9 vendpushime të izoluara për një aventurë të çmendur!

Marisa Karabeci
29/11/2023

KATIE BERRINGTON ju tregon 9 hotele spektakolare dhe të izoluara në të gjithë botën:

1.Soneva Kiri, Koh Kood, Tajlandë

Soneva siguron ndjenjën e një fikjeje të plotë dhe gjithëpërfshirëse për mysafirët e saj. Mes xhunglës së Koh Kood të rrethuar nga oqeani vilat e gjera dhe spektakolare maksimizojnë një mjedis të gjelbëruar dhe të izoluar. Hapësirat e banimit brenda dhe jashtë i vendosin mysafirët në mes të këtij vendi qiellor, ku pyjet e harlisur të shiut shkrihen në plazhe mahnitëse dhe të paprekura. Për të shijuar një këndvështrim më të pazakontë, të ftuarit mund të darkojnë gjithashtu në restorantin në majë të pemës.

2.Shinta Mani Mustang, Nepal

Shinta Mani Mustang që do të hapet së shpejti do të japë një panoramë të pashembullt të këtij vendi dramatik dhe të izoluar Himalayan në thellësi të luginës Kali Gandaki, midis vargmaleve malore Annapurna dhe Dhaulagiri. Dizajni nga arkitekti Bill Bensley sjell mrekullitë e pasura të rajonit përmes një stili të bazuar në shtëpitë tradicionale tibetiane, materiale me burim lokal dhe dritare nga dyshemeja deri në tavan me pamje nga malet Nilgiri. Ofrohen eksperienca të personalizuara me udhëzues për të eksploruar peisazhin, nga ecja në ecje në kalërim përgjatë shtigjeve të izoluara me pamje madhështore.

3.Amangiri, Utah, Shtetet e Bashkuara

Brenda një mjedisi të mrekullueshëm të kanioneve, kreshtave dhe grykave, Amangiri është i rrethuar nga mijëra kilometra katrorë të peisazhit të paprekur në shkretëtirën gjithëpërfshirëse të Jutës. Hoteli ndodhet në hyrje të parqeve kombëtare të pabesueshme në Rrafshnaltën e Kolorados, duke e bërë atë vendin ideal për ekskursione në peisazhin mahnitës. Sa i përket vendit ku të shtrini kokën, hapësira e bollshme do të thotë që akomodimi në pronën ultra-luksoze Aman përfshin shtëpi private, suita prej guri ëndërrimtarë dhe pavionet elegante të kanavacës për një përvojë më afër shkretëtirës në Camp Sarika.

4.Nihi Sumba, Indonezi

Nihi Sumba, me një vendndodhje të lakmueshme në një nga ishujt më pak të njohur të Indonezisë. Këtu, të ftuarit do të gjejnë 28 vila të dizajnuara në mënyrë të përsosur, secila me një pishinë private dhe pamje panoramike mahnitëse të Oqeanit Indian.

5.The Rooster, Greqi

Pavarësisht afërsisë me Mykonos, Antiparos është një perlë e fshehtë dhe e fshehur midis ishujve grekë. Rooster i sapohapur është një vendstrehim i qetë që gjendet brenda një peisazhi të egër kodrash, rrënojash, shkëmbinjsh dhe dunash rëre, me një pozicion të privilegjuar mbi plazhin e paprishur të Livadia. Akomodimi i hotelit përbëhet nga 16 shtëpi private të dizajnuara për t’u harmonizuar pa probleme me mjedisin, duke u ofruar mysafirëve një qëndrim të jashtëzakonshëm me një fokus të veçantë në mirëqenien.

6.Pine Cay, Turks dhe Caicos

Pine Cay është një nga më ekskluzivët në Karaibe. Bëni një shëtitje 20-minutëshe me varkë nga kontinenti Turks dhe Kaikos për të arritur në zonat e rërës së bardhë dhe një hotel elegant me 12 dhoma buzë plazhit (i cili së fundmi i është nënshtruar një rinovimi dhe i është bashkuar Relais & Châteaux) në buzë të hotelit të tretë më të madh në botë. Resorti, i vendosur mes 800 hektarësh shkretëtirë, shërben në ishullin këmbëzbathur që jeton në qetësinë e tij.

7.Hotel Storfjord, Norvegji

Në bregun perëndimor të Glomset të Norvegjisë, në një kodër me pamje nga Storfjord dhe Alpet Sunnmøre, Hotel Storfjord është një bazë e mrekullueshme komode nga e cila mund të eksploroni peisazhin e pyllëzuar. Mysafirët ftohen të vizitojnë një fermë fiordësh lokale për të mësuar teknikat tradicionale norvegjeze të gatimit, ndërsa ata që kërkojnë diçka më aventureske mund të ecin në malet e Zen-møre, të bëjnë kanione dhe rafting në fshatin fiord të Valldal dhe të zbulojnë shëtitje të shumta në pyje dhe shtigje. Hoteli është gjithashtu një pikë ndalimi për kompaninë e udhëtimeve eksperimentale 62°NORD, e cila kuron me porosi eksplorime të jashtëzakonshme të rajonit bazuar në ekspertizën lokale.

8.Islas Secas, Panama

I gjetur në brigjet e thyer të Paqësorit të Panamasë, Islas Secas është një arkipelag ekskluziv, në pronësi private me 14 ishuj në Gjirin e Chiriqui. Shtëpia e një prej shkëmbinjve koralorë më të mëdhenj të Paqësorit, rajoni ka qenë kryesisht i pashqetësuar dhe resorti ofron një vend parajsor, një udhëtim i shkurtër me varkë. Kafshët e egra lokale përfshijnë balena, zogj tropikal ndërsa akomodimi i resortit përfshin një sërë shtëpish të dizajnuara bukur, duke u ofruar mysafirëve një ndjenjë jetese brenda-jashtë.

9.Kampi me tendë i lumit Singita Mara, Tanzani

Një vend i mbushur me kafshë të egra, duke siguruar një përvojë spektakolare safari duke përfshirë tufat e gjahut, grabitqarët dhe mrekullinë vjetore të migrimit të bletëve të egra. Në kamp, atmosfera është shumë e qetë, me një përzierje pëlhurash dhe materialesh natyrale të kompensuara nga vepra arti nga stilistë vendas.

Më shumë