Rrobat e banjës më me stil që nuk duhet të mungojnë në valixhen tuaj të pushimeve…

Anja Dervishi
16/04/2024

Nuk ka asgjë më të bukur se të përgatitni veshjet tuaja të motit të ngrohtë për të nxitur emocionet për muajt në vijim. Dhe nëse planifikoni t’i kaloni ditët tuaja duke pushuar në një parajsë ishullore ose duke parë njerëzit poshtë nga një pishinë në çatinë e një qiellgërvishtëse, çdo rast që kërkon të vishni rrobat e banjës premton të jetë një pikë kryesore.

Kujt t’i drejtoheni për një stil që i përshtatet momentit? Rrallëherë mund të gaboni me Hunza G. Një e preferuar në listën e të famshmëve dhe influencuesve, marka është e njohur për siluetën e saj mbresëlënëse dhe klasike me qafë të rrumbullakët, me një shpinë të hapur, që riinterpretohet në të gjitha stilet dhe nuancat, duke filluar nga e bardha e pastër deri tek e kuqja e ndezur. Po kështu, marka franceze e trashëgimisë Eres ka qenë prej kohësh sekreti më i mirëmbajtur i blerësve meraklinj për rrobat e banjës luksoze dhe koleksioni i saj i fundit është i mbushur me dizajne minimale elegante në nuanca të heshtura që kalojnë pa problem (dhe me stil) nga buzë pishinës në spa.

Siç ndodh, ata që anojnë drejt prerjeve klasike dhe nuancave të forta, do të gjejnë shumë për t’u kujdesur në markat bashkëkohore të rrobave të banjës. Marka me bazë në Sidnei, Bondi Born, merr shenjat e saj nga stilet e zhytjes, duke ofruar rroba banje elegante ‘Vida’.

Një tjetër zgjedhje është marka e quajtur Lido. E themeluar në Venecia, dizajnet e saj janë bërë nga artizanët vendas në Italinë veriore. Një tjetër markë rroba banjosh “Tre” përmban një fund të sofistikuar mat, dekolte katrore dhe ton të heshtur.

Diku tjetër, do të zbuloni një modifikim elegant të formave me një prekje luksi – nga skajet e gërshetuara të kostumit të banjës me një shpatull të Marysia-s në ngjyrë blu të akullt deri te stili ‘Almira’ i Ulla Johnson-it, me gërsheta në një nuancë rrezatuese të verdhë.

Nëse jeni duke kërkuar për diçka më lozonjare, ka shumë modele për t’ju treguar – jo më pak se Missoni, ku zigzagët e tij shumëngjyrësh janë ndërthurur në një kostum banje interesant të thurur me grep.

Edhe lulet janë një motiv sezonal, i treguar më së miri nga kostumet e banjës “Elle” me qafë katrore të La DoubleJ dhe stili “June” pa rripa të Zimmermann, të kompletuara me prerje që tërheqin padiskutim vëmendjen e të gjithëve.

Ndoshta gjëja më emocionuese është se marka Scandi Toteme, e adhuruar gjerësisht për veshjet e saj kryesore që mund t’i vishni në qytet, ka nxjerrë pjesë të gatshme për resort që me siguri do të jenë pjesë e valixheve tuaja. Rroba banje e markës me rripa të hollë, të bëra nga 80% poliestër i ricikluar, ofron printe të shumëllojshme dhe që mund të vishet kudo.

Më shumë