Benefitet e patates së ëmbël në organizëm!

Marisa Karabeci
11/04/2024

Rreth gjysma e fibrave në patatet e ëmbla është e tretshme, gjë që ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak. Meqenëse kolesteroli i lartë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ngrënia e mjaftueshme e fibrave të tretshme është një mënyrë e shkëlqyer për të mbrojtur zemrën tuaj. Përveç fibrave, patatet e ëmbla janë gjithashtu të pasura me antioksidantë. Ato janë jashtëzakonisht të larta në beta-karoten, një lloj provitamine A që shndërrohet në vitaminë A në trup dhe gjendet kryesisht në ushqimet bimore portokalli, të verdhë dhe jeshile si karotat, brokoli, domatet dhe patatet e ëmbla.

Konsumimi më i lartë i antioksidantëve si beta karotina, që gjendet në patatet e ëmbla, lidhet me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve kardiovaskulare. Patatet e ëmbla ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit kardiovaskular duke siguruar fibra dhe antioksidantë. Fibrat janë një nga lëndët ushqyese më të dobishme për shëndetin e zorrëve dhe një patate e ëmbël mesatare përmban rreth 15% të marrjes së rekomanduar ditore. Patatet e ëmbla përmbajnë gjithashtu niseshte rezistente, e cila fermentohet në zorrën e trashë.

Ky proces fermentimi prodhon acide yndyrore me zinxhir të shkurtër që ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit imunitar dhe gastrointestinal. Fibrat gjithashtu janë treguar në studime se ndihmojnë në rritjen e mikroorganizmave të dobishëm në mikrobiomën tuaj të zorrëve.

Në përgjithësi patatet nuk janë të shtrenjta por ju rikujtojmë se patatet që vijnë nga ishulli i vogël francez Noarmoutie, në perëndim të Nantes janë më të shtrenjtat në botë dhe çmimi i tyre shkon deri në 500 euro për kilogramë. Ato rriten vetëm në tokën ishullore të Gjirit të Biskajës, të pasur me minerale, një copë tokë që mban erë oqeani dhe algash.

Patatet Bonnotta rriten me kujdes dhe korren edhe më me kujdes në kulmin e pjekurisë në maj, i cili zgjat vetëm një javë. Më pas, nga agimi deri në perëndim të diellit, 2500 punëtorë mblidhen për të mbledhur patatet më të shtrenjta në botë. Patatet mblidhen me dorë në mënyrë që të korrat e arta të shkëlqejnë në tavolinat e restoranteve më të mira të botës.

Më shumë