Kafeja si aleat kundër plakjes së lëkurës, studim!

Marisa Karabeci
17/04/2024

Studimet e fundit konfirmojnë se kafeja është një aleat kundër plakjes së lëkurës falë vetive të saj antioksiduese dhe anti-inflamatore. Ky studim donte të fokusonte vëmendjen tek efektet që mund të kenë disa pije, si kafeja, alkooli dhe pijet me sheqer, në plakjen e lëkurës së fytyrës.

Duke konfirmuar efektet e dobishme të kafesë në shëndetin estetik, studimi i publikuar në Journal of Cosmetic Dermatology, theksoi se si kjo pije mund të jetë një aleat i fuqishëm për ngadalësimin e plakjes së lëkurës. Kjo është pikërisht arsyeja pse kafeja konsiderohet si pija perfekte kundër plakjes.

Nuk janë vetëm kremrat dhe serumet që kontribuojnë në bukurinë e lëkurës, por edhe ushqimet që konsumojmë. Ndër gjetjet kryesore, studimi zbuloi efektin mbrojtës të kafesë në lëkurën e fytyrës. Konsumimi i saj, megjithëse i moderuar, ul rrezikun e plakjes së lëkurës. Ky është një rezultat që kontribuon në pasurimin e literaturës shkencore që e përzgjodhi si një mike të vërtetë për lëkurën.

Fuqia e saj kundër plakjes aktivizohet pikërisht nga kokrrat; ekstrakti i pulpës së kafesë është në gjendje të përmirësojë lagështinë e lëkurës, shkëlqimin, elasticitetin, pigmentimin, konsistencën dhe përmbajtjen e kolagjenit, sinteza e të cilit, thelbësore për mbajtjen e epidermës të re dhe elastike dhe që mund të stimulohet me vaj kafeje jeshile.

Më shumë