Ju prezantojmë me gjashtë trajtime jo-kirurgjikale të fytyrës që ju mund të bëni për të pasur një lëkurë më të mirë!

Silvia Tabaku
22/07/2022

Ngjitja e gjilpërave në fytyrën tuaj në përpjekje për t’u dukur sa më mirë mund të duket drastike, por trajtimet e fytyrës kanë bërë një rrugë të gjatë vitet e fundit. Dhimbja dhe koha e ndërprerjes janë minimale dhe rezultatet shpesh janë pothuajse të menjëhershme. Këtu nuk po flasim për Botox, por për ato faciale të nivelit mjekësor që mund të transformojnë lëkurën tuaj. Më poshtë, ne kemi bashkuar një udhëzues të shkurtër për trajtimet, nga i ashtuquajturi ‘vampire facial’, i cili redukton shenjat e plakjes dhe pigmentimit, deri te LED që trajtojnë shqetësime specifike si puçrrat.

01.
Trajtimi ‘retexturising’

DermaFrac, i cili është i disponueshëm në Cloud Twelve në Notting Hill, në perëndim të Londrës, është një trajtim rinovues që synon të merret me shqetësime të ndryshme të lëkurës, të tilla si lëkura e teksturuar, hiperpigmentimi, linjat e imëta dhe dobësia. Lindsay Grey, drejtoreshë menaxhuese në shpërndarësin e “DermaFrac Eden Aesthetics” shprehet se:

Fytyra funksionon si një trajtim estetik tre në një që përfshin mikrodermabrasionin, mikrogjilpërën dhe infuzionin e njëkohshëm të serumeve aktive të përshtatura.

Mikrodermabrazioni eksfoliron ndërsa rrit qarkullimin dhe hap poret dhe e përgatit lëkurën për mikrogjilpërën (gjilpërat e vogla që depërtojnë në lëkurë). DermaFrac përdor mikrogjilpëra më të vogla se zakonisht, kështu që shkakton më pak acarim, i cili futet thellë në lëkurë për ta mbushur me serum. Së fundi, drita e kuqe përdoret për të qetësuar inflamacionin dhe për të stimuluar prodhimin e kolagjenit. Microneedling mund të tingëllojë drastike, por Grey thotë se është “një trajtim i butë dhe jo irritues që ka kohë minimale joproduktive dhe rezultatet janë të natyrshme dhe graduale”. Lëkura duhet të jetë e shëndoshë, e rafinuar dhe me shkëlqim. Përgatituni të prisni pak skuqje në fillim, por duhet të zvogëlohet disa orë pas trajtimit. Gjithashtu, përdorimi i SPF është thelbësor pasi lëkura bëhet fotosensitive për shkak të trajtimit.

02.
Trajtimi ‘acupuncture’

Një fytyrë me akupunkturë është një mundësi e shkëlqyer për adhuruesit e trajtimeve holistike, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një rezultat më të skalitur në fytyrën tuaj. Aculetrics në Gotham Wellness në Nju Jork përshkruhet si mjekësia e lashtë takon teknologjinë moderne. “Trajtimi fillon me akupunkturën e trupit”, thotë themeluesja e Gotham Wellness, Stefanie DiLibero për të synuar çdo çështje shëndetësore ose trupore. Më pas, pas përgatitjes së lëkurës, “pason një trajtim i detajuar me mikrorrymë të fytyrës, duke ngritur dhe skalitur muskujt e fytyrës, duke siguruar qi [energji] në formën e elektricitetit, i cili stimulon qelizat”. Trajtimi më pas vazhdon me akupunkturën e fytyrës, e cila mund të ndihmojë në trajtimin e çekuilibrave shëndetësorë nga dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e kokës deri te çekuilibrat hormonalë, zbut linjat e imëta dhe rrudhat, zvogëlon inflamacionin dhe ënjtjen, rrit drenazhin limfatik dhe stimulon prodhimin e kolagjenit dhe rinovimin e qelizave, të gjitha gjatë qëndrimit ulur, dritat LED.

03.
Kupat e fytyrës

Një mënyrë tjetër për të skalitur fytyrën duke përdorur teknikat e drenazhit limfatik është kupa e fytyrës. Kupa, një praktikë shekullore që përdor filxhanë për të krijuar thithje në lëkurën tuaj, ka shumë përfitime duke përfshirë qetësimin e dhimbjeve të muskujve, dhimbjet e kokës dhe ftohjet duke rritur qarkullimin e gjakut. Facialistja me bazë në Nju Jork, Ildi Pekar ofron një Fytyrë Magnetic-Cuping, e cila përdor këtë teknikë në fytyrë për të fryrë, detoksifikuar dhe rritur qarkullimin e gjakut. Pas përgatitjes së lëkurës, Pekar përdor filxhanë të vegjël dhe dridhje stimuluese dhe i rrëshqet në fytyrë, duke rritur drenazhimin limfatik dhe çlirimin e toksinave, nëse dëshironi, një pastrim të toksinave. Trajtimi ka një ndjesi gudulisjeje, por redukton linjat e imëta, qeskat nën sy, rrathët e zinj dhe fryrjen si dhe çdo tension muskulor në nofull ose ballë. Kjo jep një rezultat të shkëlqyeshëm dhe të skalitur dhe, ndryshe nga kupa e trupit, nuk do t’ju lërë të mavijosur.

