Kthejeni stilin në aeroport në një tjetër nivel me këto ‘truqe’ të thjeshta…

Anja Dervishi
16/04/2024

Pasi të paketohen çantat tuaja dhe të përfundojë check-in-i në internet, problemi i fundit është se çfarë të vishni gjatë udhëtimit. Këtu, ne përmbledhim shtatë mënyra për t’u siguruar që estetika juaj e aeroportit të jetë gjithmonë e përshtatshme.

1. Xhaketat

Temperatura gjatë fluturimit është shumë rrallë “tamam e duhur” – ose duke ndezur ajrin e ftohtë ose një ngrohtësi të mbytur në mes të fluturimit. Përgjigja? Xhaketat. Shikoni Cue Toteme për një bluzë klasike gri – perfekte për t’u kombinuar me xhinse me bel të lartë, me këmbë të drejta nga Re/Done në një nuancë blu të mesme. Një triko mbështjellëse është gjithashtu thelbësore, kështu që shikoni një pjesë luksoze nga The Row, më pas shtoni një xhaketë sportive të hijshme – xhaketa prej lëkure me panele ngjyrë kafe të Toteme do të stilojë edhe veshjet më të mërzitshme dhe komode. Ndërkohë, vathët rrathë të vegjël prej ari të Anita Ko sjellin një prekje ekstra në veshje, dhe çantat e mëdha të ‘Puzzle Fold’ të Loewe janë perfekte për të tërhequr gjërat tuaja thelbësore gjatë fluturimit.

2. Shikoni veshje me përmasa të mëdha

Për një pamje që balancon me shkathtësi lehtësinë dhe stilin, zgjidhni linja të pastra, pëlhura luksoze dhe prerje të gjerë. Hidhini një sy Sporty & Rich – marka me bazë në LA që shkëlqen në krijimin e pjesëve të denja për modele jashtë zyrës, duke përfshirë këmishën e saj të përjetshme me vija prej pambuku. Stili ‘oversize’ duket pa mundim elegant me pantallonat e Loulou Studio dhe sandalet klasike prej lëkure nga Manolo Blahnik. Për sa i përket aksesorëve përfundimtarë, çanta “Tropicalia” e zbukuruar me lëkurë të Marni është madhësia dhe forma ideale për të mbajtur gjithçka që ju nevojitet gjatë transportit, ndërsa syzet e diellit shërbejnë për një qëllim të dyfishtë – gati për rrezet e diellit në momentin e uljes së avionit dhe mbulimi i përsosur për sytë e lodhur. Prekja e fundit? Një unazë rozë nga Foundrae shton lustrim, duke siguruar që të jeni gati për të shijuar mëngjesin në plazh.

3. Shtoni elementë luksi në rrobat sportive

Rrobat sportive e kanë përmirësuar seriozisht lojën e tyre sezonet e fundit, gjë që është një lajm i mirë për veshjet tona në tranzit. Shikoni Toteme dhe The Elder Statesman për ndarje të larta lesh kashmiri që janë mjaft të rehatshme për të fjetur, por mjaft të modës. Mos harroni këmbët tuaja – ka pak gjëra më të mira se sa të futeni në çorape lesh kashmiri, kështu që futni një palë me shirita të butë, si këto nga Arch4, në bagazhin tuaj dhe tërhiqini pasi të jeni në ajër. Mbajtja e kohës është jetike kur jeni duke udhëtuar dhe ora e bukur me dy ngjyra e Cartier ‘Panthère de Cartier’ është mënyra më e mirë për ta bërë këtë – mos harroni të përditësoni zonën kohore kur të mbërrini. Më në fund, gjumi mund të jetë i pakapshëm mbi retë, prandaj sigurohuni që të mbani një nga maskat e syve mëndafshi të Slip-it për të ndihmuar në gjumin tuaj në avion.

4. Përzieni stilin klasik me atë sportiv

Klasikja dhe sportivja mund të kenë qenë dikur një çift i pamundur, por, këto ditë, ato janë një miksim i përsosur, veçanërisht kur bëhet fjalë për udhëtime. Filloni me streçet e zeza të Toteme, të cilat janë ekskluzive për NET-A-PORTER. Vishni ato me bluzën e thjeshtë të Agolde-s ‘Arlo’, më pas shtoni një xhaketë sportive me përmasa të mëdha – Versioni “Gelso” me ngjyrë gri të Frankie Shop ofron një dozë elegance të ngritur, veçanërisht kur shoqërohet me një çantë minimale; dhe ‘Nomad Weekender’ e Métier-it në lëkurë ngjyrë konjaku jep dizajnin e fundit të qetë dhe luksoz. Ndërkohë, pupat e baletit – si ato të Gianvito Rossi – balancojnë mjeshtërisht rehatinë dhe stilin (dhe janë të lehta për t’u hequr për rehati gjatë fluturimit).

