Si të përmirësojmë mendjen dhe trupin tonë sipas ekspertëve!

Sindi Reka
05/01/2022

Zakoni i marrjes së vendimeve në fillimin e Vitit të Ri është të paktën 4000 vjet i vjetër. Babilonasit e lashtë premtuan se do të dilnin nga borxhi dhe do të kthenin objektet e huazuara (me hamendje, pajisje kopshtarie). Prandaj zakoni i thyerjes së vendimeve të Vitit të Ri duhet të jetë po aq i vjetër. Dhe impulsi për të provuar dhe bërë më mirë, të jesh më i mirë, akoma më i vjetër.

Ju nuk keni nevojë të përpiqeni dhe të jeni më të mirë. Por ju mund të dëshironi, qoftë të fitoni favorin e perëndive pagane, të ndiheni më të lumtur me veten tuaj ose të besoni se gjërat mund të përmirësohen – po, edhe ju. Dhe përveç kësaj, ju mund të bëni më keq.

Tre ekspertë të pyetur nga Mr.Porter kanë treguar se si mund të përmirësojmë mendjen dhe trupin tonë.

Z. Joe Holder

I quajtur “trajneri i preferuar i modës” nga i-D me klientë, duke përfshirë supermodelet Naomi Campbell dhe Bella Hadid, Z. Joe Holder është një trajner Nike Master dhe kolumnist i GQ Wellness.

Çfarë do të thotë për ju “një vete më e mirë”?

Për mua, është të kujtoj atë që njerëzit janë krijuar për të bërë. Njerëzit nuk janë bërë për të pirë Gatorade. Njerëzit nuk janë bërë të ulen para një kompjuteri. Pra, gjëja ime është: si ta balancoj realitetin e vërtetë të ekzistencës moderne me realitetet e vërteta historike të asaj që do të thotë të jesh njeri. Por përkufizimi i më të mirës varet nga individi.

Pasi të kemi vendosur se çfarë është më e mira për ne, si të vendosim synime të duhura?

Duhet të vendosni një afat. Kjo është e vetmja arsye pse puna bëhet. Kjo është arsyeja e vetme që një fëmijë ju dëgjon. Pra, rregulli numër një është: bëni një afat të qartë. Rregulli numër dy është: zbërthejeni sa më thjeshtë që të jetë e mundur. Cili është pika e parë e referimit?

Dhe si të caktojmë zakone më të mira?

Mënyra më e lehtë është të vendosni strukturën. Dhe pastaj është e njëjta gjë si vendosja e qëllimeve. Thjesht bëjeni sa më të thjeshtë të jetë e mundur për të kapërcyer inercinë. Nuk dua të qëndroj në telefon- e vendos telefonin në një dhomë tjetër gjatë natës. Dua të shikoj më pak TV – ndoshta do të heq qafe televizorin tim. Nuk dua të ha ushqime jo të shëndetshme – nuk blej ushqime të pashëndetshme kur shkoj në market. Ushqime të tilla nuk ekzistojnë në shtëpinë time. Jo sepse nuk më pëlqen – mendoj se janë të shijshme. Nëse jam jashtë me miqtë e mi, po, do të porosis një pije sepse e di që është e vetmja herë që e bëj.

A besoni në të pasurit një zakon të të ngrënit sesa një dietë?

Mendoj se ka disa rregulla kyçe që të gjithë duhet të ndjekin: qëndroni larg sheqerit të tepërt, qëndroni larg ushqimeve shumë të përpunuara, mos hani shumë vonë, gjithashtu mos hani shumë herët. Por për sa i përket asaj që hani, mendoj se duhet të kufizoni mishin e kuq. Unë personalisht kam një zakon të të ngrënit që më lejon të jem më i vetëdijshëm për atë që fus në trupin tim, qoftë ky ushqim “i shëndetshëm” apo ushqim “i pashëndetshëm”.

Ju jeni gjithmonë në lëvizje. Si e gjeni qetësinë?

