Met Gala 2024, gjithçka që duhet të dini!

Marisa Karabeci
22/03/2024


Një nga ngjarjet më të mëdha në kalendarin e modës
, e hëna e parë e majit shënon hapjen e ekspozitës vjetore të Institutit të Kostumeve, me një spektakël stili në shkallët ikonike të Met Gala, të gjitha pjesë e fantazisë. Çfarë mund të presim në Met Gala 2024?

Kur është Met Gala 2024?

Met Gala do të kthehet në Fifth Avenue të Nju Jorkut më 6 maj 2024, në festimin e një ekspozite gjithëpërfshirëse që eksploron natyrën, teknologjinë dhe historinë e modës.

Cila është tema e Met Gala 2024?

Kur bëhet fjalë për kodin e veshjes, tema e Met Gala 2024 është “Kopshti i kohës”, duke u frymëzuar nga një histori e shkurtër e shkruar nga romancieri dhe shkrimtari anglez J.G. Ballard në vitin 1962. Ne presim të shohim lule.

Kush janë të ftuarit specialë të Met Gala 2024?

Bashkëkryetarët e Met Gala 2024 janë Jennifer Lopez, Zendaya, Bad Bunny dhe Chris Hemsworth, të cilët do të bashkohen me Anna Wintour për të mirëpritur të ftuarit në ekspozitën e titulluar “Sleeping Beauties: Reawakening Fashion” duke parë nocionet ciklike të rilindjes dhe rinovimit, duke përdorur natyrën si një metaforë për përhershmërinë e modës.

Thashethemet për Met Gala 2024…

Fjala është se Taylor Swift do të marrë pjesë në Met Gala për herë të parë që nga viti 2016. E hapur për publikun më 10 maj, ekspozita e vitit 2024 do të presë rreth 250 kryevepra të modës nga koleksioni i Institutit të Kostumeve të Met, duke përfshirë vepra nga Stella McCartney, Phillip Lim, Yves Saint Laurent dhe Conner Ives. Krahas rrobave dhe aksesorëve të bukur, teknologjia duke përfshirë inteligjencën artificiale dhe pamjet zanore do të përforcojë përvojën e përgjithshme. “Ekspozita inovative e Institutit të Kostumeve të Pranverës 2024 e Met do të shtyjë kufijtë e imagjinatës sonë dhe do të na ftojë të përjetojmë aspektet shumëshqisore të një veshjeje, shumë prej të cilave humbasin kur hyjnë në një koleksion muzeu si objekt,” thotë Max Hollein.

Pra, ku hyjnë në lojë ‘bukuroshet e fjetura’? Në ekspozitë, ‘bukuroshet e fjetura’ janë sende të nxjerra me kujdes nga arkivat që nuk mund të shfaqen më në manekinet për shkak të brishtësisë së tyre. Në mënyrë emocionuese, stilet e zgjedhura do të rikthehen në jetë në mënyrë krijuese në të cilën një imazh i një objekti projektohet në mënyrë që të duket se është para audiencës. Ekspozita do të qëndrojë në Galeritë Tisch të Muzeut Metropolitan të Artit deri më 2 shtator; fotografi Nick Knight dhe SHOWstudio do të bashkëpunojnë me kuratorin Andrew Bolton për të zhvilluar dhe realizuar aktivizimet teknologjike, ndërsa firma e arkitekturës Leong Leong do të projektojë ekspozitën në partneritet me Departamentin e Dizajnit të Met. Artisti dhe studiuesi norvegjez i aromave Sissel Tolaas do të kontribuojë në elementin shqisor duke zhvilluar aroma për të shoqëruar shfaqjen.

Çfarë është saktësisht Met Gala?

Met Gala u themelua në vitin 1948 nga publicistja e modës Eleanor Lambert si një mbledhje fondesh për Institutin e Kostumeve të lançuar së fundmi, por vetëm në vitin 1972 ish-kryeredaktori i Vogue, Diana Vreeland e transformoi ngjarjen në një gala të mbushur me yje me një gala magjepsëse. Që kur u bë kryetare e Met Gala në vitin 1995, kryeredaktore e Vogue amerikane, Anna Wintour, pret ngjarjen vjetore të hënën e parë të majit dhe vendos për listën e të ftuarve, aranzhimet e vendeve dhe miraton veshjet e të famshëmve.

I mbani mend veshjet më të mira të Met Gala?

Shkallët e Muzeut Metropolitan na kanë dhuruar disa momente të stilit vërtet ikonik ndër vite. Fustani ‘lakuriq’ është trend tani, por ishte Cher ajo që e bëri atë përpara Carrie Bradshaw, kur u shfaq në Met Gala të 1974-ës, e veshur me një fustan të tejdukshëm Bob Mackie. Në vitin 2006, Sarah Jessica Parker vodhi shfaqjen kur doli jashtë me Alexander McQueen në krah. Supermodelet Gisele Bündchen, Naomi Campbell dhe Amber Valletta kanë mahnitur të gjitha në Versace gjatë viteve, ndërsa Diana Ross dhe Nicole Kidman kanë lënë mbresa të paharrueshme në Tom Ford.

Çfarë ndodhi vitin e kaluar?

Tema e Met Gala 2023 ishte Karl Lagerfeld: A Line of Beauty, e cila nderoi karrierën gjashtë dekadash të stilistit të ndjerë duke përfshirë punët kryesore në Chanel, Fendi dhe Chloé dhe eksploroi metodologjinë artistike dhe fjalorin stilistik të punës së Lagerfeld përmes temave të përsëritura nga vitet 1950 deri në koleksionin e tij të fundit në 2019. Të ftuarit specialë të Anna Wintour 2023, Michaela Coel, Dua Lipa, Penélope Cruz dhe Roger Federer ishin të pranishëm, së bashku me Margot Robbie.

Më shumë