5. Përqafoni stilin e viteve ’90

Stili i aeroportit kishte kulmin e tij në vitet ’90, kështu që ka kuptim të kthehemi pas për frymëzim. Filloni me një T-shirt dhe streçe, kombinimi i fundit i rehatisë – plotësoni nostalgjinë me xhupin me printe të Sporty & Rich, ndërsa streçet moderne me përzierje mëndafshi të Fforme janë mënyra e përsosur për të balancuar stilin dhe rehatinë. Një xhaketë xhins me përmasa të mëdha është gjithashtu një e preferuara e udhëtimeve dhe një element kryesor i gardërobës që do të vishni në mënyrë të përsëritur. Kërkoni detaje vintage dhe xhins blu të zbardhur – Dizajni i Agolde është punuar me pambuk organik dhe të ricikluar dhe është pjesa e përsosur për t’u veshur mbi një sarafan sapo të mbërrini. Një çantë kompakte me supe është mënyra e përsosur për të mbajtur gjërat tuaja thelbësore (pasaportë/portofol/telefon) – provoni ‘GG Retro’ të Gucci-t, një ringjallje vintage që do të lartësojë pamjen tuaj të udhëtimit.

6. Bëhuni gati për pas fluturimit

Udhëtimet e shkurtra shpesh kërkojnë që të dilni nga avioni dhe të filloni menjëherë itenerarin – çelësi këtu është të zgjidhni pjesë pa zhurmë që duken të kombinuara dhe nuk do të dalin të zhubrosura nga sedilja e fluturimit. Fundi maxi i bardhë i freskët i Melissa Odabash e bën pikërisht këtë. Gjithashtu ia vlen të investoni në një bluzë, kështu që merrni parasysh atë nga Chloé-së me xhaketë pambuku, të cilën do ta vishni me gjithçka. Shtresat mbeten gjithashtu kyçe për lundrimin e temperaturave të luhatshme, kështu që merrni pulovrën kashmiri ‘Danni’ super të butë të Lisa Yang. Nga ana tjetër, sandalet prej lëkure ‘Jiona’ të Isabel Marant janë mjaft të thjeshta për në plazh, por mjaftueshëm me stil për një darkë pas fluturimit – ato janë një partner elegant i veshjes rafie ‘Panier’ të Saint Laurent.

7. Paketoni gjërat kryesore të bukurisë gjatë fluturimit

Fluturimi shpesh mund të na bëjë të ndihemi të lodhur dhe të dehidratuar, me kombinimin e presionit të kabinës, ajrit të ricikluar të thatë si në shkretëtirë dhe lagështisë së ulët që gjithashtu bëjnë kërdi me lëkurën. Por disa hapa të thjeshtë për kujdesin e lëkurës do të ndihmojnë të gjithë të ndihen të freskët, pavarësisht nga zona kohore. Për ta pasur atë lëkurë të gjallëruar, me shkëlqim, “sapo kam fjetur tetë orë” gjatë uljes, hidratimi është jetik dhe ju duhet të investoni në hidratimin para dhe gjatë (jo pas) fluturimit.

Për lagështi të thellë, shkoni për një serum si Serumi Hyaluronik i Dr. Barbara Sturm, ose zgjidhni Noble Panacea’s The Elemental Hydrating Preparation Essence si hapi i parë për të trajtuar thatësinë, lodhjen dhe dehidratimin me një goditje. Ndiqeni me një maskë kremi hidratues që do t’ju japë një mbrojtje shtesë kundër dehidrimit gjatë fluturimit. Maska e kremit për fytyrën e Augustinus Bader ka një teksturë xheli-krem kozmetik që është jashtëzakonisht ushqyes pa u rënduar.

Përndryshe, nëse preferoni një maskë letre, një e tillë MZ Skin’s Hydra Lift Golden Facial Treatment është e përkryer për udhëtime. Së fundi, ndërsa gjumi mund të mos jetë i garantuar në një fluturim gjatë natës, sytë e pushuar mund të jenë: Maska e syve 111Skin’s Sub-Zero De-Puffing ndihmon për të qetësuar lëkurën delikate dhe për të trajtuar ënjtjen nën sy – e gjithë kjo ndërkohë që shikoni filmin më të fundit të suksesshëm.

Më shumë