Dekolteja e hapur, trendi i ri i momentit që po përqafohet nga të famshmit…

Anja Dervishi
12/03/2024

Siç vuri në dukje dikur stilisti Yohji Yamamoto, “E zeza është modeste dhe arrogante në të njëjtën kohë. E zeza është dembele dhe e lehtë, por misterioze.” Po, e zeza mund të jetë një ngjyrë e lehtë. Por veshja komplet me të zeza është e ndërlikuar. Kjo ka nevojë për nuanca, ka nevojë për detaje, ka nevojë për teksturë, ka nevojë për dimension – përndryshe do të përfundoni duke u dukur të mërzitshëm.

Pamja e gjitha e zezë kërkon stilim të nivelit të avancuar. Dhe të shfaqësh pak lëkurë është pikërisht ajo që ju nevojitet për të thyer një pamje monokromatike. Është e lezetshme, është seksi dhe ofron një atmosferë më të qetë në krahasim me një këmishë me kopsa. Në këtë sezon çmimesh, elementët e pastër dhe me gjoks të hapur kanë dalë në pah, duke i shtuar një ‘flakë lozonjare’ detit të veshjeve të zeza që dominojnë në tapetin e kuq. Pra, çfarë mësimesh mund të mësojmë nga meshkujt e veshur tërësisht me të zeza dhe me gjoks të zhveshur të ekranit të madh?

Shikoni këtu z. Paul Mescal, i cili ka zgjedhur një smoking me gjoks të zhveshur, duke i lënë hapësirë zinxhirit të tij famëkeq (një tundim për rolin e tij të parë në “Normal People”) të shkëlqejë. Kjo prekje e vogël e mban pamjen të freskët dhe interesante. Sidoqoftë, nëse nuk guxoni të zhvesheni plotësisht, por dëshironi të shfaqni pak dekolte, zoti Dominic Sessa na dha opsionin më të mirë në Baftas të këtij viti. Një këmishë e lehtë dhe me kopsa të hapura poshtë kostumit tuaj do ta bëjë pamjen të ndihet më e freskët dhe më e këndshme. Na pëlqen që Sessa e ka stiluar smoking-in e tij të pasur prej kadifeje me një ngjyrë të kuqe, gjithashtu – ngjyra e theksuar shton një dimension koheziv (supet e xhaketës së tij do të dukeshin bosh pa një këmishë poshtë) dhe bën kontrast të përsosur me pëlhurën më të rëndë të kostumit. Pantallonat e holla të ndezura dhe gjerdani shtojnë gjithashtu energjinë roker të viteve 1970.

Në mënyrë të ngjashme, z. Timothée Chalamet, i cili u vesh me CELINE HOMME në Golden Globes, gjithashtu stiloi gjoksin e tij të hapur me një gjerdan të trashë, duke sjellë një tjetër prekje të këndshme shkëlqimi me xhaketën e tij të zbukuruar me tegela. Xhaketa e stiluar ishte ylli i shfaqjes, dhe çdo gjë tjetër përveç një këmishë të zezë të hapur do ta kishte hequr nga pjesa dhe do ta kishte bërë pamjen shumë të mbytur. Chalamet – i cili del shpesh në siluetën e pantallonave të ngushta të Hedi Slimane – kombinoi xhaketën e tij të zbukuruar me pantallona të holla, të cilat fokusuan më tej syrin në gjysmën e sipërme të veshjes dhe gjithashtu e lanë xhaketën të merrte frymë.

Z. Cillian Murphy – i cili ka mbledhur çmime për rolin e tij në “Oppenheimer“, është gjithashtu një adhurues i madh i errësirës dhe pikturës njëngjyrëshe. Aq shumë sa në një intervistë të fundit me z. Josh Horowitz, ai zbuloi se sfondi i tij i iPhone është i zi si nata:

Kohët e fundit, sapo kam marrë ngjyrë të zezë krejtësisht minimaliste. Edhe të gjitha aplikacionet, të gjitha janë thjesht të zeza.

I parë shpesh në veshjet e tij emo, nuk na habit fakti që edhe një herë Murphy zgjodhi ngjyrën e tij të preferuar për të veshur në Critics Choice Awards. Dhe megjithëse ai nuk e mori atë çmim në shtëpi, ai fitoi si i veshuri më mirë i natës, të paktën në sytë tanë. Nga koka te këmbët në ZEGNA, aktori kishte veshur një këmishë të mëndafshtë, të zbërthyer vetëm në pjesën e sipërme, me një kravatë të lidhur lirshëm dhe e kombinoi me pantallona me bel të lartë me vija dhe një xhaketë. Është seksi, por delikate – jo aq e guximshme sa duket tjetra, por ende interesante. Duket si një kombinim mes Edgar Allan Poe dhe Bruce Wayne në mënyrën më të mirë.

Nëse ende dëshironi të tregoni pak lëkurë, por nuk doni të angazhoheni me një gjoks të zhveshur, Z. Jeremy Allen White ka më të mirën nga të dy botët. Ylli i “The Bear” shkoi për një këmishë transparente në Golden Globes të këtij viti, e cila i dha mjaftueshëm energji të zjarrtë dhe lozonjare kostumit të tij. Një këmishë e tillë i shton pak teksturë dhe intrigë një pamjeje njëngjyrëshe, duke e bërë të qartë se keni veshur një veshje të mirëmenduar, por pa u dukur sikur po përpiqeni shumë. Dhe kjo është veshja e një fituesi të Golden Globe pikërisht aty.

Më shumë