Çdo ditë para se të dal nga shtrati, përpiqem të mos kontrolloj telefonin tim dhe marr 10 herë frymë thellë. Në dush, më pëlqen të them: “Lajini shqetësimet e së djeshmes dhe lahuni në fokusin e së sotmes”. Kur pi çaj në mëngjes, po e shijoj atë moment. Kur jam në tren, ndonjëherë në vend që të merrem me telefonin tim, ulem dhe shikoj përreth. Para se të shkoj në shtrat, përpiqem të kaloj në mendje atë që ndodhi gjatë ditës. Dhe më pas, përpiqem të meditoj tri herë në javë për 15 deri në 20 minuta.

Z. Knox Robinson

Ish-menaxher muzikor dhe redaktor dikur i revistës hip-hop The Fader, Knox Robinson është bashkëthemelues dhe kapiten i kolektivit të Nju Jorkut, Black Roses.

Çfarë do t’i thoshit dikujt që nuk është vrapues, por dëshiron të jetë?

Në një nivel evolucionar, ne jemi të gjithë vrapues, kështu që nuk është se ka një prag që duhet të kaloni. Mendoni për vrapimin si një mjet për vetë-eksplorim dhe një praktikë për njohuri, mençuri dhe mirëkuptim. Filloni thjesht dhe dilni dhe vraponi për një minutë, ecni për një minutë, vraponi për një minutë, ecni për një minutë. Nëse e bëni këtë 10 herë, bëni një ditë pushim dhe më pas dilni jashtë dhe bëjeni përsëri. Shumë shpejt, trupi juaj do të përgjigjet.

Çfarë është vrapimi “në ndjenjë”?

Në vend që të stërviteni përgjatë ciklit të reagimit të ritmit tuaj dhe ritmit të zemrës, ndryshueshmërisë së rrahjeve të zemrës dhe rezultatit të gjumit, ju keni shpenzuar kohë duke kuptuar se si ndihet trupi juaj në 13 minuta dhe në 27 minuta, ose duke u ngjitur në një kodër. Nëse jeni duke parë rrahjet e zemrës suaj, nuk do ta kuptoni kurrë marrëdhënien tuaj me kodrën. Jo se teknologjia dhe ato metrika nuk janë të dobishme, por ka gjëra të tjera në udhëtimin e vrapimit që nuk adresohen nga një orë GPS.

Pse duhet të numërojmë minutat kur vrapojmë dhe jo kilometrat?

Ne nuk bëjmë asgjë në kulturën tonë këto ditë që na kërkon të bëjmë një gjë në mënyrë të përsëritur për një kohë vërtet të gjatë. Kështu që ju duhet të inkurajoni mendjen tuaj që t’i afrohet idesë se jeni atje për një kohë të gjatë.

Si të zgjedhim këpucët e duhura të vrapimit?

Nëse jeni në anën më të rëndë, ose thjesht filloni të vraponi, do t’ju duhet pak më shumë mbështetje vetëm për shkak të fizikës. Nëse jeni duke vrapuar në shtigje ose në kushte të pabesa, shkelni pak më shumë. Ekzistojnë të gjitha këto konsiderata personale dhe jo teknike. Zgjedhja e këpucës që është e duhura për ju në këtë kohë dhe moshë është rikthyer çuditërisht në vetëm: çfarë ju bën të ndiheni mirë? Sepse nëse ndiheni mirë, atëherë kjo do të ketë efektin e një përvoje pozitive vrapimi.

Po teknika e vrapimit?

Bëhet fjalë për atë që është më e mira për ju, por në përgjithësi dëshironi të jeni të relaksuar, me shpatulla katrore dhe mbrapa t’i lëvizni krahët në mënyrë ritmike në anët e trupit me krahët në një kënd 90 gradë dhe duar të lirshme. Ndaloni dhe lëvizni shpatullat ose duart herë pas here për të hequr çdo tension të akumuluar. Atëherë ju dëshironi të keni një ngritje të mirë të gjurit dhe një goditje në mes. Ju nuk dëshironi të përpiqeni të ngriheni në gishtat e këmbëve ose të uleni mbi thembra.

Çfarë duhet të hamë para dhe pas vrapimit?

