Ku të udhëtoni këtë verë, sipas shenjës suaj të horoskopit!

Anja Dervishi
13/06/2024

Është sërish ajo kohë e vitit, kur vera dhe i gjithë optimizmi i saj i gjallë duken në të njëjtën kohë si afër qoshes ashtu edhe vite dritë larg. Ne po ju thjeshtësojmë punën duke ju dhënë disa këshilla nga yjet në lidhje me destinacionet e pushimeve në bazë të shenjës suaj të zodiakut…

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Një Dash aktiv, ëndërrimtar dhe largpamës është më i përshtatshmi për llojin e pushimeve me aventura. Machu Picchu i Perusë do të ishte një destinacion i përsosur për një Dash me kuriozitetin e tij për të eksplorim në mjediset më të bukura që të ndodh t’i shohësh një herë në jetë. Nëse Peruja është shumë larg, atëherë shikoni qytetin bregdetar të Paphos, në bregdetin jugperëndimor të Qipros.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Kryesorja kur një Dem rezervon pushimet, është relaksi; diell, gjumë dhe masazhe. Për ata Dem që duan të udhëtojnë këtë verë, shikoni ujërat Turks dhe Caicos për një copëz qetësie ose qetësinë e Six Senses Ibiza, e cila ndodhet në skajin verior të qetë dhe privat të ishullit.

Binjakët (21 maj-20 qershor)

Binjakët janë të njohur për rezervat e vazhdueshme të energjisë duke i bërë ata shenjën e përsosur për të ndjekur pushimet në qytete që nuk flenë kurrë.Pika e nxehtë e festave të këtij viti do të jetë kryeqyteti japonez i Tokios, i cili është përzierja perfekte e perëndimit dhe lindjes për një Binjak në lëvizje. Por në rast se qyteti më i populluar në tokë është një hap shumë larg, atëherë vetëm një fluturim i shkurtër larg Tokios është kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seuli, i cili premton të realizojë të gjitha dëshirat e Binjakëve.

Gaforrja (21 qershor-22 korrik)

Gaforret priren të jenë shtylla kurrizore emocionale e grupeve të tyre, që do të thotë se një festë që ofron një lloj ndjenje përkatësie do të bëjë një arratisje fantastike për Gaforren. Kudo që të shkojnë, duhet të ndihen të sigurt dhe diku që të sigurojë lehtësisht gjithçka që ata kanë nevojë pa u dashur të shkojnë shumë larg për ta gjetur atë. Shikoni Toskanën ose qytetet e qeta dhe të përgjumura të vendosura përgjatë bregut jugor të Francës për pushime optimale të gatshme për Gaforren.

Luani (23 korrik – 22 gusht)

Të njohur për përqafimin e të gjitha gjërave luksoze gjatë pushimeve, nuk është për t’u habitur që Luanët priren të favorizojnë pushimet më të shkurtra që i lejojnë ata të kënaqin plotësisht veten. Shikoni hotelin me pesë yje të Bodrumit Macakizi, i cili është i rrethuar nga ujëra të pastër kristal, ose Six Senses në Kioto për një prekje luksi ndërsa përshkon Japoninë.

Virgjëresha (23 gusht – 22 shtator)

Virgjëreshat e duan organizimin dhe do të shijojnë më së miri një festë ku itinerari mund të përcaktohet paraprakisht. Duhet të ketë gjithashtu një element mirëqenieje dhe një shans për të ngadalësuar, pushuar dhe për t’u kujdesur për veten, kështu që një mjedis relaksimi ku kujdeset për gjithçka do të ishte ideal. Me një ngjashmëri të lehtë emocionale me Gaforret, Virgjëreshat do të përfitojnë nga shtyrja e pushimeve në jetën e tyre të përditshme gjatë udhëtimit. Shikoni vendstrehimet e vendosura lart në kodrat e Koh Samui ose në brigjet e Balit për vendet e duhura të relaksimit.

Peshorja (23 shtator – 22 tetor)

Gjithmonë në kërkim të ekuilibrit, Peshoret në përgjithësi do të shkojnë me rrjedhën dhe do të përfitojnë sa më shumë nga çdo situatë pushimi në të cilën gjenden. Ata do të ishin më të lumtur duke balancuar kohën e pushimit dhe rikuperimit së bashku me eksplorimin e kulturës lokale. Vendi i duhur ku një Peshore duhet të shkojë këtë verë? Madridi ose Roma, ku premtojnë jo vetëm mirëqenie, por edhe kulturë.

Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)

Me dëshirën për t’u zhytur thellë në vetvete dhe kudo që udhëtojnë, Akrepët nuk duan asgjë të nivelit sipërfaqësor, ata kanë nevojë për një destinacion më të thellë dhe diçka për të eksploruar. Vendi i duhur këtë vit? Meksikë, ku ofrohen jo vetëm një bollëk aktivitetesh kulturore në kryeqytetin e saj, Mexico City, por edhe mundësia e arratisjes në përqafimin e natyrës në Tulum dhe Isla Holbox.

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)

Udhëtimi është një nga gjërat e preferuara të Shigjetarit për të bërë, gjë që i bën ata një partner të përsosur për aventura. Këtë vit, nëse dëshirojnë një arratisje të vërtetë, shikoni në Madagaskar ose në ishujt Galapagos, të cilët do të ofrojnë aventura, natyrë dhe gjithçka në mes.

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)

Bricjapët pëlqejnë të jenë produktivë edhe kur janë me pushime dhe kështu kënaqen duke planifikuar çdo ditë dhe duke arritur sa më shumë që të jetë e mundur çdo ditë. Destinacioni për t’u nisur këtë vit është ose Kopenhaga, e cila do të tërheqë të gjithë shqisat e Bricjapëve në vapën e verës, ose Parisi, ku ata mund të shijojnë zhurmën e Lojërave Olimpike, duke humbur gjithashtu veten në kulturën e francezëve.

Ujori (20 janar – 18 shkurt)

Ujorët kanë nevojë për diçka të pazakontë, të paarritshme dhe aventureske. Sa më shumë të mund të përjetojnë, të mësojnë dhe të jenë të lirë, aq më mirë. Një aventurë në Indi dhe gjithçka që ajo ofron do të ishte udhëtimi i përsosur për një Ujor.

Peshqit (19 shkurt – 20 mars)

E vetmja gjë që kërkohet nga Peshqit kur udhëtojnë është aftësia për të jetuar momentin. Për këtë arsye, qyteti i përgjumur siçilian i Taormina është perfekt për ta. Është argëtuese dhe me pak fjalë, është destinacioni i përsosur për pushime.

Më shumë