Udhëzuesi gjithëpërfshirës për t’u dukur në më të mirën tuaj këtë verë!

Anja Dervishi
12/07/2022

Teorikisht, vera duhet të jetë stina që nuk kërkon shumë mirëmbajtje. Por për sa i përket kujdesit për veten, ne të gjithë përfundojmë duke e ngritur atë një shkallë: duke ndryshuar aromën tuaj, duke investuar në SPF, duke u përpjekur të ruani flokët tuaj nga nxehtësia. Pra, këtu është një udhëzues i vogël për gjithçka, nga mënyra se si të mbroni lëkurën tuaj nga dielli dhe nxehtësia deri te gjetja e aromës suaj të verës dhe të keni një shkëlqim veror të ëmbël gjatë gjithë ditës.

1. Mbrojtja ndaj diellit

Në këtë pikë, të gjithë e dinë se SPF është thelbësor në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rrezet UV, shmangien e djegieve nga dielli dhe parandalimin e njollave të errëta dhe rrudhave, si dhe kancerit. Por duhet të jetë një shtresë e mjaftueshme kremi kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj. Dermatologia Sam Bunting, thotë:

Gjëja e vetme më e rëndësishme është përdorimi i sasisë së duhur të produktit për të marrë nivelin e mbrojtjes së premtuar. Kjo është 30 ml ose një sasi për një aplikim nga koka te këmbët.

Duhet ta riaplikoni çdo dy orë, më shpesh nëse jeni duke notuar ose jeni të djersitur. Dhe uluni në hije kur të keni mundësi dhe shmangni qëndrimin në diell gjatë ekspozimit maksimal ndaj rrezeve ultravjollcë midis orës 11:00 dhe 15:00. Për kujdesin pas diellit, Dr Bunting sugjeron të lani produktin e SPF me një pastrues pa shkumë për të “shmangur tharjen e barrierës së lëkurës” dhe “më pas aplikoni një hidratues që përmban përbërës anti-inflamator si alantoina dhe aloe”, që është si për në fytyrë ashtu edhe në trup.

2. Shkëlqeni pa u dukur lëkura e yndyrshme

Gjatë muajve të ngrohtë, “shmangni përdorimin e produkteve të kujdesit të lëkurës që bllokojnë poret”, thotë Dr Bunting. Ajo u rekomandon pacientëve të saj që të anashkalojnë krejtësisht kremin hidratues gjatë verës nëse kanë një lloj lëkure të kombinuar/të yndyrshme dhe thjesht të bazohen tek SPF-ja e tyre.

Zgjidhni një SPF me përfundimin që dëshironi, xheli jep më shumë një pamje mat.

Një serum i lehtë antioksidant, si serumi ndriçues i Dr. Barbara Sturm ose përforcuesi i hidratimit për në det të Dr. Dennis Gross Skincare, krijon një qasje të sigurtë ndaj mbrojtjes nga dielli dhe hidratimit. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtresë hidratuesi për t’i dhënë lëkurës një shkëlqim të shëndetshëm, thotë grimierja dhe përgjegjësja për kujdesin të burrave Lucy Halperin.

Përqafojeni atë në fytyrë, për t’u siguruar që të ngjitet fort në lëkurë dhe në këtë mënyrë ndoshta nuk keni nevojë të përdorni një pudër. Filloni me një shtresë të hollë dhe më pas vazhdoni dhe me të tjera nëse keni nevojë. Më pëlqejnë gjithashtu letrat fshirëse, thjesht përdorini ato në lëkurë për të hequr yndyrën gjatë ditës.

Ndërkohë, për ata me lëkurë të zbehtë që kërkojnë një prekje ngjyrash këtë verë, Halperin rekomandon një xhel bronzing.

Xheli bronzues TOM FORD është i pabesueshëm. Është një ngjyrë e pigmentuar, e përziej me një hidratues kundër skuqjes, do ta vendosja në të gjithë fytyrën dhe më pas do të merrja xhelin dhe do të lyeja pak ngjyrë shtesë në faqet dhe ballin tuaj.

3. Kujdesuni për flokët

Dielli, deti, djersa dhe ndotja mund të thajnë flokët dhe skalpin tuaj, kështu që mbrojtja dhe hidratimi gjatë muajve të verës është thelbësor. Zgjidhni një maskë javore për të hidratuar dhe ushqyer flokët. Maska hidratuese e flokëve dhe kokës me trëndafila të Aesop do t’i mbushë flokët me përbërës hidratues pa i rënduar. Provoni gjithashtu një balsam siç është vaji i çmuar i kujdesit të flokëve Sisley’s me frut pasioni, shea dhe moringa dhe ndoshta vini një kapelë nëse jeni në diell. Halperin thotë:

Më pëlqen të përdor kremra për flokët tuaj, në vend të xhelit për stilim. Dhe ajo që ndonjëherë më pëlqen të bëj është të shtoj edhe pak vaj. Një produkt i tillë si balsami i flokëve të gjetheve manushaqe Aesop’s do t’i mbajë flokët tuaj të rregullt dhe do t’i ushqejë në vend që t’i thajë. Nëse flokët tuaj janë tepër të thatë, shtoni pak vaj jojoba ose bajame në krem, do ta bëjë produktin edhe më hidratues.

