Vendpushime fenomenale, njihuni me 9 hotelet më unike në New York!

Marisa Karabeci
19/12/2023

Si të zgjidhni ku të pushoni në një qytet që nuk fle kurrë? Nga hapjet e reja unike deri te monumentet e rimenduara dhe klasikët bashkëkohorë, KATIE BERRINGTON zgjedh 9 hotele kryesore në Big Apple:

1.Hoteli i Fifth Avenue

I dizajnuar bukur, eklektikisht nga Martin Brudnizki Design Studio, Hoteli i Fifth Avenue është një pikë referimi e epokës së praruar të restauruar në mënyrë të shkëlqyer në një vend ikonik. I mbushur me magjepsjen dhe elegancën e një epoke të shkuar, ky hotel i sapohapur krenohet gjithashtu me një vend të privilegjuar në cepin veriperëndimor të Fifth Avenue dhe 28th Street, pranë Madison Square Park. Me një sërë restorantesh dhe baresh të drejtuara nga shefi i kuzhinës Andrew Carmellini, është vendosur të jetë një destinacion gastronomik vezullues.

2.Oaza urbane: Aman New York

Një strehë e rrallë e qytetit në zemër të Manhatan-it, Aman New York është vendosur pikërisht mbi Fifth Avenue në ndërtesën Crown të restauruar në mënyrë të përsosur (më parë shtëpia e parë e Muzeut të Artit Modern). Marka e ka mbushur ndërtesën me estetikën e saj të qetë dhe natyrisht, ka inkorporuar një Aman Spa moderne, e cila përbëhet nga tre kate dhoma terapie, suita trajtimi, sauna, dhoma me avull, Spa, tarraca private relaksimi në natyrë. Por xhevahiri në kurorë është pishina.

3.The Ned NoMad

Nga ekipi që qëndron pas hotelit dhe klubit të anëtarëve The Ned në Londër, përsëritja e Manhattan The Ned NoMad gjendet në Broadway dhe ndodhet në ndërtesën Johnston, e cila daton në vitin 1903. Vendi i ish-hotel NoMad u transformua nga Ekipi i projektimit të Soho House për të krijuar një koleksion të madh hapësirash të zbukuruara në mënyrë madhështore (një kombinim i vetëm për anëtarët dhe publikut) që respektojnë arkitekturën origjinale dhe frymëzohen nga stili i tij Beaux Arts. Ka 167 dhoma gjumi dhe suita, disa restorante dhe bare (duke përfshirë një nënshkrim të çatisë së ombrellës së Soho House), plus një Ned’s Club dhe Ned’s Club Spa.

4.Hotel Brooklyn Bridge

Me pamje që shtrihen mbi lumin East dhe horizontin vezullues të Manhattanit, ka pak vende më piktoreske për t’u argëtuar në atmosferën e Brooklyn-it sesa Ura e Bruklinit, pranë terminalit të trageteve Dumbo. Ambientet e brendshme përdorin materiale të rikuperuara dhe mbajnë një estetikë të ftohtë dhe të qetë, ndërsa sjellin shumë gjelbërim në ambiente të mbyllura. Të ftuarit duhet të ngjiten në çati, ku ka një festë në pishinë dhe më pas të shkojnë në Spa në Bamford.

5.The Mark

Diçka si një legjendë e Upper East Side. Ndonëse ka shumë për të përmendur këtu, restoranti dhe bari i Jean-Georges, salloni i flokëve Frédéric Fekkai dhe stendat e hot-dog-ve për të përmendur vetëm disa, apartamenti nën çati i tij meriton përmendje të veçantë. Si hoteli nën çati më i madh në SHBA, ai ofron një planimetri të gjerë prej 10,000 metrash katrorë, i cili përfshin një tarracë çati prej 2,500 metrash katrorë me pamje nga Central Park.

6.Nine Orchard

Daton që nga viti 1912, ish-banka Jarmulowsky në Lower East Side është restauruar me stil, duke e rikthyer atë në lavdinë e saj të Neo-Rilindjes duke injektuar detaje dhe karakter bashkëkohor nëpërmjet veprave të artistëve vendas. Me ambientin tërheqës të një rezidence të hollë private, detajet e spikatura në 12 katet e Nine Orchard përfshijnë një tavan dekorativ të restauruar, dysheme mermeri rozë nga Tennessee dhe mure mermeri Botticino që ngjallin madhështinë e Grand Central Station.

7.Fouquet’s New York

Një pjesë e Parisit në zemër të Tribeca-s, Fouquet’s New York i projektuar nga Martin Brudnizki kombinon njëfarë je ne sais quoi me qetësinë e lagjes së saj me kalldrëm në Nju Jork. Në brendësi, nuancat pastel qetësuese dhe ndikimet e Art Deco krijojnë një vrimë elegante, e cila përfshin dhoma gjumi dhe suita të shkëlqyera, një restorant klasik, një bar të rafinuar dhe Spa elegante, një çati të frymëzuar nga kopshti parisian dhe madje edhe një kinema.

8.Hotel Chelsea

I ndërtuar në fund të viteve 1800, Hoteli Chelsea i rihapur së fundmi ka një të kaluar të shkëlqyer, kryesisht falë grupit të famshëm të banorëve dhe të ftuarve që ka pritur gjatë viteve, nga Bob Dylan dhe Dylan Thomas te Madonna, Jimi Hendrix, Janis Joplin dhe Andy Warhol. I rikthyer në jetë me një ndryshim elegant por të ndjeshëm, Hotel Chelsea ende feston frymën e rock ‘n’ roll-it brenda mureve të tij, por tani krenohet me dhoma të rinovuara, një Lobby Bar të këndshëm (duke u bashkuar me restorantin e zhurmshëm El Quijote) dhe një palestër në çati.

9.The Ritz-Carlton New York, Nomad

Ritz-Carlton New York, Nomad ofron diçka të veçantë. Duke qëndruar krenare, e rrethuar nga disa nga pamjet më të famshme të qytetit, prona ofron pamje të gjera nga dhomat dhe suitat e saj të gjera. Brenda, qasja e saj tradicionale e luksit e bën një qëndrim të mrekullueshëm, por është Nubeluz, bari i kuzhinierit të vlerësuar me çmime José Andrés, i vendosur në katin e fundit me pamje 270 gradë që është larg nga vendi më mahnitës.

Më shumë