Udhëtim me tren nga Parisi në Portofino për dy ditë, çmimet fillojnë nga rreth 8,525 dollarë për person!

Marisa Karabeci
19/12/2023

“Orient Express” ka planifikuar një udhëtim në vijën bregdetare të Ligurias për verën e vitit 2024. Treni, emri i plotë i të cilit është Venice Simplon-Orient-Express, do të lëvizë nga Parisi në Portofino përmes dy ditëve në qershor. Në nëntor, kompania ndaloi shërbimin e saj britanik Pullman, i cili lidhte rrugën Paris-Venecia me Londrën. VSOE do të niset në Paris në orën 15:00, do të kalojë nëpër Francë duke kaluar Dijonin, Lyonin dhe Avignon dhe më pas do të lëvizë përgjatë Bregut të Azuras, përpara se të kalojë në Itali.

Fundi i pistave do të jetë në Santa Margherita Ligure, porta e qytetit për në Portofino në orën 13:00 ditën tjetër. Mysafirët do të transferohen në Portofino dhe do të regjistrohen për dy netë në hotelin e famshëm Splendido. Pas gjithë kësaj, do të jetë një kthim sepse biletat e trenit janë njëkahëshe. Nëse dëshironi të ktheheni në shina, do të jetë një tren i mbushur me njerëz rajonal përsëri për në Genova dhe Milano, përpara se të vazhdoni përsëri në Paris në lundrim Frecciarossa me shpejtësi të lartë.

Çmimet fillojnë nga rreth 8,525 dollarë për person për tre netë. Menutë janë planifikuar nga kuzhinieri me famë, Jean Imbert dhe çdo pije do të shoqërohet ose nga pianisti rezident ose një grup swing në mbrëmje.  Ndërkohë, në Splendido është një manastir i shekullit të 16 me pamje nga porti i famshëm Portofino, i kompletuar me dhoma të saporinovuara dhe një pishinë me ujë të kripur.

Do të jetë hera e parë që treni viziton Rivierën Italiane, por nuk do të jetë i fundit. Është planifikuar të jetë një ngjarje vjetore, me datat 2025 që do të konfirmohen. Splendido është i mbyllur për sezonin deri më 8 qershor, kur dhoma më e lirë do të kushtojë 3,124 dollarë për natë. Një qëndrim në mesjavë në fund të shtatorit, përpara mbylljes së tij, është pak më i përballueshëm me 1,927 dollarë për natë. Ndërkohë, Hotel Nazionale me tre yje ka dyshe nga 272 dollarë, ose nga 437 dollarë me pamje nga deti.

Më shumë