Mos fajësoni vapën për faktin se jeni gjithë kohës me djersë, lexoni këtë artikull dhe kini kujdes!

Marisa Karabeci
27/06/2022

Djersitja është një proces i rëndësishëm fiziologjik i cili eliminon lëngjet e tepërta dhe toksinat nga organizmi. Gjatë djersitjes sekretohen lëndët e dëmshme, siç janë alkooli, kolesteroli dhe kripa dhe përmirësohet shëndeti kardiovaskular. Ajo ndihmon gjithashtu në ruajtjen e temperaturës së trupit dhe përmirëson shëndetin kardiovaskular. Ekzistojnë 2 lloje të djersitjes së tepërt, fokale dhe të përgjithshme.

E para karakterizohet nga djersitja e vazhdueshme e zonave të caktuara të trupit, të cilat zakonisht shfaqet te pëllëmbët e duarve, thembra e këmbëve, sqetullat dhe fytyra. E keni vënë re që disa njerëz djersijnë më shumë se të tjerët, por pse ndodh kjo gjë?

1.Tiroidet aktive

Do të thotë që gjëndra juaj tiroide është bërë ‘mbiveaktive’ dhe prodhon më shumë nga hormonet metabolike tiroksina (T4) dhe tri-jodothyronine (T3) se sa duhet. Këto kimikate janë përgjegjëse për të mbajtur sistemet tuaja të funksionojnë në ritmin e duhur. Prej tyre, metabolizmi juaj shpejton, gjë që mund të çojë në djersitje të tepruar, rrahje të parregullt të zemrës, humbje të shpejtë të peshës dhe dridhje.

2.Konsumimi i ushqimit pikant mund t’ju bëjë të djersitni për shkak të efektit të tij.

Kjo quhet një djersë gustatorike. Sigurohuni që nuk po kënaqeni shumë me ushqim pikant, kafeinë ose alkool, përpara se të filloni të shqetësoheni për djersitje të tepërt.

3.Atak zemre

Djersitja përmendet ndër simptomat e hershme të një ataku në zemër. Djersët e ftohta pa asnjë arsye, të shoqëruara me dhimbje në gjoks, marramendje dhe shqetësim në anën e majtë të trupit tuaj mund të tregojë që jeni duke përjetuar një atak në zemër.

Djersitja mund të jetë shumë e bezdisshme, bakteret mund t’i përmbahen asaj dhe ju bëjnë të keni erë të keqe dhe nëse nuk pastroni fytyrën pas djersitjes, mund të bëheni me puçrra. Ju gjithashtu duhet të lani flokët shpesh nëse djersitni shumë, edhe pse larja e shpeshtë e flokëve nuk është domosdoshmërisht e mirë për ju.

Pra, është e lehtë të supozosh se të gjitha këto telashe do të zhdukeshin nëse thjesht nuk do të djersiteni më. Por ja çfarë mund të ndodhi me trupin tuaj nëse e ndaloni të djersiturën.

Më shumë