Halperin sugjeron gjithashtu të mos i lani flokët në mënyrë të tepruar, synoni rreth tre herë në javë ose më pak.

Nëse doni të hiqni papastërtitë e ditës, thjesht shpëlajeni atë. Dhe një herë në disa javë, një pastrim për lëkurën e kokës do të ndihmojë në eksfolimin e çdo produkti ose yndyre. Shampo Purifying e Christophe Robin e formuluar me ekstrakt të luleve të qershisë, i cili ka veti anti-inflamatore, do ta bëjë këtë pa e dëmtuar ndjeshmërinë e kokës.

4. Mbani djersitjen nën kontroll

Trupi i një njeriu ka mesatarisht nga dy deri në katër milionë gjëndra djerse dhe sigurisht që ndihet kështu gjatë vapës së verës. Veshja e pëlhurave të freskëta, të tilla si lino dhe një deodorant i mirë do ta bëjë punën. Dhe disa spërkatje të Spray Deodorant Aesop do t’ju freskojnë brenda një kohe të shkurtër.

Për masa më ekstreme, të bësh Botox në zonën e sqetullave (dhe në çdo pjesë tjetër të trupit) është një mënyrë që të kursen djersën. Dr David Jack, mjek estetist thotë se:

Tek njerëzit që djersiten tepër, Botox mund të zvogëlojë në mënyrë efektive prodhimin e djersës me rreth 95 për qind. Kjo bëhet kryesisht për nënsqetullat, por disa njerëz e bëjnë edhe për hiperhidrozë (djersitje të tepruar) të duarve dhe këmbëve. Kur injektohet Botox, ai lidhet me këto mbaresa nervore, duke bllokuar lirimin e acetilkolinës dhe ndalon lëshimin e sinjalit në indin e synuar. Në muskuj, kjo parandalon që fibrat e muskujve të dridhen në përgjigje të sinjalit nervor, në gjëndrat e djersës parandalon aktivizimin e djersitjes.

Rezultatet mund të zgjasin rreth katër muaj dhe deri në atë kohë qelizat janë rigjeneruar plotësisht, duke u kthyer në normalitet. Dr Jack shton:

Kur e bëjnë këtë trajtim për herë të parë, pacientët shpesh shqetësohen se mund të djersitin tepër diku tjetër në trup si rezultat, megjithatë, nuk ka asnjë rrezik aktual për këtë.

Nëse dëshironi të keni një zgjidhje më të përhershme, mund të zgjidhni miraDry ose një trajtim me lazer. Dr Jack thotë:

E para përdor energjinë e mikrovalës për të synuar dhe ngrohur gjëndrat e djersës, duke rezultuar në shkatërrimin e tyre. Zakonisht, dy trajtime do të kërkohen për të dyja rezultatet dhe rezultati mund të jetë i përhershëm.  Duke shtuar se së bashku me eliminimin e përhershëm të gjëndrave të djersës, mund të heqë edhe gjëndrat e flokëve. Trajtime të tjera si lazeri fraksional dhe trajtimet me frekuencë fraksionale të radios, si Morpheus8 [një pajisje mikrogjilpëre për shtrëngimin e lëkurës], mund të përdoren gjithashtu për të shkatërruar gjëndrat e djersës.

5. Zgjidhni një aromë që tërheq

Kush tha që në verë duhet të keni parfume vetëm me bazë agrume? Teksa një kolonjë me erë mbresëlëne sigurisht që mund t’i përshtatet motit të nxehtë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të kufizoheni vetëm tek ajo. Në vend të kësaj, zgjidhni diçka pak më… aktuale. La Habana e ëmbël e viteve 1969 do t’ju transportojë në Kubë. Themeluesi i markës, z. Johan Bergelin, u frymëzua nga xhaxhai i tij që kishte vizituar ishullin kur ishte marinar përpara revolucionit të viteve 1950. Notat marramendëse të shafranit, temjanit, drurit dhe qelibarit i drejtohen muzikës kubane të asaj kohe, duke kapur energjinë e Buena Vista Social Club në një shishe.

Nëse La Habana është shumë ‘dark’ për shijet tuaja, TOM FORD’s Bitter Peach mund të jetë për ju. Një aromë frutash dhe druri që mban erë pjeshke. Me nota të shtuara të portokallit, paçulit dhe drurit të sandalit, Bitter Peach është aroma e përsosur për t’u kombinuar me një këmishë të stilit hawaii-an dhe një koktej në dorë.

Më shumë