Si të keni një divorc të lumtur…

Marisa Karabeci
19/04/2022

Kur unë dhe ish-gruaja ime vendosëm të divorcoheshim, u tmerrova. I kisha kaluar të njëzetat dhe bërja baba më kishte dhënë një ndjenjë qëllimi. Kisha frikë se nëse do të bëhesha babai i fundjavës, do të humbisja rrugën. Ne ishim të parët në rrethin tonë shoqëror që u martuam dhe tani ishim të parët që u divorcuam. Nuk kisha ku të kërkoja këshilla. Në fund, telefonova një firmë ligjore dhe fola me një grua të quajtur Sue Nash, e cila më tha: “Do të sigurohem që ti dhe ish-gruaja jote të kërceni së bashku në dasmën e vajzës suaj”.

Unë dhe ish-gruaja bëmë të pamundurën për të qëndruar miq, megjithëse kishim momentet tona. Dhe më pas erdhi faza përfundimtare e divorcit, ndarja e parave. Deri në prill, ligji britanik, ndryshe nga SHBA nuk lejonte një divorc pa fajtor. Njëri duhej të padiste tjetrin për divorc, duke përmendur sjellje të paarsyeshme, si tradhti bashkëshortore. Nëse të dy do të binim dakord, ekzistonte opsioni i një ndarjeje dyvjeçare. Ndarja nënkuptonte marrjen e faturës për dy prona përpara se të bëheshin marrëveshjet financiare, kështu që fajësimi i njërit prej nesh ishte alternativa më e lehtë.

Duke hedhur një monedhë, vendosëm që do ta padisja atë dhe papritmas ajo ishte zyrtarisht përgjegjëse për ndarjen tonë falë sjelljes së saj të paarsyeshme. Nëse vajzat, vetëm 10 dhe tetë vjeçe në atë kohë, do të kontrollonin ndonjëherë, gjykata do të thoshte se nëna e tyre e bëri këtë. Kjo ishte e gabuar, ne ishim miq dhe partnerë në rritjen e fëmijëve tanë, thjesht jo më partnerë romantikë. Nuk ishte faji i askujt. Kështu që ishte e gabuar të vendosej një prej nesh në dosjen ligjore si palë fajtore. Për pak dola nga shinat dhe gjërat pothuajse u bënë të këqija. Ne nuk ishim vetëm, ka rreth 100,000 divorce çdo vit në Angli dhe Uells. Është vlerësuar se 42% e martesave përfundojnë me divorc. Për diçka kaq të zakonshme, procesi ka qenë i ndërlikuar, i stërzgjatur dhe i dhimbshëm.

“Problemi është se sistemi ynë i ligjit i divorcit ka qenë gjithmonë kundërshtar,”-thotë Samantha Woodham, avokate e ligjit familjar. Ka pasur një kuptim në rritje midis avokatëve dhe gjyqtarëve se ndryshimi i marrëdhënieve përfshin çështje të marrëdhënieve me disa elementë financiarë dhe ligjorë. Ne e shohim atë si proces ligjor, por është një proces emocional. Ligji është atje për të garantuar drejtësinë, por nuk është i pajisur për të ofruar mbështetjen që njerëzit kanë nevojë përmes ndryshimit të marrëdhënieve.”

Por ligji ndryshoi këtë muaj. Ligji i ri heq “lojën e fajësimit” duke lejuar njërin bashkëshort, ose çiftin së bashku, të bëjnë një deklaratë për ndarje të pakthyeshme. Gjithashtu do të ndalojë një partner që të kundërshtojë divorcin nëse tjetri dëshiron. Kjo e sjell Britaninë e Madhe në linjë me SHBA-në. Të dy tani ofrojnë divorce pa fajtor. Britania i quajti të gjithë ata si “të paarsyeshëm”, por kjo u shpërbë në 2015-ën kur Tini Owens e martuar me Hugh Owens që nga viti 1978 me dy fëmijë të rritur renditi një përzgjedhje me dashamirësi shembujsh për të shmangur ofendimin e zotit Owens. Ai kundërshtoi, zonja Owens humbi dhe atyre iu mohua divorci. Është pakënaqësia e zonjës Owens që nxiti ndryshimin e ligjit.

Divorci pa fajtor do të kishte funksionuar bukur për Alan Davidson dhe Helena Skillern nga Brighton, martesa 12-vjeçare e të cilëve mori një fund të ngadaltë dhe të butë pesë vjet më parë. “Ne ishim bashkëshortët më të mirë në botë, por nuk ishim më të dashuruar”, shpjegon Davidson. “Dhe kjo kishte filluar t’i tensiononte gjërat paksa. Ne ramë dakord që unë të largohesha dhe të merrja me qira një apartament aty pranë, Helena do të jetonte në shtëpinë e familjes me dy fëmijët, të dy adoleshentë.”

