Kush ishin burrat e veshur më mirë në muajin shkurt?

Anja Dervishi
12/03/2024

Në mënyrë sartoriale, shkurti përkon me një ndjenjë të përgjithshme konfuzioni për shumicën prej nesh. Në javën e parë, ne po përpiqemi për shtresat më të mëdha që mund të gjejmë; drejt fundit të muajit, mund të pyesim nëse duhet të veshim një xhaketë të lehtë apo thjesht një pulovër për të dalë nga shtëpia.

Për Beau Monde, shkurti do të thotë sezon i shfaqjeve të modës dhe shumë paraqitje në tapetin e kuq, të cilat sjellin me vete një mori veshjesh yjesh për t’u inspektuar dhe frymëzuar. Klima të ndryshme kërkojnë opsione të ndryshme beshjesh – të gjithëve do të donim t’i kryenim punët tona të së dielës me një këmishë me mëngë të përveshura, si Jeremy Allen White – por duket një gamë tokësore, trans-sezonale e kafes, blusë, kakisë dhe të zezës, të jetë filli i përbashkët këtu. Këta janë shtatë të famshmit e veshur më mirë këtë muaj…

1.Cillian Murphy

Z. Cillian Murphy po bën një rast mjaft bindës për ringjalljen e kostumit me vija të dyfishta. Që nga vitet 1990 nuk është dukur kaq elegant dhe tërheqës. I veshur thjesht me një pulovër dhe çizme me pak takë dhe Ray-Bans, aktori 47-vjeçar po dëshmon se kostumet nuk duhet të jenë shumë të komplikuara apo tepër të zbukuruara për të qenë interesante. Në të njëjtën kohë, kjo pamje nënvizon në heshtje se thjeshtësia është kaq seksi tani.

2. Jeremy Allen White

Duket se i preferuari i zemrës së të gjithëve Jeremy Allen White nuk mund të bëjë asnjë gabim. Me një moment të billbordit të Calvin Klein në emrin e tij, me veshjen në tapetin e kuq dhe që është paraqitur në përmbledhjet tona më shumë se një herë, ai është më shumë se thjesht ‘shija e muajit’. Këtu, ai është i gjithi i veshur me stilin e viteve 1980, me xhinse të zbardhura dhe Nike Cortez. Kombinimi i bluzës së bardhë, këmishës së hollë dhe kapeles, perfeksionon pamjen e ringjalljes së yuppie-ve jashtë detyrës. Le të shpresojmë që lulet të jenë për të dashurën e tij.

3. Samba Diop

Në fillim, ajo duket krejtësisht klasike – një pallto mbi një gamë të ekuilibruar të ngjyrës blu, të bardhë dhe kafe. Por ka rreziqe që merren nga kineasti me origjinë nga Senegali. Shtresimi i thurjes së butë mbi këmishën klasike dhe me kopsa është një lëvizje e qëllimshme dhe e kujdesshme. Pikërisht ajo që do të prisnit nga dikush që di se si ta kornizojë pozën. Çorapet e bardha dhe këpucët e sheshta – vështirë se e guximshme, por me vetëbesim, dhe sigurisht du jour – përfundojnë pamjen.

4. Mark Ronson

A po i kushtonte vëmendje superproducenti Mark Ronson kur së fundmi botuam këtë udhëzues për të veshur një xhaketë kostumi apo pallto sportive me pantallona të ndryshme, nga Derek Guy? Epo, duke parë kohën – Ronson qëlloi në Beverly Hills në ditën e Shën Valentinit; artikulli ynë doli më 27 shkurt. Por ky shembull i ekspertizës ‘spezzato’ ende qëndron. Truku është modeli dhe tekstura e tij e kombinuar me këmishën e zbërthyer, këpucët kafe si pantofla dhe duart e futura në xhepa, duke i dhënë të gjithë pamjes një mospërfillje të qetë.

5. A$AP Rocky

Nëse ka një gjë që A$AP Rocky e bën vërtet mirë – përveç muzikës, pasardhësve… – është përzierja dhe përputhja e ndikimeve të ndryshme të stilit. Kjo veshje e Miu Miu që ai veshi në fillim të muajit të kaluar në LA e tregon këtë. Xhaketa bën kontrast me kostumin solemn me dy pjesë, i cili është i kombinuar me një këmishë me vija dhe kravatë me model. Ai shton dimensionin dhe kreativitetin, duke thyer nuancën gri-kafe dimërore të pjesës tjetër të pamjes. Sigurisht që nuk do të ishte një përshtatje A$AP pa disa prekje ari dhe syze dielli të mëdha.

6. Kingsley Ben-Adir

Kingsley Ben-Adir ka pasur 12 muaj të zënë. Ai shfaqi Kenergy-n e tij në “Barbie”, shkoi këmbë më këmbë me z. Samuel L Jackson në “Marvel’s Secret Invasion” dhe tani, ai ka hyrë në listën e veshjeve më të mira të MR PORTER dy muaj rresht. Oh, po, dhe së fundmi ai portretizoi ikonën titullare të muzikës në “Bob Marley: One Love”. Për të shënuar këtë rast, ai veshi një kostum të zi me tre pjesë nga Gucci. Dhe për të thyer formalitetin e veshjes së tij tërësisht të zezë, aktori kryesor mori shenja nga shokët e tij në ekranin e argjendtë të këtij sezoni të çmimeve, duke u përkushtuar me një bluzë me jakë V dhe një zinxhir të shkurtër ari.

7. Bukayo Saka

Lojtari i Arsenalit, Bukayo Saka ishte vetëm një nga disa fytyra të njohura që u mblodhën në shfaqjen e fundit të Burberry në Javën e Modës në Londër – por ai ishte padyshim një nga më elegantët. Nëse qëllimi i tij kryesor ishte ruajtja e rehatisë, kjo pallto ngjyrë kafe po e kryen punën. Dhe kështu është dhe pjesa tjetër e veshjes së tij. Një triko e trashë, e stampuar me motivin Burberry Equestrian Knight, pantallona me tegela dhe atlete të mëdha, të gjitha në nuancat plotësuese të kafesë dhe jeshiles ushtarake.

Më shumë