Disa këshilla praktike për të përshpejtuar metabolizmin!

Marisa Karabeci
26/05/2022

Rritja e metabolizmit është arma fituese kundër kilogramëve të tepërt. Ne duhet të përpiqemi të mbajmë vazhdimisht një mënyrë jetese të shëndetshme, të përbërë nga një dietë e ekuilibruar dhe aktiviteti fizik i përditshëm. Megjithatë, ka disa këshilla që duhen ndjekur që mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja dhe ato kanë të bëjnë me metabolizmin.

Metabolizmi i një personi është shkalla me të cilën trupi djeg kalori për energji. Megjithatë, kjo shpejtësi varet nga disa faktorë si mosha, seksi, gjenetika, yndyra e trupit, masa e muskujve dhe niveli i aktivitetit. Sa më i lartë metabolizmi juaj, aq më shumë kalori do të digjni, si në pushim ashtu edhe gjatë aktivitetit.

Pra, nëse doni të humbni peshë, mund të provoni të bëni disa ndryshime në stilin e jetës për të përshpejtuar metabolizmin tuaj dhe rrjedhimisht djegur më shumë yndyrë. Po ju sjellim 8 këshilla praktike për të shpejtuar metabolizmin dhe për të humbur peshë:

1. Ndiqni stërvitjet kardio me intensitet të lartë

Të ushtrohesh me intensitet të lartë e mban metabolizmin dhe djegien e yndyrës të lartë për disa orë, edhe pasi të keni mbaruar stërvitjen. Për të marrë përfitimet e dëshiruara dhe për të humbur peshë shpejt, mund të provoni ushtrimet intensive në palestër, siç është stërvitja (workout HIIT), ose të shkoni për vrap, not ose biçikletë në vend të ecjes tuaj të rregullt. Në përgjithësi, ushtrimet aerobike nuk rritin muskujt, por mund të rrisin metabolizmin. Gjëja kryesore është të shtyni veten përtej zonës suaj të rehatisë.

2. Pini shumë ujë

Të qenit edhe pak i dehidratuar bën që metabolizmi juaj të ngadalësohet. Për këtë, uji është aleati numër një për një metabolizëm optimal. Disa studime kanë zbuluar se pirja e 1.5 litra ujë në ditë redukton peshën mesatare dhe indeksin e masës trupore në një grup grash mbipeshë midis moshës 18 dhe 23 vjeçe. Sipas studimeve, konsumimi i gjysmë litri ujë çdo orë mund të rrisë metabolizmin në pushim me 10-30%. Gjithashtu, pirja e 1-2 gotave ujë para ngrënies mund t’ju ngopë dhe t’ju ndihmojë të digjni më pak kalori.

3. Punoni në këmbë

Qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore rezulton në më pak kalori të djegura; prandaj qëndrimi në këmbë është thelbësor për njerëzit që kërkojnë të përshpejtojnë metabolizmin e tyre. Në fakt, studimet tregojnë se ndërprerja e periudhave të gjata të qëndrimit ulur mund të ndihmojë jo vetëm në përmirësimin e metabolizmit, por edhe në uljen e faktorëve të përgjithshëm të rrezikut për shëndetin. Në këtë kuptim, veçanërisht nëse jeni ende duke punuar nga shtëpia, mund të jetë e dobishme të investoni në një tavolinë të rregullueshme në lartësi ose të bëni pushime të shkurtra për t’u ngritur dhe për të ecur.

4. Dritë jeshile për ushqimet, edhe më mirë nëse janë të pasura me fibra

Duket kundërintuitive, por ngrënia më shpesh ju ndihmoi të humbisni peshë më shpejt. Kur hani vakte të mëdha, por me shumë orë pushim ndërmjet njërës dhe tjetrës, metabolizmi ngadalësohet ndërmjet vakteve. Konsumimi i një porcioni të vogël çdo 3 ose 4 orë përshpejton metabolizmin tuaj, kështu që ju mund të digjni më shumë kalori gjatë gjithë ditës. Marrja e fibrave gjithashtu duhet të rritet në vakte dhe ushqime të lehta. Duke qenë e patretshme, një dietë e pasur me fibra rrit metabolizmin.

5. Pini kafe dhe çaj jeshil

Nëse ju pëlqen kafeja, vënia në praktikë e kësaj këshille do të jetë e lehtë. E marrë me moderim, një nga përfitimet e kafesë është rritja e shkallës së metabolizmit, edhe pse në afat të shkurtër. Kjo për shkak se kafeina që përmban kafeja është një substancë e aftë të ndikojë në metabolizmin e njeriut. Për më tepër, në fakt, kafeja stimulon sekretimin gastrik dhe biliar dhe ul oreksin duke reduktuar ndjenjën e urisë. Nëse preferoni çajin në vend të kafesë, atëherë pini çaj jeshil. Është treguar se rrit metabolizmin me 4-5% gjatë pushimit dhe rreth 17% më shumë gjatë ushtrimeve mesatarisht intensive.

6. Tonifikoni muskujt

Muskujt janë metabolikisht më aktivë se yndyra dhe ushtrimet për tonifikimin e muskujve mund të ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit, edhe në pushim. Në një studim, disa gra me mbipeshë iu nënshtruan një diete me 800 kalori në ditë pa ushtrime aerobike ose vetëm stërvitje me rezistencë. Pas dietës, gratë që bënin stërvitje me rezistencë ruajtën masën e tyre muskulore dhe nivelet e metabolizmit prireshin të ishin të larta. Të tjerat humbën peshë, por humbën edhe masën muskulore dhe pësuan ulje të metabolizmit. Pas një seance stërvitje forcash, në fakt, muskujt e të gjithë trupit aktivizohen, duke rritur normën mesatare ditore të metabolizmit.

7. Flini të paktën 8 orë gjumë në natë

Gjumi në vetvete nuk e ul metabolizmin. Por mungesa e gjumit mund të shkaktojë çekuilibër hormonal, duke rezultuar në disrregullim të hormoneve që lidhen me urinë dhe oreksin. Mungesa e gjumit mund të bëjë që një person të ndihet më i uritur gjatë ditës dhe të ndihet më pak i lumtur kur ha. Plus, mund të nxisë dëshirat për vakte të mbushura me sheqer. Prandaj, sipas ekspertëve, mungesa e gjumit e bën shumë më të vështirë ngrënien e ushqimit të shëndetshëm.

8. Shmangni dietat e shpejta

Humbja e peshës është një rrugë e gjatë dhe shpesh e vështirë, pa asnjë rrugë të shkurtër. Për shembull, dietat e rënda, ato që përfshijnë të hahet më pak se 1200 kalori për një grua, ose 1800 kalori për një burrë kalori në ditë, janë të këqija për këdo që shpreson të përshpejtojë metabolizmin e tyre. Ndoshta këto dieta mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, por rezultatet do të ishin vetëm të përkohshme dhe në kurriz të një diete korrekte dhe të shëndetshme. Për më tepër, dietat e ashpra shpesh japin rezultat, pasi ato ju bëjnë të humbni masën muskulore, e cila nga ana tjetër ngadalëson metabolizmin tuaj. Rezultati përfundimtar është se trupi juaj djeg më pak kalori dhe shton peshë më shpejt se para dietës.

Më shumë