Si t’i mbani foshnjat tuaja ngrohtë gjatë muajve të ftohta të dimrit…

Marisa Karabeci
07/12/2023

Gjatë dimrit, prindërit duhet të kujdesen më shumë për foshnjat e tyre për t’i mbrojtur nga i ftohti. Zbatimi i masave të tilla si veshja e tyre me shtresa të ngrohta, mbajtja e hapësirës së jetesës të ngrohur mirë dhe përdorimi i hidratuesve të butë mund të ndihmojë në sigurimin e mirëqenies së foshnjave gjatë sezonit të ftohtë. Gjatë dimrit, foshnjat janë në rrezik të lartë për të qenë në hipotermi, një gjendje ku temperatura e trupit ulet në mënyrë drastike.

Për të shmangur këtë, duhet ta mbani fëmijën tuaj të ngrohtë gjatë gjithë kohës. Kjo mund të bëhet vetëm duke i bërë ata të veshin rroba të ngrohta, duhet të siguroheni që të mbuloni gjithashtu kokën, duart dhe këmbët. Për ta mbajtur fëmijën tuaj të pastër dhe higjienik, lajeni atë në ditë të ndryshme, me një interval prej një dite. Sigurohuni që të mbyllni fort të gjitha dyert, në mënyrë që të mos kalojë ajri i ftohtë, ose mund të jetë shumë i dëmshëm.

Gjatë të ftohtit ekstrem, është e rrezikshme që fëmija të lahet çdo ditë. Mund të zëvendësohet duke u bërë dush me sfungjer. Merrni ujë të vakët, zhytni një leckë të pastër në të, shtrydhni të gjithë ujin dhe pastroni fëmijën tuaj me të. I mban ato të ngrohta dhe ndihmon në fuqinë e muskujve. Ushqyerja me gji nga ana tjetër është një pjesë e rëndësishme e jetës së një foshnjeje, pasi e mban fëmijën të shëndetshëm. Ai i jep foshnjës të gjithë ushqimin e nevojshëm dhe forcon imunitetin e foshnjës.

Nëse jeni duke e ushqyer beben tuaj me qumësht gjiri, ju jeni djegur digjni 500 kalori në ditë. Ka një lidhje të fortë midis gjidhënies dhe humbjes së peshës. Sipas Harvard Health Publications nëse peshoni 57 kilogramë ju duhet të ecni 111 minuta me një shpejtësi prej 6.5 km/orë për të djegur 500 kalori. Por, si humbet pesha gjatë gjidhënies? Qumështi i gjirit përmban vitamina dhe kundërtrupa që i mundësojnë rritjen bebes. Trupi juaj në rrethana të tjera nuk i prodhon këto substanca, por gjatë gjidhënies për të prodhuar qumështin e gjirit organizmi juaj duhet të punojë më shumë.

Më shumë