Art

12 albumet, festivalet dhe serialet që duhen shijuar me patjetër këtë verë!

Silvia Tabaku
14/06/2022

Shikoni përtej rrjedhës kryesore këtë verë dhe zbuloni një shtresë të pasur frymëzimi kulturor nga një përzgjedhje globale e artistëve dhe novatorëve. Nga kinemaja frymëzuese ndërkombëtare dhe forumet krijuese me ndikim te muzikantët që kthehen me regjistrimet më të mira të karrierës, ne kemi zgjedhur disa nga momentet kryesore kulturore të kësaj vere që duhen parë.

01.
Pistol

Një projekt pasioni për regjisorin britanik Danny Boyle, “Pistol” eksploron periudhën që çoi në formimin e “Sex Pistols”, pionierët anarkikë që filluan skenën punk të Londrës (dhe revolucionin rinor që pasoi) në vitet 1970. Me një skenar të bazuar në kujtimet origjinale të kitaristit Steve Jones të vitit 2017 “Lonely Boy”, Boyle drejton një kast mbresëlënës talentesh të reja për këtë dhe gjashtë pjesëtarët, Ansel Boon është një përshtatje e natyrshme për Johnny Rotten dhe Louis Partridge merr rolin e basistit Sid Vicious. Është duke u transmetuar në Disney+.

02.
“The Last White Man” nga Mohsin Hamid

Një nga botimet më të pritura të librave të kësaj vere vjen me mirësjellje të romancierit pakistanez  Mohsin Hamid, autorit më të shitur të ‘Exit West’ dhe ‘The Reluctant Fundamentalist’. E fundit e tij është një traktat bindës mbi racën dhe identitetin, i cili, në një lëvizje ndaj “Metamorfozës” të Franc Kafkës, hapet me protagonistin qendror që zgjohet dhe zbulon se lëkura e tij është errësuar. Duke përshkruar ndryshimin e mëvonshëm në marrëdhëniet si rezultat i këtij transformimi, Hamid eksploron temat e dashurisë, humbjes dhe rizbulimit gjatë një kohe ndryshimesh ekzistenciale. Publikuar më 11 gusht.

03.
Documenta

Ky panair i artit bashkëkohor rikthehet në qytetin e bukur të Kaselit në Gjermani këtë verë. Gjatë 100 ditëve të ekspozitave, veprat e mrekullueshme të artit do të shpërndahen nëpër pallatet dhe parqet e këtij Vendi të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. E organizuar çdo pesë vjet, ‘Documenta’ daton në vitin 1955 dhe për edicionin e saj të 15-të do të kurohet nga kolektivi i artistëve me bazë në Xhakartë, Ruangrupa, me fokus në modelet e reja të qëndrueshmërisë dhe praktikat kolektive të ndarjes. Nga 18 qershor deri më 25 shtator.

04.
Blind Ambition

Ky dokumentar frymëzues, fitues i Tribeca-s, ndjek fatin e katër refugjatëve nga Zimbabveja, të cilët, pavarësisht se nuk kanë shijuar kurrë verë deri disa vite më parë, ngatërrojnë shanset për t’u bërë somelierë të mirë. Një interpretim me zemër të madhe për historinë klasike të keqbërësve, ky kuartet i pamundshëm sjell shikuesit me vete në një udhëtim emocionues teksa formojnë ekipin e parë të shijimit të verës në Zimbabve dhe trajtojnë një botë të traditës dhe privilegjeve duke konkurruar në Kampionatin Botëror të Provës së Verës në Francë. Lançuar më 29 korrik.

05.
“Freakout/Release” nga Hot Chip

Duke konfirmuar statusin e tyre si një nga startuesit më të frytshëm të festës në Mbretërinë e Bashkuar, albumi i tetë i Hot Chip, “Freakout/Release”, mbërrin pikërisht në kohë për sezonin e festivalit. Vazhdimi i “A Bath Full Of Ecstasy” i vitit 2019 varion nga i zhurmshëm në reflektues dhe përfshin të ftuar, duke përfshirë reperin kanadez Cadence Weapon dhe producentët belgë Soulwax, të cilët i japin një dorë këngës kryesore “Down”. E gjithë kjo ju jep një arsye tjetër për të kapur grupin live këtë verë. Lançuar  më 19 gusht, në turne deri më 2 shtator.

