Librat e tavolinave të kafesë që çdo njeri duhet t’i zotërojë!

Marisa Karabeci
01/02/2022

Nëse një dhomë pa libra është një dhomë pa shpirt, atëherë një tavolinë kafeje pa libra tavoline kafeje është vetëm një dërrasë druri që zë vend në dhomën tuaj të ndenjes. Për të adresuar menjëherë këtë problem, shikoni listën tonë të shkëlqyeshme të shkruara, të dizajnuara bukur dhe më e rëndësishmja do t’i shtojnë karakter shtëpisë tuaj, do të magjepsin mysafirët dhe do t’u japin krahëve një stërvitje të mirë gjatë procesit.

1. PAUL MCCARTNEY
“The Lyrics: 1956 To The Present”

Ndoshta ka pasur më shumë libra kushtuar ‘The Beatles’ se çdo akt tjetër në historinë e muzikës pop. Kështu thotë diçka që ‘The Lyrics’ arriti të rrëmbejë imagjinatën e fansave kur u publikua përpara Krishtlindjeve të kaluara. Një bashkëpunim midis Paul McCartney dhe poetit irlandez Paul Muldoon, ai rishikon rezultatet krijuese të të parit me sinqeritet befasues dhe vëmendje të madhe ndaj detajeve.

2. PHAIDON/JACOB GALLAGHER
“The Men’s Fashion Book”

Jacob Gallagher ka balancuar njohuri të mprehta në botën e modës së meshkujve me një zë të mprehtë dhe të arritshëm për vite me rradhë si redaktor dhe kolumnist në ‘The Wall Street Journal’, duke e bërë bashkëpunimin e tij me ‘Phaidon’ pa mend. Duke skicuar stile meshkujsh, është perfekt për t’u zhytur për frymëzim përpara rifreskimit të ardhshëm të garderobës tuaj.

3. COMPLEX
“Sneaker Of The Year: The Best Since ’85”

Asgjë në veshjet e meshkujve nuk pëlqehet si atletet, diçka që stilisti dhe themeluesi i revistës ‘Complex’, Marc Ecco, reflekton me lojë në këtë udhëzues të lavdishëm. Nëse dëshironi të dini ndryshimin midis Air Max 1 dhe Achilles Lows tuaj, atëhere jeni në vendin e duhur.

04. ANTWAUN SARGENT
“Young, Gifted And Black: A New Generation Of Artists”

Në vitin 2019, shkrimtari dhe kuratori amerikan Antwaun Sargent publikoi ‘The New Black Vanguard: Photography Between Art And Fashion’ me shumë vlerësime. Në këtë lloj vazhdimësie, ai hedh një sy eksperti mbi një brez të ri artistësh me origjinë afrikane që po formësojnë skenën e artit bashkëkohor në SHBA. Plot riprodhime të bukura dhe intervista të hollësishme me krijues, kuratorë dhe ekspertë të tjerë të industrisë.

5. LARRY CLARK
“Tulsa”

Jo shumë libra të kafesë shkaktojnë një skandal, por kjo vepër klasike e hershme nga fotografi dhe regjisori Larry Clark e bëri pikërisht atë në vitin 1971. Një vështrim i palëkundur në kulturën rinore në Oklahoma, përzierja e saj e bukur por tronditëse e seksit, drogës dhe dhunës sjellin një moment llogaritjeje brezash në SHBA. Clark do të vazhdonte të bënte filmin ikonik të vitit 1995 ‘Kids’, i cili tmerroi në të njëjtën masë prindërit amerikanë.

6. ANNIE LEIBOVITZ
“Annie Leibovitz At Work”

Një fotografe me një aftësi legjendare për t’i bërë njerëzit më të famshëm në botë të heqin vëmendjen e tyre, ky botim i rishikuar i librit të saj klasik të vitit 2008 e sheh Annie Leibovitz duke iu drejtuar fotografëve aspirantë drejtpërdrejt në një studim të zanatit të saj. I shoqëruar nga disa nga shembujt më të mirë të fotoreporterizmit të saj, ai gjithashtu dyfishohet si dokumentacion historik i një karriere që do të ishte pothuajse e pabesueshme po të mos ishte aty përpara teje, në foto që zbulojnë më shumë sa herë që i shikon.

