Pa panik njerëz sepse vera sapo ka nisur, bëni durim me valët e para të të nxehtit duke ndjekur këto këshilla!

Marisa Karabeci
08/06/2022

Kur temperaturat fillojnë të rriten, e dimë tashmë, këshilla e parë që vjen është: “Mos dilni në orët më të nxehta”. Por nëse ky është një fakt që tashmë mund ta marrim si të mirëqenë, cilat janë metodat e tjera për të përballuar valët e para të të nxehtit që po vijnë këto ditë?

Kur vapa fillon të ndjehet, duhet të keni disa masa paraprake, nga ushqimi, uji e deri te veshjet. Ne kemi renditur 5 këshilla të dobishme për të përballuar ditët e para të nxehta të këtij sezoni.

1.Si të vishemi kur fillon vapa?

Kur fillon të ndihet vapa, vrapojmë për të bërë ndryshimin e stinës: bluza, pulovra me mëngë të shkurtra, fustane verore, etj. Por, ka një “por”: Veshja është një nga gjërat më të rëndësishme për të cilën mendojmë shumë pak. “Nëse pasi kemi ecur në rrugë hyjmë në një ambient me ajër të kondicionuar, ku temperaturat janë mjaft të nxehta, marrim menjëherë një të ftohtë që ndikon negativisht në gjendjen tonë mekanike, në mbrojtjet e sistemit tonë të frymëmarrjes, veçanërisht në qerpikët vibrues që janë mbrojtja e parë kundër viruseve dhe baktereve”-shpjegon Gargiulo, mjek i përgjithshëm.

2.Çfarë duhet të hani nëse oreksi bie?

Me nxehtësinë, shumë njerëz përfundojnë duke ngrënë më pak, ata kanë pak oreks. Kjo ndodh sepse nxehtësia tenton të ulë presionin dhe kjo ngadalëson të gjitha aktivitetet tona. “Nëse kemi kondicioner apo ventilator është më mirë t’i përdorim në kuzhinë apo në dhomën e ngrënies, se sa në dhomën e gjumit”, sugjeron Gargiulo. “Më pas zgjedhim ushqime të freskëta, të tretshme dhe të shijshme. Fokusohunii te perimet! Por bëni kujdes që të mos i sillni në tavolinë menjëherë pasi i keni nxjerrë nga frigoriferi. Duhet të jenë të freskëta, por jo të ngrira”.

3.Dyfishoni sasinë e ujit për të pirë

Nëse në dimër pimë ose të paktën duhet të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë, në verë mund ta dyfishojmë këtë sasi. “Me nxehtësinë djersitemi më shumë, humbim më shumë lëngje dhe trupi ynë ka më shumë nevojë”. Përveç ujit, mund të prezantojmë edhe lëngje të tjera si çajra të ftohtë bimor, por kujdes sepse jo të gjitha pijet që duken freskuese janë vërtet të dobishme.

4.A është vërtet freskuese të bësh një dush të ftohtë?

Një zakon tjetër tipik i verës është dushi i ftohtë. “Asgjë nuk mund të jetë më e gabuar”-paralajmëron Gargiulo. Kur uji është shumë i ftohtë, trupi ynë shpejt pëson një ulje të temperaturës që shkakton një reagim të kundërt. Pas dushit do të përpiqet të rrisë temperaturën e trupit, duke anuluar efektin e freskisë. Për këtë arsye është më mirë të bëni një dush më së shumti të vakët, në 33-34 gradë, i cili do të ulë pak temperaturën e trupit dhe që do të na japë një ndjesi të këndshme freskie në një mënyrë më të ngadaltë, por më të qëndrueshme”.

Më shumë