06.
Worldwide Festival

Me formacionin e tij eklektik të mbikëqyrur nga DJ Gilles Peterson, “Worldwide Festival” ka sjellë një përzierje progresive të muzikës live dhe kulturës së DJ në Francën jugore për 15 vitet e fundit. Duke marrë përsipër qytetin karizmatik bregdetar të Sète, ky festival me ritëm të bukur është krijuar për të shtyrë kufijtë muzikorë. Performancat këtë vit nga artistë si Greentea Peng, Yussef Dayes dhe Sherelle zhvillohen gjatë shtatë ditëve, lejon shumë kohë për të përqafuar stilin e jetës mesdhetare mes seteve. Nga 5 deri në 10 korrik.

07.
This Much I Know To Be True

Pak muzikantë mburren me një pjesë të punës me ndikimin emocional të Nick Cave. Ky film i fuqishëm, i cili debutoi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në shkurt, bazohet në miqësinë dhe partneritetin e tij krijues me shokun e tij Bad Seed, Warren Ellis. Duke u fokusuar në kreativitetin e tyre përpara dhe me radhë ndërsa sjellin në jetë dy albumet e tyre të fundit në studio, Ghosteen dhe Carnage, “This Much I Know To Be True” ndriçon karizmën dhe zanatin që përcaktojnë aq shumë nga shkrimet e tyre të këngëve dhe ofron një portreti intim e dy mjeshtrave në punë. I lançuar. 

08.
“Big Time” nga Angel Olsen

Publikimi i fundit nga një artiste alternative që ka kaluar me shkathtësi mes folkut, indie rock-ut dhe synth-pop-it, këngëtarja amerikane Angel Olsen rikthehet me një album të gjashtë të spikatur që shfaq edhe një herë zërin e saj të mrekullueshëm dhe shkrimin e këngëve të mprehta. E formuar nga një periudhë kohore që ndryshon jetën në të cilën ajo doli si queer dhe humbi prindërit e saj, “Big Time” trajton temat e dashurisë, humbjes dhe identitetit me inteligjencën emocionale. Një nga rekordet më bindëse të kësaj vere. Lançuar më 3 qershor.

09.
Meltdown Festival

Duke ndjekur gjurmët e zonjës Patti Smith, Yoko Ono për një personalitet aq të guximshëm dhe vetë-shprehës sa këngëtarja, aktori, supermodelja dhe muza, formacioni i saj i zgjedhur është një përzierje emocionuese e artistëve të rinj dhe të krijuar, të bashkuar nga aftësia e tyre për të shtyrë kufijtë. Pritet që pikat kryesore të përfshijnë setet nga Peaches, Skunk Anansie. Deri më 19 qershor.

10.
“A Light For Attracting Attention” nga The Smile

Duke u ndalur në punën e tyre ditore me Radiohead, Thom Yorke dhe Jonny Greenwood janë bashkuar me bateristin e “Sons Of Kemet”, Tom Skinner, për një nga bashkëpunimet më intriguese të këtij viti. Si The Smile, treshja kanë kaluar gjashtë muajt e fundit duke ngacmuar fansat me një seri këngësh plot shkëlqim, të ndezura të përcaktuara nga përkulje imponuese të xhazit dhe një ndjenjë shqetësimi krijues. Albumi, i dalë tani, premton shumë përpara turneut të tyre veror. Në turne deri më 20 korrik.

11.
Alcarràs

Pas marrjes së çmimit Ariu i Artë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, kjo pjesë e gjallë e jetës rurale të Katalonjës është bërë një nga filmat më të famshëm të vitit. Me regji të Carla Simón dhe me aktorë joprofesionistë që flasin katalanisht, “Alcarràs” ndjek pasurinë e një familjeje fermerësh, pasi jetesa e tyre kërcënohet nga rrethanat e ndryshueshme. Është një dramë prekëse që balancon kritikën socio-politike me një portret familjar të vëzhguar me ndjeshmëri. E publikuar.

12.
Kermode & Mayo’s Take

Pasi kanë dhënë dekada komente kulturore mes tyre, aktorët britanikë të peshave të rënda Mark Kermode dhe Simon Mayo shënojnë fillimin e karrierës së tyre pas BBC-së duke u bashkuar në një podcast në të cilin ata analizojnë publikimet më të fundit televizive dhe filmike. Një vazhdim i mirëseardhur i kimisë së gjatë të çiftit në transmetim, çdo episod i “Kermode & Mayo’s Take” bashkon yje të ftuar të shkëlqyeshëm dhe një përzierje rishikimesh, rekomandimesh dhe bisedash përpara e me radhë, të gjitha të përcjella me një përzierje të këndshme humori dhe njohurish. I publikuar.

Më shumë