04.
Trajtimi me dritë LED

Terapia me diodë emetuese të dritës (LED) mund të jetë efektive në shënjestrimin e problemeve të ndryshme të lëkurës, nga puçrrat tek hiperpigmentimi dhe mërzia, duke emetuar drita infra të kuqe në gjatësi vale të ndryshme që depërtojnë thellë në lëkurë për të stimuluar qarkullimin e qelizave dhe për të nxitur përtëritjen dhe riparimin. Ka katër ngjyra, të cilat mund t’i kombinoni. Drita e kuqe nxit qarkullimin, drita e bardhë redukton inflamacionin, e verdha përdoret për të ndriçuar lëkurën dhe bluja ndihmon në trajtimin e akneve duke vrarë bakteret. Trajtimi është shumë i dobishëm, nuk dëmton apo irriton lëkurën dhe është një opsion i mirë nëse nuk dëshironi të kaloni më shumë se gjysmë ore në spa. Spas Cowshed në Soho House ofrojnë trajtime LED të fytyrës nga The Light Salon.

Ju gjithashtu mund të vizitoni një nga spa-të e Joanna Vargas në Los Anxhelos ose Nju Jork për një shtrat me dritë LED me trup të plotë, i cili do të nxisë qarkullimin dhe do të shërojë qelizat e lëkurës nga koka te këmbët. Zakonisht rekomandohen disa seanca, por një trajtim mund të bëjë një ndryshim të dukshëm. Ju gjithashtu mund të konsideroni marrjen e pajisjes suaj LED, të tillë si Dennis Gross DRx SpectraLite FaceWare Pro, për të marrë rezultate të ngjashme (por jo plotësisht të klasit klinik) në shtëpi.

05.
Vampire Facial

‘Vampire Facial’ u bë titulli kryesor në vitin 2013, kur Kim Kardashian postoi një selfie të përgjakshme gjatë trajtimit. Injeksionet PRP (plazma e pasur me trombocite) u përdorën për herë të parë te pacientët me lëndime ortopedike për të përshpejtuar shërimin. Estetisti klinik i Harley Street, Dr David Jack thotë se:

Një mostër e vogël gjaku merret në fillim të procedurës dhe kremi mpirës aplikohet në zonën që trajtohet. Këto trombocite më pas riinjektohen në lëkurë ose në lëkurën e kokës, vetë injeksioni bën që trombocitet të aktivizohen dhe të çlirojnë faktorët e rritjes. Kjo nga ana tjetër shkakton një reagim në indet që trajtohen, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut dhe stimulon qelizat në zonë.

Rezultati është një reduktim i linjave të holla dhe rrathëve të errët, plus cilësi e përmirësuar e lëkurës. Dr Jack thotë se mund të duhen tre deri në 12 muaj për të parë rezultatet dhe rekomandohet një seri trajtimesh (tre ose katër).

Këto trajtime priren të jenë të njohura me njerëzit që janë të prirur të shmangin Botox-in ose mbushësit dhe që kërkojnë një alternativë më ‘natyrore’. Ju mund të përjetoni skuqje dhe ënjtje pas trajtimit, gjë që është normale, por ajo do të ulet mjaft shpejt, duke ju lënë me rezultate të mira dhe afatgjata.

06.
Rimodelimi i radiofrekuencës

RF-ja sekrete e quajtur është një trajtim relativisht i ri me radiofrekuencë i krijuar për të përmirësuar strukturën dhe tonin e lëkurës duke e “rimodeluar” atë nga brenda jashtë. Duke përdorur mikrogjilpërën (e ngjashme me ‘Vampire Facial’ dhe DermaFrac), lëkura goditet me nivele të radiofrekuencës për të filluar procesin e saj të shërimit, duke përmirësuar kështu pamjen e vijave të holla dhe shenjat e akneve dhe duke përmirësuar cilësinë e përgjithshme të lëkurës. Dr Marco Nicoloso, një mjek kozmetik që kryen RF sekret në Ouronyx në Londrën qendrore thotë se:

Dëmtimi i kontrolluar i lëkurës me gjilpërat [i kombinuar me] radiofrekuencë stimulon prodhimin e kolagjenit dhe i jep lëkurës një pamje më të ngushtë. Para trajtimit aplikohet një krem ​​anestetik. Pacientët në përgjithësi shohin disa orë skuqje, por koha e pushimit është zakonisht më pak se 24 orë.

Pas trajtimit, ai rekomandon përdorimin e SPF dhe shmangien e ushtrimeve për ditën e parë pasi lëkura mund të jetë mjaft e ndjeshme.

Duhet të shmangni gjithashtu irrituesit e lëkurës si retinoli, acidi salicilik dhe glikolik, për të paktën një javë. Pas kësaj, lëkura duhet të përmirësohet gradualisht gjatë javëve të ardhshme. Opsioni më i mirë është një kurs prej tre trajtimesh, me një distancë prej katër deri në gjashtë javë, por rezultatet janë graduale, kështu që disa pacientë do të fillojnë të shohin përmirësime pas trajtimit të parë.

Më shumë