33 mënyra për të bërë një ndryshim pozitiv në 2022!

Sindi Reka
05/01/2022

Njerëzit që bëjnë dhe përqafojnë ndryshime në jetën e tyre janë jashtëzakonisht më të kënaqur se ata që i rezistojnë, zbuloi një studim i Universitetit të Çikagos në vitin 2020. Ndryshimi është i mirë për ne si në jetën tonë personale ashtu edhe në atë profesionale. Na bën më fleksibël dhe na sjell përvoja dhe mundësi të reja. Është gjithashtu e dobishme për ata që na rrethojnë kur këto ndryshime përfshijnë të gjithë, jo vetëm për veten tonë.

1.Vendosni qëllime

“Vendosni një sërë qëllimesh që mund të arrihen për një kohë të shkurtër (javore), afatmesme (tremujore) dhe afatgjata (vjetore), të cilat do t’ju japin një ndjenjë qëllimi,” thotë autori dhe trajneri ekzekutiv Z. Jim Rees. “Përcaktimi efektiv i qëllimeve fokuson trurin tuaj dhe aktivizon sistemin aktivizues retikular, një rrjet neuronesh të vendosur në trungun e trurit që ndërmjetësojnë sjelljen dhe programojnë modele të reja, të cilat mund t’ju venshdosin për vitin e ardhshëm në një mënyrë pozitive.”

2.Jepi vetes ‘një dorë’

“Gjurmoni rreth dorës tuaj dhe vizatoni katër vija në çdo gisht, duke shtuar përqindjet: 20 për qind, 40 për qind, 60 për qind, 80 për qind dhe 100 për qind,” thotë Rees. “Shkruani ndryshimin e jetës tuaj në qendër dhe më pas pyesni veten pesë gjërat që janë kritike për t’ju ndihmuar ta arrini atë. Shkruajini këto pika në krye të çdo gishti dhe vlerësoni sa afër jeni me arritjen e secilit qëllim.

3.Sillni frymën e bashkëpunimit në ekip

“Sjellja e ndryshimeve pozitive në ekipin tuaj mund të kërkojë një ndryshim të sjelljes,” thotë psikologu i performancës, Jeremy Snape. “Para se të jepni udhëzime, pyesni ekipin tuaj se çfarë shohin dhe si mund të sillen përballë sfidave. Më pas do të shihni entuziastë me sy të ndritshëm që ofrojnë punë më të mirë me më pak zhurmë. Kur ata janë nën presion, bëhen të drejtpërdrejtë dhe të padurueshëm dhe, si rezultat, ekipi bëhet shumë i bindur dhe humbet aftësinë për të qenë krijues dhe për të sfiduar.

4.Mos ndrysho vetëm

“Kur ne marrim një angazhim për të ndryshuar, kjo ndihmon nëse e bëjmë me një partner, sponsor ose grup,” thotë z. Joe De Sena, autor i 10 Rregullave për elasticitetin: Qëndrueshmëria mendore për familjet. “Kërkimet tregojnë se kjo mund të na motivojë që t’i përmbahemi planit të ndryshimit dhe të fitojmë forcë në çdo gjë që po kërkojmë të bëjmë, nga vrapimi në 5 kilometra deri te heqja dorë nga varësitë.”

5.Përcaktoni një synim

“Një çelës i rëndësishëm i ndryshimit është produktiviteti,” thotë znj. Frederique Murphy, stratege e mentalitetit të lidershipit dhe autore e Lead Beyond The Edge: The Bold Path to Extraordinary Results. “Shkruani një veprim që, kur të përfundoni, do t’ju bëjë të ndiheni sikur dita juaj ishte produktive dhe filloni ditën me të. Pasi të përfundojë, do të rrisë produktivitetin tuaj sepse do të krijojë një momentum të fuqishëm që do t’ju mbështesë për pjesën tjetër të ditës.”

6.Jepi vetes meritat

“Shpërblimet inkurajojnë arritje të vogla në rrugën drejt qëllimeve tuaja afatgjata”, thotë Dr Michael R Mantell, trajner i sjelljes njohëse dhe autor i The Link Is What You Think. Sa herë që arrini një qëllim dhe shpërbleni veten, një goditje dopamine ju shtyn të vazhdoni sepse trupi juaj dëshiron atë ndjenjë kënaqësie, e cila ndihmon në ndërtimin e motivimit të brendshëm për shkak të kënaqësisë së përjetuar.

