8 këshilla se si të krijoni dhomën tuaj të ëndrrave!

Marisa Karabeci
04/07/2022

Njihuni në këtë artikull me 8 këshilla se si të ndërtoni dhomën tuaj të ëndrrave…

1.Së pari, vendosni për qëllimin tuaj

Vitet e fundit, shtëpitë tona janë kërkuar të shërbejnë për një mori qëllimesh, gjë që ka rritur nevojën për të kuruar çdo hapësirë specifike. “Na është dashur të mësojmë se si të vendosim kufij në një mënyrë krejtësisht të re,” thotë Molly Goddard, bashkëthemeluese dhe drejtore kreative në markën luksoze të veshjeve të gjumit Desmond & Dempsey, kështu që krijimi i një hapësire të dedikuar vetëm për të pushuar është më e rëndësishme se kurrë.

Mendim dhe përpjekje shtesë duhet të bëhen për të krijuar çdo dhomë që t’i përshtatet rolit të saj të dedikuar. “Çdo hapësirë duhet të fitojë vërtet vendin e saj në shtëpi, kështu që njerëzit duhet të fillojnë me atë që duan të krijojnë”, thotë Mimi Shodeinde, projektuese dhe arkitekte në Miminat Designs. “Për të kuruar një vend që është për më të mirën tuaj krijuese diçka që ju fut në një humor të caktuar ose krijon një ndjenjë të caktuar, ngjyra, ndriçimi dhe zgjedhja e artit do t’ju ndihmojnë ta arrini atë ashtu siç dëshironi.”

2.Konsideroni pse dhoma gjumi meriton vëmendje të veçantë

“Për mua, dhoma e gjumit është një vend i përsosur për t’u rivendosur,”- thotë dizajnerja me qendër në Londër, Beata Heuman. “Është vendi ku orientoheni në mëngjes, si dhe vendi ku lini gjithçka që ju mban gjatë ditës, kështu që hapësira duhet të kujdeset për komoditetin dhe shijet tuaja sa më shumë që të jetë e mundur.”

3.Vlerësoni hapësirën dhe simetrinë e saj

“Unë gjithmonë planifikoj një dhomë gjumi rreth shkallës së krevatit dhe marrëdhënies së saj me dritaret dhe mobiliet fikse,  zakonisht më tërheq simetria në këtë hapësirë,” vazhdon Heuman. “Nga atje, unë kërkoj të ndërtoj shtresa funksionaliteti me ruajtjen e nevojshme, ndriçim që është i ngrohtë dhe praktik dhe elementë dekorimi që janë qetësues dhe personal.”

4.Shtoni prekjet individuale

“Mendoj se komodina është një vend i shkëlqyeshëm për të treguar historinë tuaj. Është një nga gjërat e para që sheh në mëngjes, kështu që më pëlqen e imja e rrëmujshme me gjërat që dua, “thotë Goddard. “Një foto e familjes sime, xhingla që kam marrë gjatë udhëtimeve të mia, libra që po lexoj. Dhe e fundit është një filxhan kafe e freskët që të pret aty kur të zgjohesh.”

5.Përqendrohuni në një ambient relaksues

“Ndriçim, ndriçim, ndriçim! Dhe shumë llamba dhe ngjyra të ngrohta,” thotë Goddard për elementët e saj thelbësorë për të siguruar atmosferën optimale të gjumit. Heuman këshillon që “drita të jetë nën nivelin e syve në dhomën e gjumit… Kjo nuk do të thotë që ne nuk vendosim varëse në dhoma për arsye praktike, por mendoj se nuk ka asgjë më të veçantë se një dritë muri për lexim dhe llamba që japin intimitet. në përgjithësi, ndriçimi i mirë ju ndihmon të kaloni në gjumë.

6.Zgjidhni produkte që nxisin gjumin

Karakteristikat e ambientit mund të shtrihen përtej orendive. “Më pëlqen të përfshij aromaterapinë në rutinën time të natës, pasi mendoj se më ndihmon të sinjalizojë trurin tim se është koha për të fjetur. Fuqia e aromaterapisë mund të luftojë një mendje tepër aktive dhe të qetësojë shqisat,” thotë Antonia Knox, drejtuese e markës në Aurelia Probiotic Skincare.

7.Optimizoni rutinën tuaj të gjumit

“Përsëritja është çelësi për të fjetur sa më mirë gjatë natës”, thotë Knox. “Rutina ime ndahet në tre hapa. E para po përgatitet për të nesërmen. Unë gjithmonë përpiqem të bëj detyra të vogla që do ta bëjnë mëngjesin më të lehtë dhe do të më mundësojnë të maksimizoj kohën time. E nxjerr limonin tim për ujin e nxehtë në mëngjes dhe shtroj rrobat që do të më duhen kur të zgjohem. Tjetra, është rutina ime e kujdesit për veten. Unë zakonisht kaloj 20 minuta duke bërë një masazh limfatik-drenazhi për të çliruar toksinat e ditës nga fytyra ime, përpara se të aplikoj një hidratues për ta mbajtur fytyrën time ultra të hidratuar gjatë gjithë natës. Më në fund, relaksohem për të përgatitur trupin tim për gjumë, që mund të jetë leximi i një libri, meditimi me ushtrime të frymëmarrjes ose shkrimi në një ditar mirënjohjeje, çdo gjë që më qetëson trupin dhe përgatit mendjen time për natën.”

8. Përfshini frymëzimet e stilit tuaj

“Elementi im i preferuar i stilit kur dizajnoj një dhomë gjumi është të shtoj një prekje të modernitetit të mesit të shekullit. Pyje të bukura natyrore, linja të thjeshta dhe një paletë e heshtur, “thotë Shodeinde. “Ka diçka në atë epokë të dizajnit që me të vërtetë shton një prekje të elegancës së butë dhe të përjetshme në çdo hapësirë ​ por veçanërisht në një dhomë gjumi.”

Më në fund, vazhdoni të ëndërroni sepse nuk ka vend më të mirë se dhoma e gjumit për të ëndërruar shumë. Knox i jep përparësi një hapësire të relaksuar dhe të organizuar për gjumin e saj më të mirë të natës.

Më pëlqen të rregulloj hapësirën time për t’u siguruar që nuk është vetëm një hapësirë ​​e pastër, por edhe që më ndihmon të kem një mendje të pastër. Do të doja që ajo të ishte e mbushur me qirinj për lehtësimin e stresit, me çarçafët e mi të kthyer poshtë dhe këngë për të më ndihmuar të flija.

Për Shodeinde, dhoma e saj e ëndrrave do të ishte moderne, e ndritshme dhe minimale, me shumë dritare dhe dritë natyrale. Dhe, nëse jam vërtet me fat, me pamje nga oqeani sepse më pëlqen të jem pranë ujit dhe natyrës. Në thelb, unë dua diçka që i përshtatet një mbretëreshe të shekullit të 18-të.

Më shumë