Ky proces, mund të jetë emocionalisht i dobishëm, por provokon pyetje ligjore. A e ka braktisur Davidson familjen? A mundet Skillern të marrë kontrollin e pronës, ta shesë atë dhe të marrë të gjitha paratë për vete? Davidson dhe Skillern nuk u konsultuan me avokatë pasi nuk donin që gjërat të shkonin për keq. Do t’ju kursejë kaq shumë para dhe do të shmangni kaq shumë konflikte nëse zgjidhni çështje emocionale jashtë gjykatave. Problemi është se shumë çifte e pëlqejnë idenë e të punuarit së bashku, por kanë këtë frikë në mendjen e tyre se ata do të manipulohen. Në fakt, është e rëndësishme të thuash, ‘Jo, dëgjo, nuk po humbisni asgjë, është pakica dërrmuese e çështjeve që duhet të shkojnë në gjykatë.’ Avokatët nuk janë njerëzit e parë që duhet të telefononi.

Konsultohuni me specialistë për ndikimin emocional të divorcit. Për Davidson dhe Skillern, gjetja e kohës funksionoi në një mënyrë befasuese. Gjatë bllokimit, Skillern ishte i sëmurë. Me të dy fëmijët larg, Davidson e ndihmonte pothuajse çdo ditë. Në fund, ai filloi të flinte në divan. Një natë, pasi kishin pirë gjithë mbrëmjen, ai u kthye në shtratin martesor. Tani ata janë kthyer bashkë. “Unë nuk e shpjegoj dot, thjesht dukej se kishte kuptim. Mendoj se u qetësuam. Mund të funksionojë vetëm për ne të dy, por pothuajse të divorcoheshim ishte gjëja më romantike që na ndodhi.”

Udhëzues i duhur i divorcit:

1. Vendosni qëllimet tuaja

Sigurohuni që divorci të jetë ajo që dëshironi dhe jo ndarja apo ndonjë mënyrë tjetër për të zgjidhur problemet tuaja. Mundohuni të hiqni fajin. Pranoni që të dy do të përfundoni më të lumtur dhe më të pasur, me Shërbimin e Këshillimit të Parave që vlerëson se një divorc mesatar që do të gjykohet kushton 30,000£ plus TVSH, nëse punoni së bashku.

2. Punoni për çfarë jeni dakord

Edhe nëse është vetëm “ne nuk duam të shpenzojmë shumë para për avokatët”. Mendoni se si planifikoni ta bëni këtë së bashku. Rreth një e treta e çifteve që i nënshtrohen një urdhri kthehen në gjykatë për ta ndryshuar atë, kështu që tensioni shkakton tension.

3. Mbështetje

Vendosni se çfarë mbështetje profesionale ju nevojitet ju ose fëmijëve tuaj, nëse i keni.

4. Bëni plane afatshkurtra

A është e mundur që njëri prej jush të largohet? A mund të përballoni kostot shtesë të strehimit? Ku mund të dëshironi të jetoni? Çfarë do të bëjnë fëmijët gjatë pushimeve?

5. Bëje në mënyrën tënde

Përpiquni të mos lejoni që mendimet e miqve dhe të familjes t’ju largojnë. Mos harroni se ju po e kaloni këtë.

6. Nëse keni fëmijë, bisedoni me ta

Përpunoni një marrëveshje bashkëprindërimi për të cilën mund të bini dakord. Gjykatave me të vërtetë nuk u pëlqen të përfshihen në marrëveshjet e prindërimit. Mos u trego i pasjellshëm në lidhje me partnerin/en në sy të fëmijëve tuaj.

7. Trego të vërtetën

Jini të sinqertë në lidhje me situatën tuaj financiare dhe arrini një marrëveshje. Të gënjesh për paratë e tua është taktikë e gabuar dhe e paligjshme.

8. Menaxhoni miqtë dhe familjen

Tregojuni miqve dhe familjes se çfarë ju nevojitet. Tregojuni atyre se çfarë ka rëndësi. Tregojuni atyre se nuk e keni problem që ata të jenë miq me ju të dy.

9. Bëjeni familjen tuaj një realitet të përjetshëm

“Dua të them, ne e pëlqejmë njëri-tjetrin dhe duam më të mirën për fëmijët tanë. Në fund të fundit, ne ishim dikur njerëzit që duheshin më shumë në botë. Kjo duhet të thotë diçka, jepini njëri-tjetrin pak kohë.”

Më shumë