjyra më shumë se sa kanë qenë në dekada, kështu që ka kuptim që e kuqja përfundimisht të ketë të drejtën e saj.

Me sa duket, e kuqja e ka marrë vendin e saj në veshjet e meshkujve për shekuj me radhë. Një ngjyrë e lidhur me pushtetin, ajo u vesh nga gjeneralët romakë, kardinalët dhe mbreti Louis XIV, i cili i bëri takat me taban të kuqe një trend në oborr në shekullin e 17-të, shumë kohë përpara se Christian Louboutin t’i përdorte ato. Doig tregon për vitet 1990 si një epokë tjetër ku e kuqja pati një moment në veshjet e meshkujve – një në fokus sërish në Gucci të De Sabato.

Në fund të fundit, markat nuk do të përdorin të kuqe pa qenë të sigurt se ka fansa të saj. Per Fredrikson, bashkëthemelues i Séfr, thotë se e kuqja është një “gur themeli” i koleksionit pranveror të markës suedeze, i cili eksploron “hijet që variojnë nga viskoza e kuqe e larë deri te pëlhura më të kontrolluara teknike në të kuqe rubin”. Ai beson se kjo ka të bëjë me zgjerimin e një teme ngjyrash që fansat e markës janë tashmë në bord. Frederikson thotë:

Deri më tani nuk kemi gjetur një nuancë që nuk funksionon. Unë besoj se është diçka që klientët tanë e vlerësojnë gjithashtu – me ne ata shpesh mund të gjejnë ngjyra dhe nuanca që janë të vështira për t’u gjetur diku tjetër.

Fredrikson gjithashtu tregon për vitet 1990 si një pikë referimi.

Prince i veshur me një kostum krejt të kuq në kopertinën e Esquire në 1995, ishte vërtet diçka e veçantë.

Fredrikson pajtohet me Urbinatin për të shmangur hapat e vegjël dhe në vend të kësaj të zhytet në të kuqe.

Shumica do të këshillonin që të fillonin nga pak dhe ta përdornin si një ngjyrë të theksuar. Por unë nuk pajtohem dhe them – vishe menjëherë! Shkoni për një këmishë të kuqe në një strukturë unike. Kombinohet me pantallona në xhins të zi, kafe ose blu.

Ose, nëse keni dyshime, mund ta ruani gjithmonë për Krishtlindje.

Më shumë