7. ROSA PARK
“Cereal City Guides”

Teknikisht, një seri udhërrëfyesësh udhëtimi, me dërgime më të kuruara nga qytetet kryesore të botës, plot me fotografi të bukura origjinale, ese të zhytura në mendime dhe po, disa rekomandime shumë dalluese se çfarë të bëni me kohën tuaj.

8. MAMI WATA
“Afrosurf”

Një festë tërheqëse e kulturës afrikane të surfimit që udhëton përgjatë brigjeve të Marokut, Somalisë, Mozambikut dhe më gjerë. Prodhuar nga kompania e ‘Cape Town Mami Wata’, Afrosurf kap intensitetin e gëzueshëm të një nënkulture të nënraportuar në profile, poezi, foto, receta dhe madje edhe një mini komik. Në mënyrë të admirueshme, Mami Wata po dhuron gjithashtu 100% të të ardhurave për të mbështetur organizatat e terapisë së sërfit, ‘Waves for Change’ dhe ‘Surfers Not Street Children’.

9. INKA MATHEW
“Tiny Pantone Objects”

Ka qenë një traditë vjetore që nga viti 2000 për ‘Pantone’ që mbajtësit e standardeve të industrisë të nxjerrin “ngjyrën e vitit”, një ton që supozohet se parashikon gjendjen shpirtërore të 12 muajve në vijim. Çuditërisht, viti 2022 është një blu mëtrik i quajtur “Very Peri” dhe jo një nuancë gri e zymtë. Ky libër i papërmbajtshëm për tavolinën e kafesë shfaq të gjitha mrekullitë e ngjyrave ‘Pantone’ duke përdorur objekte të vogla të interpretuara në mënyrë perfekte.

10. ZANELE MUHOLI
“Somnyama Ngonyama: Hail The Dark Lioness”

Portretet e jetës së lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve, trans dhe interseksualë të zinj, të cilat e sollën artistin afrikano-jugor Zanele Muholi në rëndësi në fillim të viteve 2000, nuk kanë humbur asgjë nga bukuria, intimiteti apo fuqia radikale e tyre rreth 20 vjet më vonë. Mbase nuk flet aq shumë për sfidat me të cilat përballen ende komunitetet LGBTQIA+ në mbarë botën, aq sa flet për dhuratën e tyre të konsiderueshme me një aparat fotografik. Së bashku me vetë fotot, ky koleksion përfshin fotografi të papara dhe gjashtë ese të porositura rishtazi mbi veprën e Muholit.

11. STEVE CRIST
“Polaroid Now”

Sa më shumë që teknologjia na afron drejt vendosjes së kamerave me definicion të lartë, duke nxjerrë fotografi të redaktuara në mënyrë perfekte për burimet tona të mediave sociale, aq më shumë rritet romanca e krijimit modest, por ikonik të Polaroid.

12. PHAIDON EDITORS
“Living In The Mountains”

Shanset janë që mendimi “Do të doja të jetoja diku në disa male” të ka dalë në kokë më shumë se një herë gjatë vitit 2020 dhe vazhdimit pikëllues 2021. Shndërrimi i kësaj në realitet mund të jetë i ndërlikuar por ju mund ta kënaqni fantazinë pak më tej përmes këtij koleksioni që tregon shtëpitë e jetës reale të vendosura në shkëlqimin natyror të SHBA-së, Japonisë, Meksikës, Zelandës së Re dhe më shumë.

13. MICHAEL OCHS
“1000 Record Covers”

Edhe në vitin 1996, kur u publikua për herë të parë ky libër klasik i kafesë, ishte bërë objekti i preferuar për këdo që pinte pas epokës analoge. Që atëherë, revolucioni dixhital ka funksionuar mjaft mirë për muzikën e cila nuk ka bërë asgjë për të pakësuar hijeshinë e këtij koleksioni të artit ikonik që mbulon plastikën e rëndë dhe të krisur që ne të gjithë ende adhurojmë.

14. MESSRS LAZIZ HAMANI dhe MICHAEL GARDNER
“Axel Vervoordt: Portraits Of Interiors”

Axel Vervoordt është një vizionar i dizajnit të brendshëm. Këtu, ne udhëzojmë 18 prej kryeveprave të tij, nga një apartament nën çati në Nju Jork te një kala vere në Bordeaux, secila e garantuar do t’ju bëjë të psherëtini me mall dhe të harroni se jeni ulur në shtëpi. Në fund të fundit, është ajo që ka të bëjë me një libër të mirë tavoline kafeje.

Më shumë