7.Zgjohuni herët dhe bëni aktivitet fizik

Për shumë prej nesh, dita e punës është e gjatë dhe e mbushur me takime të njëpasnjëshme. Shtojini kësaj një mjedis dinamik familjar dhe jeta jonë mund të duket si një mjegull rraskapitëse. “Vendosni alarmin tuaj, por lëreni në këpucët tuaja të vrapimit, të cilat i keni vendosur jashtë dhomës së gjumit një natë më parë,” thotë Snape. “Kjo ju siguron që të ngriheni dhe të vraponi nëpër bllok. Të ushtroheni para fillimit të ditës së punës do t’ju mbushë më shumë ditën.”

8.Ndryshoni mënyrën si ushtroheni

Një ndryshim është po aq i mirë sa një pushim në botën e stërvitjes, kështu që nëse zakonisht vraponi ose ushtroheni në biçikletë, filloni të ngrini disa pesha për më shumë rezultate. “Ju do të keni muskuj më të fuqishëm dhe do të ulni yndyrën e trupit,” thotë z. Joe Warner, trajner fitnesi dhe krijues i NewBodyPlan. “Me pak fjalë, do të jeni më në formë. Qëllimi juaj duhet të jetë sfidues, por realist dhe plani juaj i trajnimit duhet të ketë një kornizë kohore. Ta bëni këtë argëtuese është e vetmja mënyrë për ta vazhduar gjatë dhe qëndrueshmëria është faktori më i rëndësishëm i arritjes së qëllimeve tuaja.”

9.Bëni një listë të gjërave që nuk doni të bëni

“Në vend që të ankoheni se duhet të ecni për një orë në ditë ose të shkoni në palestër tre herë në javë, çfarë do të bëni?” thotë z. Sid Madge, specialist i ndryshimeve transformuese me Meee Global. “A mund të shkoni për një shëtitje 20-minutëshe? Nëse nuk keni ndërmend të bëni asnjërën, atëherë jini të sinqertë me veten tuaj. Përdore energjinë që harxhon duke stresuar veten për gjërat që nuk po bën, për t’u fokusuar në atë që do të bësh.”

10.Rishikoni lëvizjet tuaja të gabuara

“Identifikoni veprimet që kanë larguar më parë dëshirën tuaj për të bërë ndryshime,” thotë Rees. “Duke i parë kështu ekziston mundësia për t’u ndërgjegjësuar për veprimet e gabuara dhe të bëni plane për t’i kapërcyer ato, gjë që do ta bëjë më të lehtë të arrini gjërat e reja, pozitive që i keni caktuar vetes tuaj.”

11.Lini një ‘trashëgimi të gjelbërt’

Mbillni diçka – në kopshtin tuaj, në parvazin e dritares, në një cep të shtëpisë – nëse jo prodhimet tuaja, atëherë barishte ose lule që tërheqin dhe ushqejnë pjalmuesit si bletët, fluturat dhe zogjtë. Nëse nuk keni tokën tuaj, por dëshirën, bashkohuni me një projekt të komunitetit ‘green’.

12.Kini ndikim në çdo takim që bëni

“Përfundoni takimet herët,” thotë z. Ray Williams, trajner ekzekutiv i biznesit dhe autor i Eye Of The Storm: Si Mindful Leaders Transforming Workplaces Chaotic. “Njerëzit do të jenë më pozitivë për pjesëmarrjen si rezultat.” Hulumtimet amerikane zbuluan se punonjësit në takime kishin aftësi vendimmarrëse, të cilat, kur shteroheshin – duke shpenzuar shumë kohë duke folur për të njëjtën temë – çuan në marrjen e vendimeve të këqija.

13.Mësoni nga gabimet dhe mos i përsërisni

“Njerëzit me një performancë të lartë me të cilët kam punuar kanë një dëshirë të pashuar për të mësuar gjëra të reja dhe për të eksperimentuar,” thotë Snape. “Ky kuriozitet se si ata mund të përmirësohen vjen si pasojë e një guximi për të ndërmarrë rreziqe. Pavarësisht nëse është një teknikë e re, një rol i ri apo fillimi i një biznesi të ri, ata nuk i lënë gabimet t’i pengojnë dhe janë më të lumtur kur dështojnë përpara në nivele më të larta të performancës.”

14.Bëhuni social

Ndani lajme pozitive dhe histori optimiste rreth sukseseve për fushatat që po mbështesni. Pasi ‘zemra juaj të shkëlqejë’, tregojini me zë të lartë ato histori në mënyrë që të tjerët të mund të frymëzohen gjithashtu.

15.Ndryshoni me mirësi

“Njerëzit që bëjnë vepra të mira ndihen më të lumtur me kalimin e kohës,” thotë Prof. Sonja Lyubomirsky, psikologe kërkimore dhe pedagoge e psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë. “Kur je i sjellshëm me të tjerët, ndihesh mirë si person, më optimist dhe pozitiv.”