Ju dëshironi të vraponi ose të mbani një dietë me ushqime të thjeshta, natyrale pa shumë ngjyra shtesë ose aromatizues. Ju nuk dëshironi që trupi juaj të kushtojë energji për të zbërthyer gjërat që nuk i nevojiten kur mund ta përdorni atë energji për diçka tjetër, siç është vrapimi. Pra, duhet të mbash veten përpara se të dalësh, dhe kjo është një banane dhe gjysmë bagel ose diçka e tillë dhe më pas është rivendosja e karburantit në formën e një burimi proteine ​​brenda 30 minutave nga përfundimi i vrapimit.

A merrni ndonjë suplement?

Unë marr një regjim ditor në formë kapsule të një grushti gjërash, duke përfshirë vitaminën C dhe B12 dhe magnezin. Dhe më pas kërpudhat.

Me çfarë muzike vraponi?

Vite më parë, po dëgjoja The xx dhe Jamie e solli atë ritmin deri në ritmin më të akullt, më të ftohtë, më të ngadaltë dhe po mbaroja mendjen. Kështu që mësova se BPM-të e ngadalta [rrahjet në minutë] janë të favorshme për të ecur shpejt. Ndonjëherë do të dëgjoj trap dhe ndonjëherë xhaz shpirtëror. Reggae bie diku në mes.

Z. Riley Harper

Një ‘stuntman’ i gjeneratës së tretë,  zoti Riley Harper bëri debutimin e tij duke u rrëzuar nga shkallët në filmin e Kurt Russell të vitit 1998, Soldier, në moshën shtatëvjeçare.

A zgjoheni duke u ndjerë sikur keni qenë në një aksident automobilistik – sepse keni bërë?

Po, disa prej tyre.

Pra, të qenit një ‘stantman’ ju mund shumë keq?

Sigurisht që ka lëndime individuale. Vitin e kaluar, kam lënduar një rruazë në pjesën e poshtme të shpinës. Pjesa më e keqe për mua ka qenë konsumimi, shumë gjëra që shtohen me kalimin e viteve.

Si e mbron veten?

Stërvitem tre ditë në javë me një trajner personal, i cili është gjithashtu një terapist fizik, duke bërë gjithmonë lëvizje dhe nxehje shumë të mira e të gjata përpara se të bëjmë ndonjë nga stërvitjet tona qarkore. Lëvizshmëria ka qenë gjëja më e rëndësishme për mua, e kam kuptuar, për jetëgjatësinë.

Si visheni shumicën e ditëve?

Unë gjithmonë i kushtoj rëndësi thjeshtësisë. Një palë atlete Levi’s shumë të bukura të veshura në blu të hapur, të bardha Reebok Club C 85, një T-shirt gri, triko kashmiri dhe një orë TAG Heuer Carrera është veshja ime e përditshme.

A zhvilloni mirëmbajtje fizike në shtëpi?

Lëvizshmëria e menjëhershme dhe çlirimi i tensionit nuk është si asgjë që kam përjetuar ndonjëherë. Kështu që kam blerë një grup gotash për në shtëpi. E dashura ime mund ta bëjë. Nëse ndjej se diçka po vjen, e izoloj zonën me gota. Ajo lë një mavijosje, por ia vlen. Pastaj kam një sauna me fuçi dhe një banjë akulli në oborrin tim të pasmë dhe duke bërë xhiro, si, dy vitet e fundit kanë qenë vërtet të shkëlqyera për rikuperim. Këto janë ilaçet e mia në kushte shtëpie.

Ju bëni ‘surf’. Qfare ju pelqen lidhur me të?

Unë jam marrë me të që kur kam qenë fëmijë. Është një nga ato gjëra që vetëm për mua është më tërheqëse mendërisht.Gjithmonë ndihem shumë më mirë. Është shumë qartësues. Është më medituese për mua se çdo gjë.

Keni ndonjë metodë meditimi?

Jo në të vërtetë. Kam provuar ndër vite. Por unë bëj shumë çiklizëm malor me miqtë. Në ato udhëtime jam më shumë në mendjen time, duke menduar për gjëra. Mendoj se gjëra të tilla, ku nuk kam ndonjë shpërqendrim, janë më të mira për meditim. Zakonisht marr një kohë të ditës, qoftë 10 minuta apo një orë, ku reflektoj për gjërat, duke menduar për atë që do të ndodhë, çfarë dua të bëj, si dua t’i përmirësoj gjërat. Në çdo nivel.

Më shumë