Shpëtoni njëherë e mirë nga hiperpigmentimi me këto përbërës që keni në kuzhinën tuaj!

Anja Dervishi
23/09/2023

Nëse keni njolla hiperpigmentimi në fytyrë dhe dëshironi t’i largoni ato, atëherë e kemi zgjidhjen për ju. Ju mund ta bëni këtë në mënyrë natyrale duke përdorur përbërës nga kuzhina juaj. Për këtë do t’ju duhet majdanoz dhe limon ose uthull molle.

Kjo metodë zvogëlon shfaqjen e njollave pigmentuese dhe njollave dhe e bën tonin e lëjyrës të njëtrajtshëm. Majdanozi është i pasur me vitamina dhe minerale dhe përmban vajra esencialë me përmbajtje të lartë të kaliumit dhe manganit. Mjekët shpesh e kanë sugjeruar si një kurë për ethet, sëmundjet e veshkave, sëmundjet e traktit urinar, diabetin, inflamacionin e syve dhe madje edhe impotencën.

Në botën e bukurisë, gjethi i majdanozit është i njohur prej shekujsh për vetitë zbardhuese dhe rigjeneruese. Rregullon skuqjet, acarimet dhe ënjtjet e ndryshme, por edhe tonifikon lëkurën. Brezat më të hershëm e përdornin edhe kundër rrudhave, madje edhe rreth syve. Gjithçka që ju duhet janë dy lugë gjelle gjethe majdanozi të grira, një lugë gjelle lëng limoni ose uthull molle dhe 200 ml ujë.

Locionin do ta përgatisni duke hedhur 200 ml ujë të vluar mbi majdanozin e grirë dhe duke e zier në zjarr të ulët për 15 minuta. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Pas kësaj kullojeni dhe shtoni një lugë çaji lëng limoni ose uthull molle. Hidheni në një shishe qelqi dhe mund ta ruani në frigorifer për 5-6 ditë.

Më shumë