16.Rivendosni kufij

“Nëse 20 muajt e fundit na kanë mësuar diçka, është se ne duhet të kujdesemi më shumë për veten,” thotë Prof Sir Cary Cooper, anëtar i bordit këshillues në qendrën e varësisë Delamere. “Por ne jemi ende duke punuar më shumë, orë më të gjata se kurrë më parë. Përdoreni këtë kohë zgjidhjesh për t’u shkëputur nga jeta e punës dhe për të gjetur mënyra për t’u siguruar që nuk po mendoni për punën kur duhet të relaksoheni.”

17.Ndihmoni të tjerët për të ndihmuar veten

“Thjesht përpiquni të ndihmoni një person të rastësishëm çdo ditë”, sugjeron Beresford. “Mund të nënkuptojë të ndihmoni dikë të ngrejë një karrige ose t’i blini një personi të pastrehë një pije të nxehtë.”

18.Mbajeni kokën lart

“Lapsi mesatar është shtatë centimetra i gjatë, me vetëm një gomë gjysmë centimetra – në rast se mendonit se optimizmi kishte vdekur”, thotë z. Robert Brault, autor i Short Thoughts For The Long Haul.

19. …dhe dorën tuaj

“Të mbash llogari për veten është e rëndësishme kur bën çdo lloj ndryshimi në jetë”, thotë Rees. “T’ju thuash familjes dhe miqve për qëllimet e tua mund t’ju japë përgjegjësinë që ju nevojitet dhe t’ju ndihmojë të merrni mbështetjen e nevojshme për t’ju dhënë një shtysë. Nëse qëndroni të përgjegjshëm në jetën tuaj të përditshme, do ta rrethoni veten me inkurajim të vazhdueshëm nga ata që po ndjekin përparimin tuaj.”

20.Provoni gjëra të reja

“Kur karriera ose biznesi juaj është i mbërthyer në një rrugë si një supertanker, nisni disa projekte me 10 për qind të kohës tuaj që mund të eksplorojnë mundësi të reja,” thotë Snape. “Investoni kohë, njerëz dhe burime në këto projekte eksperimentale në mënyrë aktive për të provuar aftësi ose produkte të reja. Qoftë mësimi i një gjuhe të re ose zhvillimi i një aplikacioni, disa mund të dështojnë, por një do të funksionojë dhe do t’ju ndihmojë të ndryshoni rrjedhën e jetës ose biznesit tuaj përgjithmonë.”

21.Kurseni energjinë

Ulni temperaturën me vetëm një gradë, ndërroni llambat e vjetra me ato LED, të cilat përdorin 85 për qind më pak energji dhe izoloni shtëpinë tuaj për të bërë një ndryshim pozitiv për planetin.

22.Praktikoni metodën ‘ubuntu’

“Ndërsa punoja me ekipin e kriketit të Afrikës së Jugut, zbulova filozofinë e lashtë të ubuntu-s,” thotë Snape. “Ajo thotë se ju nuk mund ta justifikoni suksesin tuaj në jetë me titullin, shtëpinë ose makinën tuaj, por në vend të kësaj me ndikimin që keni tek të tjerët. Pra, mendoni se si mund t’i ndihmoni kolegët tuaj të jenë të suksesshëm dhe do të ngriheni më shpejt se sa mund ta imagjinoni.”

23.Ndryshoni mënyrën si mendoni

Hulumtimet nga Universiteti i Stokholmit tregojnë se të folurit e dy ose më shumë gjuhëve ka një ndikim pozitiv njohës në sjellje. Njerëzit që dinë dy gjuhë të huaja janë më mendjehapur, të ndjeshëm dhe të aftë për të parë këndvështrime të ndryshme më lehtë. Bëhuni më kreativ duke shpenzuar 15 minuta në ditë për të mësuar frengjisht, gjermanisht ose cfarë të doni në vend të mediave sociale.

24.Fokusohuni në fitore

“Sapo mendojmë për të fituar, qoftë sigurimi i një llogarie të re apo edhe thjesht përfundimi i një detyre që e kemi shtyrë, ne fillojmë të stresohemi se çfarë ndodh nëse humbim,” thotë Snape. “Në vend që të fiksohemi te rezultati i ngarkuar emocionalisht, ne duhet të kthehemi te procesi dhe të zbërthejmë një fitore në shkronjat përbërëse të tij dhe të pyesim: çfarë është e rëndësishme tani? Kjo ndihmon të ripërqendroheni në gjërat që ju nevojiten për të dhënë sukses.”

25.Sigurohuni ku mbani paratë tuaja

Sipas BankTrack, shumë nga institucionet bankare më të mëdha në botë investojnë më shumë se 1.4 trilion £ në financimin e karburanteve fosile, ndërsa Konsumatori Etik thotë se të tjerët përdorin të ardhurat tuaja për të mbështetur prodhimin e armëve, kushtet shfrytëzuese të punës dhe praktikat jomiqësore ndaj mjedisit. Mundësisht zhvendosni paratë tuaja diku tjetër.

26.Përdorni një gjuhë pozitive në punë

Përmbushni detyra, besoni, inkurajoni, jini energjik, bujarë, të sjellshëm, optimist, përparimtarë, shpërblyes. Përsëritini këto fjalë për të krijuar një mjedis pozitiv.

27. …dhe në lidhjet tuaja

“Merrni një vendim për të ndryshuar gjuhën që përdorni në lidhjet tuaja personale,” thotë eksperti i marrëdhënieve, z. James Thomas. “Kur zgjidhni konfliktin, provoni të përdorni fjalën ‘unë’ sepse ‘ti’ mund të rezultojë në fajësim, armiqësi dhe mbrojtje. Dhe bëjeni faljen një zgjedhje në vazhdim. Mund të gjendet me ose pa personin që ju ka lënduar. Është e rëndësishme të bisedoni me një profesionist i cili mund t’ju udhëheqë në këtë proces.”

28.Bëni fjalët tuaja të sjellin ndryshim

“Praktikoni të jeni i fundit që flisni,” thotë z. Simon Sinek, autor i librit “Udhëheqësit hanë të fundit”. Është një aftësi kyçe për të zotëruar nëse doni të përfitoni sa më shumë nga çdo situatë pune ose sociale. “Kjo ju lejon të mbani mendimet tuaja derisa të keni dëgjuar të gjithë të tjerët, gjë që ju lejon të krijoni një mendim më të plotë dhe të formuluar më mirë.”

29.Bëni një ndryshim me zemër

“Einstein ka thënë shprehjen e famshme: “Ne nuk mund t’i zgjidhim problemet duke përdorur të njëjtin lloj të menduari që përdorëm kur i krijuam ato,” thotë autori John Siddique. “Megjithatë, nëse e vëzhgojmë veten, zbulojmë se priremi të vazhdojmë të njëjtat mënyra të vjetra duke shpresuar për rezultate të ndryshme. Sekreti këtu është të angazhoni zemrën tuaj në procesin tuaj të ndryshimit dhe rritjes. Pa përfshirjen e zemrës, një ide e mirë do të bjerë në pengesën e parë.”

30.Merrni kontrollin

“Truri juaj regjistron 20,000 momente në një ditë zgjimi,” thotë Murphy. “Ndërsa dita juaj shpaloset, truri juaj i kategorizon këto momente në dy kategori të ndryshme: pozitive dhe negative. Ajo shpërfill ato neutrale. Ju jeni në një gjendje ndryshimi pozitiv me performancë të lartë kur keni një raport tre pozitiv ndaj një negativ. Nuk ka të bëjë kurrë me një nga ato ditë, por gjithmonë për të kontrolluar një nga këto momente.”

31.Shpërfillni gjërat negative

“Merreni gjithçka që ju thuhet me vlerë, dëgjoni, më pas kontrolloni atë që konsumoni nga njerëzit e tjerë dhe burimet e medias,” thotë znj. Stephanie Taylor, eksperte e shëndetit dhe mirëqenies në StressNoMore. Filtro komentet negative dhe fokusohuni në ato konstruktive që do t’ju lejojnë të jeni më të lumtur.

32.Gjeni alternativa të tjera

“Në rastin tim, bëhej fjalë për të bërë një ndryshim pozitiv në një zakon të keq – pije alkoolike,” thotë z. Ruari Fairbairns, themeluesi i grupit mbështetës One Year No Beer. “Kur kuptova se netët e mia në pijetore ishin vetëm unë që dëshiroja ndërveprim social me djemtë, e dija se duhej të gjeja një mënyrë tjetër. Unë mblodha një grup prej tyre dhe nisëm të merremi me boks. Ndamë disa aktivitete dhe mbështetëm njëri-tjetrin.”

33.Shikoni anën e mirë te çdo sfidë

“Një mënyrë për të qëndruar pozitiv në punë është të gjesh tre aspekte pozitive të një situate sfiduese,” thotë De Sena. “Nëse keni një projekt që kërkon kohë, shkruani tre pjesë të projektit që ju pëlqejnë. Vlerësimi i arritjeve brenda sfidave tuaja mund t’ju ndihmojë të mbani një qëndrim pozitiv.”

Më shumë